İSKİD Isı Pompası Konferansı Organize Edildi

İSKİD Isı Pompası Konferansı Organize Edildi

İSKİD Isı Pompası Konferansında, Sektördeki En Son Gelişmeler katılımcılarla paylaşıldı.

İSKİD, “MİMAR, TASARIMCI ve UZMAN GÖZÜYLE ISI POMPASI SİSTEMLERİ ve UYGULAMALARI KONFERANSI, sektör temsilcilerinin yoğun ilgisiyle,  MMO Tepekule Kongre Sergi ve İş Merkezi İzmir’de gerçekleşti.

8 Mayıs Çarşamba günü organize edilen konferansta ısı pompası çeşitleri, çevre politikaları ve güncel yönetmeliklerin yanında Türkiye ve Avrupa’daki Isı pompası teknolojilerindeki son durum ve uygulama örnekleri katılımcılarla paylaşıldı.

İSKİD Isı Pompası Komisyonu Üyesi Arslan Çağlayan GÜREL’in moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlik, İSKİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman KAVAS’ın “HOŞ GELDİNİZ” konuşması ile başladı. KAVAS konuşmasında, “Türkiye, 2021 yılında Paris Anlaşmasını onaylayarak 2053 yılı için net sıfır emisyon hedefini açıkladı. Bu hedefe ulaşmak için ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan ısı pompası sistemlerinin yaygın olarak kullanılması önemli bir konu. Enerji verimli ve çevre dostu sistemler olan ısı pompalarının ülkemizde yaygınlaşmasının, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi ısı pompalarının ülkemizde  yaygınlaşması amacıyla teşvik ve desteklerin çıkarılması, ülkemizin iklim hedeflerine ulaşmasını da kolaylaştıracaktır.” dedi.

İSKİD’in ısı pompası konusuna ağırlık vermek ve etkili çalışmalar yürütmek amacıyla, Isı Pompası Komisyonunu  kurduğunu ifade eden Süleyman KAVAS, “ Dernek olarak, ısı pompası ile ilgili teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, üyelerimize ve sektör temsilcilerine yönelik bilgilendirici etkinlikler düzenliyor, kamu kurum ve kuruluşları ile de yoğun bilgi paylaşımında bulunuyoruz. 2023 yılı içerisinde İSKİD olarak ısı pompası konusunda Avrupa’da daha etkin olmak ve güncel gelişmeleri daha yakından takip etmek amacıyla Avrupa Isı Pompası Birliği EHPA’a üyeliğimizi gerçekleştirdik. EHPA üyeliği ile birlikte Avrupa’daki gelişmelerden daha hızlı ve etkili bir şekilde haberdar olarak üyelerimize bu konuda en güncel bilgileri sağlayacağız. EHPA ile de ortak çalışmalar içinde yer alarak ülkemize ve sektörümüze bu konuda önemli katkılar vermeyi istiyoruz.” dedi.

Konferansın ilk oturumunda, İSKİD Isı Pompası Komisyonu Başkanı Pınar GÜRLER “Su ve Toprak Kaynaklı Isı Pompası ve Uygulama Detayları”, İSKİD Isı Pompası Komisyonu Eski Başkanı Dr. Andaç YAKUT “Isı Pompası Nedir, Dünyadaki Isı Pompası Pazar Gelişimi”, Isı Pompası Komisyonu Üyeleri Neslihan FINDIK “Hava Kaynaklı Isı Pompası Uygulama Örnekleri ve Tesisatta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” ve  Alev VOLKAN “Isı Pompaları Otomasyon

Uygulamaları” konularında güncel bilgileri katılımcılarla paylaştılar. Konferansın kahve molası sonrası ikinci oturumunda  Elif Sağlamer Mimarlık firmasından Elif SAĞLAMER “ Mimari Çözümlerde Isı Pompası”, Mekanik Proje firmasında Hamit MUTLU ise “Isı Pompası Sistemlerinde Kaynaklar&Araştırılması ile Uygulama Örnekleri” konusunda konut, ticari bina ve endüstriyel projelerde ısı pompası ve ısı geri kazanım ile sağlanan enerji verimliliklerine dikkat çekerek; projelerindeki çözüm detaylarını, ilk yatırım-işletme tarafında yaptığı analiz çalışmalarını sunarak çok değerli ve önemli bilgileri katılımcılarla paylaştı.

İSKİD Isı Pompaları Komisyonu tarafından organize edilen konferans, soru-cevap bölümünden sonra etkinliğe destek ve katkıları için Elif SAĞLAMER ve Hamit MUTLU’ya verilen teşekkür plaketleri ile son buldu.

DOSİDER, İSİB ve TOBB İklimlendirme Meclisi’nin destekleyen kuruluşlar olduğu etkinliğin sponsorları ALARKO-CARRIER, ARÇELİK, DAIKIN, DANFOSS, DEMİRDÖKÜM, EMAS KLİMA, FORM, MITSUBISHI ELECTRIC, TLC Klima ve ÜNTES oldu.

İlgili Haberler

İSKİD, 16. Dönem Stratejik Hedeflerini Açıkladı

İSKİD, 16. Dönem Stratejik Hedeflerini Açıkladı

Değişim ve Dönüşüme odaklanmış bir süreç bizi bekliyor… Eylül 2023 tarihinde “İSKİD, Geleceğini Şekillendiriyor” mottosuyla gerçekleştirilen…
İSKİD’ten “Klima Santrali Eurovent Enerji Verim Sınıfları” Webinarı

İSKİD’ten “Klima Santrali Eurovent Enerji Verim Sınıfları” Webinarı

İSKİD Eurovent Klima Santrali Ayna Komisyonu, 4 Haziran Salı günü saat 10:00’da “Klima Santrali Eurovent Enerji…
İSKİD, “Soğuk Depo Tasarım ve Uygulama Esasları” Webinarı Düzenledi

İSKİD, “Soğuk Depo Tasarım ve Uygulama Esasları” Webinarı Düzenledi

İSKİD Endüstriyel ve Ticari Soğutma Sistemleri Komisyonu, 28 Mayıs Salı günü saat 10:00’da “SOĞUK DEPO TASARIM…