İmbat Inrow Klima ile Veri Merkezlerinde Güvenilir İklimlendirme

İmbat Inrow Klima ile Veri Merkezlerinde Güvenilir İklimlendirme

1991 yılından beri sektöre hizmet veren, 1996 yılından bu yana iklimlendirme ve soğutma cihazları üreten İmbat, 2021 yılında ürün gamına veri merkezleri için Inrow klimasını ilave etti. İmbat Inrow klimalar, küçük ve orta ölçekli veri merkezlerinde, kabinet başı enerji tüketim değerlerinin yüksek olduğu çözümler için geliştirilmiş ve tasarlanmış, bağımsız veri merkezi soğutma ünitesidir.

Veri merkezlerinde iklimlendirme
Son yıllarda bütün dünyada artan dijitalleşme hızına bağlı olarak veri depolama ve hesaplama ihtiyacının hızla artması, 2025’e kadar birçok yeni veri merkezinin hayata geçirilmesi ve mevcut veri merkezlerinin kapasitelerinin artırılması gereğini ortaya çıkarmıştır. Bu süreçte, küçük ve orta ölçekli veri merkezleri, kurulum sürelerinin geleneksel veri merkezlerine göre daha düşük olması sebebi daha fazla tercih edilmektedir.

Veri merkezleri özellikle günümüzde kritik öneme sahip alanlar olup sistemlerin her zaman çalışır durumda olması önemlidir. Elektronik cihazlar nemden dolayı oksitlenir veya düşük nemden dolayı havada statik elektrik oluşur. Bu durumu engellemek ve ortam koşullarının istenen sıcaklık ve nem aralığında tutulması için soğutma sistemleri kullanılır. ASHRAE’nin veri merkezleri için önerdiği sıcaklık aralığı 18-27°C’dir, ancak 15-32°C sıcaklık aralığının da kabul edilebilir olacağı belirtilmektedir.

Veri merkezlerinde sıcaklık ve nemin uygun şartlarda olması, performans kaybının yaşanmaması ve arızalar nedeniyle kesintiye uğramaması için ortamın iklimlendirilmesi gerekmektedir.

İmbat Inrow klima ne sağlar?
Modüler ve micro veri merkezlerinin soğutulması için çözümler sunan İmbat inrow klimalar standart olarak hava ya da su soğutmalı kondenserli direk genleşmeli olarak veya soğuk sulu olarak üretilmektedir. Cihazlarda standart olarak R410A ve opsiyonel olarak Avrupa F-gaz regülasyonuna uygun R-32 soğutucu akışkanı kullanılmaktadır. Sroll tip kompresör, EC plug fan ve gelişmiş yazılıma sahip olan mikroişlemci kontrol sistemi kullanılan inrow klimalarda opsiyonel olarak invertör kompresör kullanılmaktadır.

İmbat inrow klimalar, cihazların bulunacağı alanın tasarımına uygun olarak IT ekipmanlarının kabinlerine gömülü olarak uygulanmaktadır. Önden erişim imkanı sayesinde minimum kurulum ve servis süresi gerekmektedir.

İmbat inrow klimaların yüksek verimi, veri merkezi PUE değerlerinin minimize edilmesine yardımcı olur.
İnternetin, verinin ve bilgi sistemlerinin öneminin arttığı günümüzde, yerli ve milli imkanlarla tasarlanıp uluslararası standartlarda üretilmiş inrow klima ve diğer veri merkezi soğutma sistemi çözümlerinin ülkemizdeki veri merkezleri yatırımları ve ülkemizin kaynaklarının içeride kalması açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

30 yıldır kompresörlü soğutma cihazlarında uzmanlaşan İmbat, sektörünün İklimlendirme ve Soğutma ihtiyaçlarına güvenilir, yenilikçi ve verimli ürünler üreterek ithal markaların oldukça aktif ve ağırlıklı olduğu bir pazarda, sektörün önemli oyuncularından biri olarak faaliyetini sürdürmektedir.

2001 yılından beri hassas kontrollü klima cihazları üreterek kritik alanların iklimlendirmesinde kullanılan cihazlar ile ilgili önemli deneyime sahip olan İmbat, prestijli referansları ile sektörüne veri merkezi iklimlendirme cihazları konusunda da öncülük etmektedir.

Tübitak destekli ar-ge projesi ile geliştirilen İmbat, inrow veri merkezi klimalarının yanı sıra, yeni nesil ve yüksek verimli çatı tipi klima (rooftop) ile park halindeki uçakların klimatize edilmesi için geliştirilen çatı tipi klima cihazları da PCA 2021 yılında imbatın ürün gamına eklediği ürünlerdir.

2015 yılında çatı tipi klima cihazında, global markaların yanında dünyada Eurovent belgesini alan 7. firma olan İmbat, uluslararası standart ve beklentileri karşılayan ürünler sunmakla birlikte sektörün faal olan 12 ar-ge merkezinden de biridir. İmbat tarafından üretilen diğer başlıca ürünler; Eurovent sertifikalı hava ve su soğutmalı çatı tipi klima (rooftop) cihazları, soğutma grupları (chiller), hassas kontrollü klima cihazları, taşınabilir paket klima cihazları, uçak yolcu yürüme köprüsü kliması, park halindeki uçaklar için taze hava şartlandırma cihazları havuz nem alma santralleri ve soğuk depo cihazları olarak sayılabilir. İmbat’ın ürünleri Avrupa’da 2022’de, ülkemizde ise 2025’te uygulamaya geçilecek olan F-gaz regülasyonuna uygun yeni gazlar ile çalışmaya hazır durumdadır. İmbat ürünleri başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 50’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir.

İstikrarlı bir çalışkanlıkla, daha iyi teknolojilerle daha yaşanabilir bir çevre için İmbat, 30 yıldır olduğu gibi çalışmaya ve üretmeye devam ediyor.

İlgili Haberler

Harbiye Askeri Müze Ve Trabzon Kösteki Konağı’nda İmbat Hassas Kontrollu Klimalar Kullanıldı

Harbiye Askeri Müze Ve Trabzon Kösteki Konağı’nda İmbat Hassas Kontrollu Klimalar Kullanıldı

Osmanlı devrinde ilk müzecilik çalışmalarımız 1845-46 yıllarında İstanbul’da Harbiye Ambarı’nda başlar. Eski silahların, çeşitli tarihî nesnelerin,…
İmbat Çatı Tipi Klimaları Özbekistan Semerkant Coca Cola Tesislerinde

İmbat Çatı Tipi Klimaları Özbekistan Semerkant Coca Cola Tesislerinde

İmbat ilk ihracatını gerçekleştirdiği 2003 yılından bu güne kadar ihracat pazarlarında servis organizasyonuna da sahip güvenilir…
İmbat Eurovent’e En Yeni Üye Olarak Katıldı

İmbat Eurovent’e En Yeni Üye Olarak Katıldı

Türkiye’nin önde gelen çatı tipi üniteleri, su soğutucuları ve hassas kontrol üniteleri üreticilerinden biri olan IMBAT’ın,Eurovent…