Türk İklimlendirme Sektörü 2023 Yılını 7,2 Milyar Dolar İhracat ile Kapattı

Türk İklimlendirme Sektörü 2023 Yılını 7,2 Milyar Dolar İhracat ile Kapattı

Türk İklimlendirme Sektörü, 2023 yılını bir önceki yıla göre yüzde 7,3 artışla 7,2 milyar dolarlık ihracat büyüklüğü ile kapattı.  Sektörün ihracatı tüm zamanların en yüksek büyüklüğüne ulaşırken ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 89 olarak gerçekleşti.

Tüm alt ürün sektörlerinde ihracatını artıran Türk İklimlendirme Sektörü, 2023 yılında 2022 yılına göre, Isıtma Sistem ve Elemanları alt sektöründe yüzde 3,2 büyüme ile 1,49 milyar dolar, Soğutma Sistem ve Elemanları alt sektöründe yüzde 10,7 büyüme ile 1,13 milyar dolar, Klima Sistem ve Elemanlarında yüzde 1,8 büyüme ile 781 milyon dolar, Tesisat Sistem ve Elemanlarında yüzde 7,3 büyüme ile 2,7 milyar dolar, Havalandırma Sistem ve Elemanlarında ise yüzde 17,3 büyüme ile 907 milyon dolar, Yalıtım Malzemelerinde ise yüzde 0,9 büyüme ile 143 milyon dolar ihracat artışı sağladı. 2023 yılında ihracatın en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Almanya, Rusya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa oldu. Sektörün kilogram birim fiyatı 2022 yılında 5,3 dolar iken 2023 yılında 6 dolara çıktı.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal2024 yılında sektör olarak ihracat büyüklüğü hedeflerinin 7,8 milyar dolar olduğunu şunları söyledi: “Türk İklimlendirme sektörü olarak ana hedefimiz Dünya pazarından yüzde 1,5’luk pay almak. Bu hedef için var gücümüzle çalışıyoruz. Ülkemiz ihracatı her geçen gün artıyor ve uluslararası piyasalarda etkinleşiyoruz. Pazarlamadan satışa, iletişimden uygulamaya kadar Türk İklimlendirme sektörü, tüm paydaşları ile koordineli, verimli ve iştahlı bir şekilde ilerliyor. Hemen hemen Dünya’nın her coğrafyasında yaptığımız yoğun mesainin karşılığını alıyoruz.

2023 yılında ihracatçılarımız için 15 tane ayrı ülkedeki fuara milli katılım ve info stand modellerimizle iştirak ederken İsrail, Endonezya ve Malezya, Rusya, Romanya, Sırbistan, Rusya ve Beyaz Rusya, Polonya ile ISK-SODEX fuarı için Sektörel Ticaret heyeti faaliyetinde bulunduk. Pek çok fuarda sponsorluk ve reklam çalışmaları yaptık.

16’ıncısı düzenlenen ISK Sodex İstanbul Fuarı’nın İSİB tarafından organize edilen Alım Heyeti programı kapsamında 70 ülkeden gelen 300’e yakın yabancı iş adamını Türkiye’de ağırladık. Türk İklimlendirme Sektörünü oluşturan firmaların temsilcileri üç gün boyunca yabancı iş adamları ile bir araya gelerek ürünlerinin ticarileşmesi ve ihracata dönüşmesi konusunda çalıştılar.  Bununla birlikte gelecek yıl yapılacak Mostra Convegno Expocomfort fuarı için çalışmalara başladık. Avrupa Birliği’nin sera gazı emisyonlarını azaltma, yenilenebilir kaynakların nihai enerji tüketimindeki payı ve enerji verimliliğini artırma konusundaki önümüzdeki beş yıllık hedeflerine hizmet edecek olan MCE Milano 2024 Fuarında da Sektörümüzü oluşturan tüm firmalarımız ve paydaşlarımızla güçlü bir şekilde yer alacağız.

Bunun için gelecek yıl 25 ayrı ülkede yurtdışı ticaret heyetlerinden, fuar katılımlarına, alım heyetlerinden yurtdışı eğitim -B2B görüşmelerine kadar pek çok faaliyetin planlamasını yaptık ve hayata geçireceğiz. Bununla birlikte yurtdışı sponsorluklarımıza ve reklam çalışmalarımıza da devam edeceğiz.

İhracatçılarımızı desteklemek ve onların her zaman yanında durmak birincil misyonumuz. Bunu tüm Dünya’da yapabilmek adına faaliyetlerimize kesintisiz devam edeceğiz.”

İlgili Haberler

İklimlendirme Sektörünün Sürdürülebilir Dönüşüm Yol Haritası Açıklandı

İklimlendirme Sektörünün Sürdürülebilir Dönüşüm Yol Haritası Açıklandı

İSİB, İklimlendirme Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı lansmanında sektör için belirlenen 25 farklı hedefi kamuoyuyla paylaştı Türk…
İSİB, İklimlendirmede Türk Üretim Gücünü Dünyaya Taşıyor

İSİB, İklimlendirmede Türk Üretim Gücünü Dünyaya Taşıyor

Global pazarlardaki ticari ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen İSİB; Erbil, Mısır ve Avusturalya’da milli katılım organizasyonları düzenledi Türk…
Türk İklimlendirme Sektörü Ticari İş Birlikleri İçin Global Arenada Çalışmalarını Sürdürüyor

Türk İklimlendirme Sektörü Ticari İş Birlikleri İçin Global Arenada Çalışmalarını Sürdürüyor

İSİB, Ticari ve Alım Heyeti programları kapsamında Avrupalı ve Suudi firmalarla bir araya gelerek iş fırsatlarını…