Şebnem Özkal, MÜKAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Seçildi

Şebnem Özkal, MÜKAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Seçildi

Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD), 13 Ocak 2024 tarihinde ATO Duatepe Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği 3. Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimini belirledi. Yeni yönetim Şebnem Özkal başkanlığında göreve başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan MÜKAD Genel Kurulu’nda Divan Heyeti’nin oluşturulmasının ardından derneğin  2. Dönem Başkanı Züleyha Özcan, MÜKAD’ın son üç yılının değerlendirmesini yaptı.

Faaliyet raporu ve bilançoların okunmasının ardından, MÜKAD’ın 3. dönem Yönetim, Denetim ve Onur Kurulu üyeliklerinin seçimi yapıldı ve tüzük değişikliği çalışması tamamlandı.

Dilek ve temennilerle devam eden Genel Kurul Toplantısı, Şebnem Özkal’ın göreve gelen ekibi ile birlikte yeni dönemde yapacakları öncelikli çalışmaları paylaşmasının ardından, kendisine ve ekibine gösterilen güven için Genel Kurul’a teşekkür etmesi ile sona erdi.

MÜKAD 3. DÖNEM YÖNETİM KURULU

  • Şebnem Özkal  (Başkan)
  • Ayşe Gülbeden  (Başkan Yardımcısı)
  • Ömür Yüksek Camgöz (Sayman)
  • Sevilay Yurduseven Oflaz  (Sekreter)
  • Günay Güney Yabaş
  • Hande Eryılmaz
  • Sinem Erdoğdu
  • Mehtap Sartık
  • Elçin Tunçer

Şebnem Özkal kimdir?
Şebnem Özkal, 1985 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra, yüksek öğrenimini 1985-1989 yılları arasında Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde yaptı. Üniversiteden mezun olduktan sonra çalışma hayatına Alarko-Carrier San Tic A.Ş. Firmasında başlayarak, farklı departmanlarda mühendislik ve yöneticilik görevleri yaptı ve 2002 yılında ayrılarak, kendi firması Mavi Soğutma San Tic Ltd Şti’ni kurdu. Yöneticisi olduğu firması ile, ısıtma soğutma ve havalandırma alanındaki yurt dışı ve yurt içi orijinli firmaların farklı ürünlerinin satış mümessilliğini yaptı, ayrıca sistem kurulumu ve montajı taahhütlerini gerçekleştirdi. Satışını gerçekleştirdiği 2018 yılına kadar 16 sene boyunca firmasının yöneticisi olarak çalıştı.

Özkal ve bir grup kadın meslektaşı, ekonomik yönden dezavantajlı kız öğrencilere yardım etmek amacıyla bir proje geliştirmek için 2017 yılında bir araya gelmesiyle  Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD) fikri doğdu. Dernek, ekonomik dezavantajı olan ve mühendislik veya mimarlık eğitimi alan başarılı çocukların eğitimine destek verilmesi, mühendislik mesleğinin kız çocuklarına sevdirilmesi ve teşviki, kadın mühendislere istihdam, gelir ve yönetim fırsat eşitliğinin sağlanması, mühendislik ve mimarlık disiplinlerindeki kadınların birbirleri ile profesyonel ve sosyal hayatlarında dayanışma sağlanması amacıyla yola çıktı, kuruluş sürecini 2018 yılında tamamladı. Kurucu üyesi olduğu MÜKAD’ın 2 dönemdir YK üyesi olarak çalışan Şebnem Özkal, 13 Ocak 2024 tarihinde düzenlenen MÜKAD’ın 3. Olağan Genel Kurulu’nda, başkanlığında sunduğu 3. Dönem Yönetim, Denetim ve Onur listeleri ile göreve getirildi.

İlgili Haberler

Mühendis Kadınlar Derneği ALDAĞ A.Ş.’yi Ziyaret Etti

Mühendis Kadınlar Derneği ALDAĞ A.Ş.’yi Ziyaret Etti

MÜKAD (Mühendis Kadınlar Derneği) Kurucu Başkanı Esma Sarıaslan ve Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Özkal, 12 Temmuz…