Gelecek Nesillere Taze Bir Nefes Bırakmak İçin Enerji Verimliliği Şart

Gelecek Nesillere Taze Bir Nefes Bırakmak İçin Enerji Verimliliği Şart

Systemair, enerji verimli teknolojileriyle kaynak kullanımında sürdürülebilirliğe katkıda bulunmayı hedefliyor

Enerji verimliliği, iklimlendirme endüstrisinde en çok konuşulan konuların başında geliyor. Dünya genelinde giderek artan kentleşme, nüfus artışı ve iklim değişikliği; kaynakların sorumlu tüketilmesi gerekliliğini gündeme getirirken sürdürülebilir bir dünya için enerji verimliliği konusunda çok daha köklü ve güçlü adımlar atılıyor. Sürdürülebilirliği bir şirket hedefi olarak değil tüm süreçler için rehber kabul eden iklimlendirme devi Systemair, ürünlerini LEED Gold Sertifikalı yeni nesil fabrikasında üretirken faaliyetlerini de doğayla dengede olacak şekilde yürütüyor. Green Ventilation konsepti ile Avrupa’da 2000’li yılların başından beri yüksek verimli havalandırma cihazları konusunda pazarı yönlendiren şirket, yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalarla enerji verimliliğini sürdürülebilir kılan çalışmalara imza atıyor. Enerji verimliliğinin sürdürülebilir bir dünyanın omurgasını oluşturduğunu söyleyen Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, 10-16 Ocak Enerji Verimliliği Haftası kapsamında iklimlendirme sektöründe enerji verimliliğinin önemine dikkat çekti ve şirketin bu alandaki çalışmalarını paylaştı.

Günümüzde artan enerji kullanımı ihtiyacı, kaynakların hızla tükenmesine ve çevrenin zarar görmesine sebep olurken ülkelerin enerji kullanımı açısından daha dikkatli olmalarını da gündeme getiriyor. Özellikle iklimlendirme sektörü başta olmak üzere enerji gereksinimi bulunan tüm sektörlerde enerji verimli ürünlere talep hızla artıyor. Bu artış, çevreye olduğu gibi iklimlendirme endüstrisinin inovatif değişimine de büyük katkı sağlıyor. Kullanım alanı açısından iklimlendirme sistemleri, enerji tasarruflu ve yüksek verimli cihazlar geliştirmek için yoğun Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğü bir alan haline gelirken sürdürülebilir iklimlendirme teknolojilerinin geliştirilmesi de çevre ve sağlığın korunmasında belirleyici oluyor.

Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan “insana yakışır iş ve ekonomik büyüme, sürdürülebilir şehirler ve topluluklar, sorumlu üretim ve tüketim ile toplumsal cinsiyet eşitliği” hedefleri için çalıştıklarını ifade eden Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, enerji verimli ürünler geliştirdiklerini söyledi.

Düşük karbondioksit emisyonu ile tasarruf sağlıyor
Sürdürülebilir kalkınmayı geniş bir perspektifte ele aldıklarını vurgulayan ve enerji verimliliğinin sürdürülebilir dünya için büyük öneme sahip olduğuna dikkat çeken Ayça Eroğlu; “Global bir iklimlendirme çözümleri üreticisi olarak, mümkün olan en az çevresel etkiyle insanlara sağlıklı bir iç mekân iklimi sağlanmasında güçlü bir rolümüz var. Yenilikçi ve enerji verimli ürünler sayesinde daha iyi bir iklime ve geleceğe katkıda bulunabiliriz. Bunun için faaliyetlerimizin çevresel etkisini azaltmak üzerinde çalışıyor, elektrik başta olmak üzere diğer kaynakların verimli tüketilmesi için gerekli teknolojik çözümleri sunuyoruz. Bu teknolojileri üretirken de Endüstri 4.0’a uyumlu yeni nesil fabrikamızda enerji ve malzeme verimliliğini her aşamada rehber kabul ediyoruz. İmza attığımız çözümler, daha düşük karbondioksit emisyonu ile tasarruf sağlıyor. Ayrıca Avrupa Yeşil Mutabakatı ile karbon nötr hedefi için kaynakları verimli kullanan ve rekabetçi ekonomiye yönelik bir strateji benimsiyor, kaynakların sorumlu tüketilmesine destek olan çözümlerimizle bu hedefe ulaşmak için çalışıyoruz” dedi.

Enerji verimliliğini esas alan Ecodesign direktifine uygun üretim yapılıyor
Systemair olarak mevcut kaynakları en verimli şekilde kullanmak ve enerji verimliliğini maksimum seviyede tutmak amacıyla üretim yaptıklarını vurgulayan Eroğlu; “Yeşil Havalandırma (Green Ventilation) konseptiyle Avrupa’da 2000’li yılların başından bu yana yüksek verimli havalandırma cihazları konusunda pazarı yönlendiren firma konumundayız. Tüm ekipmanlarımızı, havalandırma cihazları için devreye giren ve yüksek verimli havalandırma cihazlarının kullanımını yasal zorunluluk kılan Ecodesign Yönetmeliği’ne uygun üretiyoruz. En küçük kanal fanlarından dev klima santrallerine kadar tüm ürün gamımızı mevcut Ecodesign direktifine uyumlu olarak geliştiriyoruz. İç mekân hava kalitesini korumak için kritik bir öneme sahip olan sağlıklı iklimlendirme yöntemleri için talebin daha da arttığı bu süreçte; sürdürülebilir, enerji verimliliği sağlayan, ekolojik ve ekonomik çözümler sunmak ve gelecek nesillere taze bir nefes bırakmak için çalışıyoruz. Merkez ofisimizde, fabrikamızda, diğer satış ofislerimizde ve servis aşamalarında çevre kirliliğinin önlenmesini ve çevresel performansımızın sürekli geliştirilmesini sağlayan metriklerimiz var. Ayrıca sürekli iyileştirme kapsamında çalışanların gelişimi ve ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi gereklerini yerine getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Her yıl Avrupa’da pazara sunduğumuz klima santrallerinde enerji verimliliği uygulamalarımız sayesinde yaklaşık 140 bin araba hacmine eşdeğer karbon emisyonunu azaltmaya yardımcı oluyoruz” şeklinde konuştu.

Dilovası’ndaki yeni nesil fabrika referans binalara göre yüzde 30 daha verimli
Yeni gereklilikler konusunda sürekli olarak güncel bildirimler aldıklarını ve iklimlendirme sektörünün verimliliğini giderek artıran ürünlerle pozitif bir yönde ilerlemesi için aktif bir rol üstlendiklerini ifade eden Ayça Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik anlamına gelen LEED Gold Sertifikasına sahip ilk klima santrali fabrikamızda yağmur suyu depolama, yeşil alanlarda az su isteyen bitkilerin kullanımı, çatıda ısı geçirgenliği düşük ışıklıklar ve ortam ışığına göre kendini ayarlayabilen otomasyonlu LED aydınlatma, ısınmış/soğumuş havanın çıkmasını engelleyen çift kapı sistemi ve hava perdeleri, UV ve ısı geçirgenliği düşük cam ve tamamının kontrolünü sağlayan BMS sistemi uygulamaları bulunuyor. Tesisimiz, tüm bu uygulamalar sayesinde LEED BD+C kriterlerine göre referans binalardan yüzde 30 daha verimli şekilde faaliyetine devam edebiliyor. Bu sertifika ile sürdürülebilir imalat, sürdürülebilir ürünler ve sürdürülebilir hizmet bütünü oluşturuyoruz. Global ölçekte Avrupa standartları ve ErP direktiflerine uygun ürünler üreten şirketimiz; Eurovent, EVIA ve AMCA gibi çok önemli sektör ve sertifikalandırma kuruluşlarının birçoğunda temsil ediliyor.”

Eski sistemleri enerji verimli hale getiriyor
Yenilenen satış sonrası hizmet ağları sayesinde yaşı ve modeli ne olursa olsun geçmişte satılmış tüm klima mekanik iklimlendirme cihazlarını daha verimli hale getirdiklerini dile getiren Ayça Eroğlu; “Sunduğumuz ücretsiz keşif ve projelendirme sonrasında, tesis ile mutabık kalınırsa yeni bir sistem kurulumuyla işletme giderlerini düşürerek müşterilerimize tasarruf sağlamaları konusunda yardımcı oluyoruz. Kış aylarında soğutma ihtiyacı halinde düşük dış hava sıcaklığından yararlanarak enerji tüketimlerinin düşürülmesini sağlıyor, endüstriyel tesisler veya konfor alanlarında kullanılan fanların elektrik tüketimleri düşük olan EC motorlarla değiştirilmesi ile enerji verimliliğini destekliyoruz. Aynı zamanda endüstriyel tesislerde açığa çıkan atık ısılarının geri kazanılması, tesislerde sürekli açık kalan kapılara yerleştirilen hava perdeleri ile ısı kayıp ve kazançlarının önüne geçilmesinin yanı sıra kaynakların en doğru ve verimli şekilde kullanılmasını sağlamak için Ar-Ge çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.

İlgili Haberler

İSKİD, ISK-SODEX 2023’de Organizasyonları ve Stant Ziyaretleri ile Verimli Bir Fuar Geçirdi

İSKİD, ISK-SODEX 2023’de Organizasyonları ve Stant Ziyaretleri ile Verimli Bir Fuar Geçirdi

Avrasya Bölgesi’nin lider HVAC&R sektörü buluşma noktası olan ISK-SODEX 2023 fuarına standıyla katılan İSKİD, yerli ve…
Systemair Türkiye Sürdürülebilirlik Odağında Üretmeye Devam Ediyor

Systemair Türkiye Sürdürülebilirlik Odağında Üretmeye Devam Ediyor

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, gelecek nesillere…
Systemair Türkiye Düşük Karbon Kahramanı Oldu

Systemair Türkiye Düşük Karbon Kahramanı Oldu

HVAC endüstrisinde Yaşam Döngüsü Değerlendirme çalışması yapan ilk firma olan Systemair Türkiye, İklim Dostu Veri Merkezi…