TTMD 2018 Çalıştayı Mekanik Tesisatta Dijitalleşme temasıyla gerçekleştirildi

TTMD 2018 Çalıştayı Mekanik Tesisatta Dijitalleşme temasıyla gerçekleştirildi

video
play-sharp-fill
Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin geleneksel Çalıştayı, “Mekanik Tesisatta Dijitalleşme” temasıyla 26-28 Ekim 2018 tarihleri arasında İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TTMD Nesnelerin İnterneti (IoT) Komisyonu tarafından organize edilen Mekanik Tesisatta Dijitalleşme konulu çalıştaya, TTMD Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler, alanında uzman mühendisler ve çok sayıda TTMD üyesi katıldı. Çalıştayın açılışında konuşan TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Kılkış, Çalıştaya katkı koyan, komisyon üyelerine ve çalıştay sponsoruna teşekkür ettiği konuşmasına; “Yapılı Çevrede Dijitalleşme” başlıklı sunumunda Dijitalleşme kavramından başlayarak Türkiye’nin dijital atılım stratejisi raporuna değindi. Bilgisayar teknolojisinde dijitalleşmenin tarihsel gelişimini anlattığı sunumunda Kılkış, tesisat mühendisliğinde, mimaride ve yapılı çevrede dijitalleşmenin tarifi, kapsamı ve öneminin netleştirilmesi gerektiğini söyleyerek; yerli ARGE, yerli otomasyon, yerli teknolojiye dayalı yerli üretim çalışmaları gibi konulara dikkat çekti.

Sarven Çilingiroğlu: “Geleceğin seyircisi değil, tasarlayanı olmalıyız”

TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Kılkış’ın ardından konuşan TTMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sarven Çilingiroğlu, Çalıştayın önemine dikkat çekerek, dijitalleşme ile birlikte sektörümüzdeki fırsatlar, tehditler ve tehlikelerin masaya yatırılacağını söyledi. “Geleceğin seyircisi değil, tasarlayanı olmalıyız” diyen Çilingirolu, çalıştaya emeği geçen herkese ve özellikle de bilgi ve tecrübelerini aktaran katılımcılara teşekkür etti.

Aldağ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu: “Sektörün gelişimine katkı koyan etkinliklerine destek vermekten mutluluk duyuyoruz”

TTMD 2018 Çalıştayına destek veren Aldağ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu; dijitalleşmeye ve geleceğe yönelik süreçleri yakalamanın önemine dikkat çektiği konuşmasında, sektörün nerede olduğunu ve nereye gittiğini bilmesi gerektiğini, bunun da ancak farkındalık sayesinde olabileceğini söyledi. Son dönemde başta TTMD olmak üzere iklimlendirme sektöründeki sivil toplum kuruluşlarının sektörün gelişimine katkı koyan etkinliklerine destek vermekten mutluluk duyduklarını belirten Rebii Dağoğlu, STK’ların içinde birebir aktif ve etkin olarak katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

Nesnelerin İnterneti (IoT) Komisyonu ve Çalışmaları

Nesnelerin İnterneti (IoT) Komisyonu Sekreteri Seçil Kızanlık İskender, komisyonun bir araya gelme süreci ve çalışmaları hakkında bir sunum yaptı. Komisyon Sekreteri Seçil Kızanlık İskender, kuruluş amaçlarının kavramları netleştirmek ve farkındalığı artırarak sektörümüzü elimizde tutmak olduğunu, komisyon olarak hedeflerinin sektörün ilgilileri ile beraber teorik ve pratik bilgiler derleyip eğitimler vermek ve tesisat sektöründe IoT çözümleri üzerine hizmetler sağlamak olacağını söyledi.

Komisyon adına bir diğer sunumu gerçekleştiren Yalçın Katmer, yaşantımızın hızla değiştiğine ve insanın bu değişime adapte olmak zorunda olduğuna dikkat çekti. Katmer daha sonra, dijitalleşme, nesnelerin interneti, büyük veri, artırılmış ve sanal gerçeklik, endüstri 4.0 gibi kavramların tanımlarını yaparak çalıştay katılımcılarını bilgilendirdi.

 

 

 

Prof. Dr. Macit Toksoy Yarın ve Ötesi’ni anlattı

“Yarın ve Ötesi” sunumunda Prof. Dr. Macit Toksoy, teknolojik gelişmelerin çok hızlı ilerlediğini, bunun ise toplumlar arasında derin uçurumlar yaratabileceğini belirterek insanların büyük kitleler olarak işlevsiz yani işsiz kalması söz konusu olabilir dedi.  Dilimize çevrilen kitapların ortalama 3 yıl geriden geldiğine dikkat çeken Toksoy, geleceğe geç kalmamak için önlemler almamız gerektiğini söyledi. Dünyaya bir teknoloji kasırgası, “Singularity” yani tekillik geldiğini ve bunun dünyamızı cennet ya da cehenneme dönüştürebileceğini vurgulayan Macit Toksoy; yapay zeka ve teknolojinin varoluşsal riskler taşıdığı gibi fırsatlar da taşıdığını ancak sonucun henüz net olarak bilinmediğini iletti.  Toksoy son olarak, 2011 yılında hazırlanan Türkiye İklimlendirme Sektörü hedefler ve stratejiler belgesi içinde dijitalleşmenin yer almadığını ve bunun revize edilmesi gerektiğini belirtti.

3 boyutlu eklemeli üretim ve mekanik tesisat

İklimlendirme sistemlerinde 3 boyutlu eklemeli üretim uygulamalarını anlatan Dr. Ziya Haktan Karadeniz, eklemeli üretim teknolojilerinin geçmişi ve kavramların tanımları hakkında bilgi verdi. Karadeniz; 3 boyutlu eklemeli teknolojisinin hassasiyet, hız, verimlilik, maliyet ve dönüşüm aşamalarını ele aldığı sunumunda, 3 boyutlu eklemeli üretim ve mekanik tesisat alanında son gelişmeleri aktardı. Karadeniz, bütünleşik tasarım ve 3 boyutlu bina inşa örnekleri vererek yakın gelecekte bu yöntem ile yerinde bütünsel bir yaklaşımla binaların üretileceğini söyledi. Çalıştay katılımcılar, akşam verilen 29 Ekim Gala Yemeği’nde bir araya gelerek Cumhuriyet Bayramı’nı kutladılar. Yemekte konuşan TTMD Başkanı Birol Kılkış, çalıştaya desteklerinden ötürü Rebii Dağoğlu’na teşekkür plaketi takdim etti.

Mekanik Tesisatta Dijitalleşme Çalıştayı ikinci günü Serdar Kuzuloğlu, Dijitalleşmeye Giriş başlıklı sunumunda, teknolojinin hayatımıza giriş hızına dikkat çekerek insanların bu sürece ne kadar çabuk adapte olduğunu anlattı.

Orhan Gürson: “Mimar ve mühendisler gelecekte iş sıkıntısı yaşayabilir”

“Akıllı Tasarım Dijital Proje” başlığında konuşan Mekanik Proje Mühendisi Orhan Gürson, tasarımcıların gözünden son 30 yıldan nereden nereye gelindiğini anlattı. 3 boyutlu tasarlanmış bir projenin temel mühendislik bilgileri ve doğrularının sorgulanmadığını söyleyen Orhan Gürson, dijitalleşmenin böyle bir sakıncası olabileceğini ancak ileride sistemler geliştikçe bu hataların engellenebileceğini belirtti. Tasarım hesap programlarının avantaj ve dezavantajlarını kıyaslayan Gürson, akıllı çizimler ve 3 boyutlu tasarımlar hakkında görüşlerini aktardıktan sonra gelecekte mimar ve mühendislerin iş bulma konusunda sıkıntı yaşayabileceğine değindi.

Dijital transformasyonda şehirler için akıllı çözümler

“Akıllı Üretim ve Akıllı Binalar” konu başlıklı sunumunda Murat Kurtlar, hızlı değişen dünyada mega trendler hakkında bilgiler aktardıktan sonra yapay zeka, bulut depolama, blockchain ve IoT network sistemlerine değindi. Dijital transformasyonda şehirler için akıllı çözümler ve şehir planlamayı anlatan Kurtlar, enerji alanındaki uygulamalar sayesinde belirli oranlarda tasarruf sağlanabildiğine dikkat çekti.  Sunumun ardından çalıştay katılımcıları tekrar masalara dağılarak çalıştayın soruları yanıtlamaya devam ettiler.

 

Çalıştay sonunda yapılan değerlendirme oturumunda, Komisyon Başkanı Nevroz Karakuş tüm çalıştay katılımcılarından gelen geri bildirimler doğrultusunda bir değerlendirme sunumu yaptı. Çalıştayın kapanış konuşmasını yapan TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Birol Kılkış ise, çalıştayın son derece başarılı geçtiğini belirterek tüm komisyon üyelerine ve katılımcılara teşekkür etti. TTMD 2018 Çalıştayında son gün profesyonel rehber eşliğinde Şirince ve Efes Antik Kenti turu yapıldı.

 

 

İlgili Haberler

Mechtalks, Geleceğin Anahtarını Açıkladı: Sürdürülebilir Mühendislik

Mechtalks, Geleceğin Anahtarını Açıkladı: Sürdürülebilir Mühendislik

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD), Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD) ve Borusan Grup şirketlerinden Borusan Boru’nun…
Aldağ A.Ş. ERP Sistem Müdürlüğü Görevine Çiğdem Arslan Atandı

Aldağ A.Ş. ERP Sistem Müdürlüğü Görevine Çiğdem Arslan Atandı

Çiğdem Arslan Kimdir? Aldağ A.Ş.’nin yeni ERP Sistem Müdürü olarak görevine başlayan Çiğdem Arslan, önce Uludağ…
51. ISKAV Mütevelli Heyeti Toplantısı, 2023 Mali Tabloların İncelenmesi ve Önemli Kararların Alınmasıyla Gerçekleştirildi 

51. ISKAV Mütevelli Heyeti Toplantısı, 2023 Mali Tabloların İncelenmesi ve Önemli Kararların Alınmasıyla Gerçekleştirildi 

İstanbul, 25 Mart 2024 – ISKAV Mütevelli Heyeti, geçtiğimiz Pazartesi günü, Makine Hangar’da gerçekleştirilen toplantıda 2023…