MİMSAN’ın “Şehir Çöplerinin Bertarafı ve Elektrik Enerjisi Üretimi” Projesine AR-GE Ödülü   

MİMSAN’ın “Şehir Çöplerinin Bertarafı ve Elektrik Enerjisi Üretimi” Projesine AR-GE Ödülü  

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye’nin rekabet gücünün artırılması ve ekonominin verimlilik temelli, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasına yönelik olarak  işletmelerdeki verimliliği artıracak projeleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen “2019 Verimlilik Proje Ödülleri” sahiplerini buldu.

Atıktan enerji alanında yerli teknolojinin öncü firması olan Mimsan, “Şehir Çöplerinin Bertarafı ve Elektrik Enerjisi Üretimi” projesiyle “Büyük İşletme AR-GE” kategorisinde üçüncü seçildi. “MİMSAN’ın ödülü, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. Hasan BÜYÜKDEDE tarafından MİMSAN Yönetim Kurulu Başkanı Enver İLHAN’a takdim edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “2019 Verimlilik Proje Ödülleri” sahiplerini buldu. Atıktan enerji alanında yerli teknolojinin öncü firması olan Mimsan, “Şehir Çöplerinin Bertarafı ve Elektrik Enerjisi Üretimi” projesiyle “Büyük İşletme AR-GE” kategorisinde üçüncü seçildi. KOSGEB Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde MİMSAN’ın ödülü, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan BÜYÜKDEDE tarafından MİMSAN Yönetim Kurulu Başkanı Enver İLHAN’a takdim edildi.

Türkiye ekonomisinin verimlilik temelli sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasını hedefleyen bir ödül organizasyonundan üçüncülükle dönmenin gururunu yaşadıklarını belirten Enver  İLHAN, şunları söyledi: “%100 yerli ve milli sermaye ileTürkiye’nin anahtar teslimi enerji santrali kurabilen lider firmasıyız. Geliştirdiğimiz atık bertaraf teknolojileri ile sıfır atık hamlesine katkı sağlamanın yanı sıra enerjide bağımsızlık hamlesinin de en büyük destekçileri arasında yer alıyoruz. Gücümüzü AR-GE’mizden ve geliştirdiğimiz inovatif teknolojilerden alıyoruz. Bu yıl bütçemizin %10’unu AR-GE çalışmalarına ayırdık. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz projelerin ödüle layık görülmesinin gururunu yaşıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “2019 Verimlilik Proje Ödülleri” kapsamında “Şehir Çöplerinin Bertarafı ve Elektrik Enerjisi Üretimi” projemiz, AR-GE kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görüldü. Projemizle, şehir çöplerinden ATY ( Atıktan Üretilmiş Yakıt ) üretip, atıktan üretilen yakıtı, yakarak bertaraf etmeyi ve yakıtın bertarafı esnasında buhar türbini vasıtasıyla elektrik üretmeyi amaçladık. Projeyi, Malatya Büyükşehir Belediye’sinin şehir çöpü atıklarının verilerini baz alarak dizayn ettik. Bu kapsamda Malatya Büyükşehir Belediyesi atık sahasına 4 MW’e üretim kapasitesinde gazlaştırma & yakma tesisi kurduk.”dedi.

Konuşmasında projenin önemli kazançlarına da değinen İLHAN, “ Malatya Belediyesi’nin atık sahasına gelen günlük 500 ton çöpün %35’i ayrıştırılarak bertaraf ediliyor. 12 km uzaklıktaki düzenli depolama sahasına günlük yapılan kamyon sefer sayılarındaki azalma, yakıt ve araç tasarrufu da sağlıyor. Bununla birlikte çöp kamyonlarından kaynaklanan çevre ve trafik  kirliliğinin de önüne geçiliyor. Projemiz çevresel faktörler açısından da oldukça önemli. Önceden çöp depo sahasına gidip çürümeye bırakılan çöplerin içindeki çevreye zarar veren ve yıllarca çürümeyen inorganik maddeler (plastik, poşet vb.) ayrıştırma ve ATY üretme tesisi sayesinde, ayrıştırılarak gazlaştırma & yakma tesisine gönderilip bertaraf ediliyor. Kalorifik değeri düşük olan organik içerik, depolama sahasına gönderiliyor ve çöp gaz (landfill) tesisinde çürütülerek elektrik üretimi sağlanıyor. Projemizin en önemli çevresel ve ekonomik faydası ise şehir çöpü bertarafından, en verimli şekilde maksimum enerjinin elde ediliyor olması. Projeyle atık enerjiyi elektriğe çeviren tesisin mevcut kapasitesi 5,8 MW’den  9,8 MW elektrik üretim kapasitesine ulaştı. Bu entegre sistem sayesinde, aynı miktar çöp daha verimli bir şekilde enerjiye çevriliyor.” dedi.

Projenin kendi alanında Türkiye’de bir ilk olduğunu da belirten İLHAN, Türkiye’de birçok belediyede çöp gazı ve çürütme tesisleri olmasına rağmen; ilk kez çöpten enerjide yakma ve gazlaştırma tesisi entegre edildiğini ve projede yerli ekipman kullanıldığı için yerli ekipman teşviki alan ilk proje olduğunu belirtti.

İlgili Haberler

Kayseri Şeker’in Buharını Mimsan Üretecek

Kayseri Şeker’in Buharını Mimsan Üretecek

Kömür yakıtlı kojenerasyon tesislerinin kurulumu konusunda Türkiye’nin öncü markası olan Mimsan, Kayseri Şeker’in Boğazlıyan Şeker ve…
Mimsan Grup, 24 – 26 Mayıs’ta ICCI’da

Mimsan Grup, 24 – 26 Mayıs’ta ICCI’da

MİMSAN Grup, Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük uluslararası enerji fuarı olan ICCI 2023’te ziyaretçilerini ağırlamaya…
Mimsan Grup, Çalışanları İçin Prefabrik Kampüs Kurdu

Mimsan Grup, Çalışanları İçin Prefabrik Kampüs Kurdu

Malatya’nın öncü sanayi kuruluşlarından Mimsan Grup, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Malatya Yeşilyurt’ta bulunan fabrikasının arazisine 130…