İSKİD yeni dönem vizyonunu paylaştı

İSKİD yeni dönem vizyonunu paylaştı

İSKİD 14. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy yeni dönemde gelişen teknolojiyi takip ederek sektörün kalite anlayışına yönelik çalışmaları yürüteceğini belirtti.

İSKİD, 14. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy ev sahipliğinde düzenlenen basın buluşmasında, 2018 yılı sektör değerlendirmesi yapılırken 2019 yılı öngörüleri paylaşıldı. 15 Şubat 2019 Cuma günü yapılan toplantıda, iklimlendirme ve soğutma sektörünün dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu. 100’ün üzerinde üye firması ile sektörün yüzde 90’a varan temsil gücüne sahip olduklarını belirten Atasoy, “Sektörümüz, sürekli gelişen teknolojiye adapte olarak büyümektedir. Donanımlı, gelişime açık genç yapımız ile dijitalleşen dünyayla ile uyum içinde ilerliyoruz.” dedi.

 Sektörümüzün İhtiyaçlarına Yönelik Faaliyetlerimize Devam Edeceğiz.

14. Dönem Yönetimi olarak sektörümüzün ve üyelerimizin ihtiyaçlarının doğru tespiti ve çözüm alanlarında üyelerimiz ve diğer sektör dernekleri ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Hali hazırda bu doğrultuda yürütülen birçok faaliyeti de bu dönemde sonuçlandırıp sektörümüz ile paylaşacağız. Şu ana kadar çok başarılı bir şekilde ilerleyen 2.URGE projemizi tamamlayıp, 3. URGE projesi için başvurumuzu yapacağız. Sağlık Yapılarında İklimlendirme Komisyonumuzun son aşamasına getirdiği Sağlık Yapılarında İklimlendirme Kılavuz çalışmasını bitirip sektörümüzün görüşüne sunacağız. İSKİD önderliğinde, TTMD ve MTMD ile beraber yürüttüğümüz BIM Çalıştayımızı yaptık, sonuç bildirgemizi yakın zamanda paylaşacağız. Devamında ISKAV bünyesinde kurulacak BİM Merkezinin oluşturulmasına destek olacağız.

Sektörle ilgili 2019 öngörülerini de paylaşan Atasoy, “Türkiye için ihracatın önemli olduğu bir dönemdeyiz. İklimlendirme sektörü, ihracat anlamında hem sektöre hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. İhracat yapan firmalarımız, Avrupa ülkelerinin standartlarına uygun ürünler ile enerji verimliliğine katkı sağlamaktadır. Derneğimizin ağırlıklı konularından ihracatı artırmaya yönelik faaliyetlerim yoğun olarak devam edecektir. Bu amaçla bu yıl dört önemli fuara katılarak Türkiye İklimlendirme Sektörünü anlatacağız. Mart ayında yapılacak Climate World Moscow, ISH Frankfurt, Nisan ayında China Refrigeration ve Ekim’de ISK SODEX, İSKİD olarak katılacağımız ve toplantılar organize edeceğimiz fuarlar. ISH Frankfurt Fuarında bu yıl ilk kez bir sunum ile Türkiye İklimlendirme Sektörünü anlatacak ve uluslararası bağlantılarımızla bir araya geleceğimiz resepsiyon organize edeceğiz. Bir süredir uluslararası fuarlarda dikkat çekmeye başlayan sektörümüzü gerçek verilerle anlatma fırsatımız olacak.”

Sektörün Endüstri 4.0’a hazırlanması ve dijitalleşme süreçlerine de değinen Atasoy, “2016 yılından beri temelini oluşturduğumuz BİM Süreci için tüm dünya ile eş zamanlı faaliyetler yürütüyoruz. Bu çalışmamıza hız kesmeden devam edeceğiz. Sektörümüzün dijitalleşmesine öncülük edecek ve takipçisi olacağız. ISKAV Bünyesinde kurulması planlanan BIM Merkezi, dijitalleşme sürecine hız kazandıracak. Bu safhada siz değerli basınımızın da desteğini isteyeceğiz.” Dedi.

Önümüzdeki dönemde yoğunlukla üzerinde durulacak konulardan bir diğeri ise okullarda iç hava kalitesi olduğuna vurgu yapan Ozan Atasoy, bu konuda yapılması planlanan faaliyetleri, okullarda iç hava kalitesini pilot okullarda uygulanmaya başlandığı; Milli Eğitim Müdürlüğüyle iletişime geçerek yeni dönemde tüm okullarımızda temiz iç hava kalitesinin, sağlıklı ve verimli sonuçları üzerine odaklanılacağı ayrıca bu çalışmaların sadece eğitim alanında kalmayarak, tüm kamuyu bilinçlendirmeye yönelik olacağı müjdesini verdi.

 “Sektörü geliştirmeye devam edeceğiz”

İSKİD üyelerinin aktif katılımlarıyla oluşan komisyon çalışmalarının 2019 yılında da artarak süreceğinin altını çizen Atasoy, “İstatistiklerin raporlanması, İstanbul Teknik, Marmara, İstanbul Ticaret, Ar-El, Yıldız Teknik, Gebze Teknoloji, Ege ve Türk-Alman Üniversitesi gibi saygın üniversiteler ile protokoller imzalayarak üniversite-sanayi iş birliğinin artarak devam etmesi, uluslararası rekabetçilikte ara vermeden devam etmesi; merkezi iklimlendirme sistemleri, split ve değişken debili klimalar ile havalandırma gibi birçok farklı alandaki komisyonlarımız ile, 2019 yılında da sektörü geliştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Üye ilişkilerimizi arttırarak devam ettireceğiz”

İSKİD şu an itibarı ile 107 üye firmaya ulaşmış durumda. İklimlendirme sektöründe temsil gücü yüksek bir seviyeye geldik. Bu anlamda üyelerimizin ve sektörün derneğimizden beklentileri yüksek. Bu beklentileri komisyon faaliyetlerimiz ile karşılamaya çalışıyoruz.  Bu anlamda İSKİD olarak 15 farklı komisyonda faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bu faaliyetlerimizde referans noktamız kamu yararı içeren sektörümüzün genelinin menfaatlerini gözeten faaliyetler olması. Bu sayede sektör içinde aynı konularda rekabet içerisinde olan firmalarımız kamu ve sektör yararı gözeterek bir arada uyum içerisinde çalışmaktadır. İSKİD Yönetimi olarak bizlerin en önemli görevlerinden bir tanesi de bu uyumu koruyarak derneğimizin faaliyetlerinin sürdürülebilir bir şekilde devamını sağlamak olmaktadır. Bu anlamda bugüne kadar derneğimiz, üyeleri arasında hiçbir ayrım gözetmeden eşit mesafede durarak ve şeffaf bir şekilde faaliyetlerini yürütmektedir. İSKİD’i bugüne kadar başarılı şeklide getiren en temel prensiplerden birisi budur. Bu anlamda hem komisyonlarda hem de yönetimde yer almak isteyen bütün üyelerimizin katılımlarına açığız ve hatta teşvik ediyoruz. Bu ilkelerimizi düzenleyen etik kurallarımız ve çalışma prensiplerimiz her komisyon toplantımızın değişmez maddeleri olarak yer almakta ve bu bilincin devamı sağlanmaya çalışılmaktadır.  Bu vesile ile üyelerimizin çalışmaların içerisinde, eğer bugüne kadar yeterince bulunmadılarsa, daha aktif katılım göstermeleri çağrısında bulunmak istiyorum. Derneğimizin kuruluşundan buyana katkıda bulunan firmalarımıza da buradan ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Onların sayesinde Derneğimiz başarılı şekilde bugünlere geldi, bundan sonra da onların katkıları ile yoluna devam edecektir.

İlgili Haberler

İSKİD, 2023 İklimlendirme İstatistik Sonuçlarını Açıkladı

İSKİD, 2023 İklimlendirme İstatistik Sonuçlarını Açıkladı

2023 yılı iklimlendirme sektörü verileri, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Tunç KORUN tarafından basın ile paylaşıldı. İSKİD…
İSKİD Isı Pompası Konferansı Organize Edildi

İSKİD Isı Pompası Konferansı Organize Edildi

İSKİD Isı Pompası Konferansında, Sektördeki En Son Gelişmeler katılımcılarla paylaşıldı. İSKİD, “MİMAR, TASARIMCI ve UZMAN GÖZÜYLE…
Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı İSKİD Uyarıyor

Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı İSKİD Uyarıyor

Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı Verimli Havalandırma Çözümleriyle iç mekanınızı temiz ve sağlıklı tutun. Son…