İSKİD, “Alternatif Soğutucu Akışkanlar” konusunda seminer düzenledi

İSKİD, “Alternatif Soğutucu Akışkanlar” konusunda seminer düzenledi

İSKİD, 15 Ocak Çarşamba 2020 tarihinde Point Otel Barbaros’ta “Alternatif Soğutucu Akışkanlar“ konulu seminer organize etti.

Cantaş, Honeywell ve Trane firmaları sponsorluğu’nda düzenlenen etkinlik, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan ATASOY’un açılış konuşması ile başladı. Enerji Verimliliği ve CE etiketlemesinin Avrupa Birliği’nde birlikte ele alındığını ifade eden Ozan ATASOY, “Enerji verimliliğiniz yoksa, ERP regülasyonlarını karşılamıyorsanız ürünlerinizde CE etiketi kullanamıyorsunuz” dedi. Alternatif Soğutucu Akışkanlar konusunda dünyada önemli gelişmeler ve yeni trendler olduğunun altını çizen ATASOY, “Avrupa Birliği hızla yeşil ekonomiye geçerek karbon emisyonlarını azaltıcı önlemler alıyor ve bizim de bu değişime ülke olarak hazır olmamız gerekiyor. İSKİD olarak üzerimize düşen görev, bir yol haritası ön görmek ve sektöre bunu aktarabilmektir” dedi.

Merkezi İklimlendirme Sistemleri Komisyonu (MİSK) tarafından organize edilen “Alternatif Soğutucu Akışkanlar” seminerinde MİSK Başkanı Süleyman KAVAS, dinleyicilerle soğutucu akışkanların tarihsel süreci ile ilgili bilgiler paylaştı. KAVAS konuşmasında, uygarlığın yeni teknolojik gelişmeler doğrultusunda Dünyaya zarar vermeden ve konfor şartları bozulmadan, yaşamını istediği gibi sürdürmek için mutlaka bir yol bulacağının altını çizdi.

Seminerde ilk sunum T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Çevre ve Şehircilik Uzmanı Sezin Sönmez ERBAŞ tarafından yapıldı.  ERBAŞ sunumunda Türkiye’de F-GAZ Uygulamaları ve Kigali Değişikliği konusunda bilgiler aktardı. Daha sonra sunumlara Honeywell Teknik Müdürü (EMEA) Stefan SCHUESSLER’in sunumu ile devam edildi. SCHUESSLER detaylı sunumunda HFO Chiller Uygulamalar için Soğutucu Akışkanlar konusunda bilgileri katılımcılarla paylaştı. Kahve molasının ardından sunumlara sırasıyla Trane firması İş Geliştirme Müdürü Ersin YÜCEL Soğutma Gruplarında Yeni Nesil Akışkanlar, Cantaş firması Satın alma Müdürü Barış UÇANER Endüstriyel Uygulamalarda Alternatif Soğutkanlar,  ISKAV Eğitim Danışmanı Dr. Kadir İSA Uluslararası Standartlar Çerçevesinde Alternatif/Doğal Soğutucu Akışkanlar konularında devam edildi.

İkinci aradan sonra seminere moderatörlüğünü Prof. Dr. Macit TOKSOY’un gerçekleştirdiği Alternatif Soğutucu Akışkanların Komponentlere Etkisi ve Türkiye’deki Üreticiler Geçiş Sürecinin Neresinde? konulu panel ile devam edildi. Panelde konuşmacı olarak Ercan Teknik Genel Müdürü Armen HÜSÜMAN, Friterm Arge Müdürü Dr. Hüseyin ONBAŞIOĞLU ve İSKİD Split ve Değişken Soğutkan Debili Klimalar Komisyon Başkanı Dr. Andaç Yakut konuşmacı olarak katıldılar.

Seminer sunumlarına www.iskid.org.tr web sayfası Bilgi Bankası/Sunumlar başlığı altından ulaşılabilir.

Sektör temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlik soru-cevap bölümü ile son buldu.

İlgili Haberler

İSKİD 16. Genel Kurulunda Yeni Dönem Yönetimini Belirledi

İSKİD 16. Genel Kurulunda Yeni Dönem Yönetimini Belirledi

İSKİD’in 2024-2027 Dönemi Yönetim Kurulu, Tunç KORUN başkanlığında göreve başladı.  İSKİD’in Olağan Genel Kurulu, İSKİD üyelerinin…
İSKİD, “Klima Santrali Seçim Kriterleri” Kitapçığı Dijital Olarak Yayınlandı

İSKİD, “Klima Santrali Seçim Kriterleri” Kitapçığı Dijital Olarak Yayınlandı

İSKİD Eurovent Ayna Komisyonu AHU Çalışma Grubu tarafından klima santrali seçim sürecini anlaşılır ve bilinçli hale…
İSKİD, ISK-SODEX 2023’de Organizasyonları ve Stant Ziyaretleri ile Verimli Bir Fuar Geçirdi

İSKİD, ISK-SODEX 2023’de Organizasyonları ve Stant Ziyaretleri ile Verimli Bir Fuar Geçirdi

Avrasya Bölgesi’nin lider HVAC&R sektörü buluşma noktası olan ISK-SODEX 2023 fuarına standıyla katılan İSKİD, yerli ve…