İklimlendirme Sektörü İzmir’de Öğrencilerle Buluştu

İklimlendirme Sektörü İzmir’de Öğrencilerle Buluştu

video
play-sharp-fill
İSKİD ve Üyeleri, mühendislik öğrencilerine yönelik en geniş katılımlı organizasyonu olan “İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü” Etkinliği ile İklimlendirme Sektörünün gelecekteki meslektaşlarıyla buluştu.

Türkiye iklimlendirme Sektörünün geleceğine yön verecek nitelikli iş gücünü ve bu gücün sürdürülebilirliğini sağlamak; geleceğin makine mühendislerine, iklimlendirme sektörünü “parlak bir kariyer fırsatı” olarak tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlik, 24 Ekim 2017 tarihinde TMMOB Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşti.

12 mühendislik fakültesinden yaklaşık 500 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinliğe, 9 Eylül Üniversitesi Makine ve Endüstri; Ege Üniversitesi Makine; İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Makine; Yaşar Üniversitesi Makine ve Enerji Sistemleri; Celal Bayar Üniversitesi Makine ve Endüstri; Adnan Menderes Üniversitesi Makine; Balıkesir Üniversitesi Makine ve Endüstri; Uşak Üniversitesi Makine ve Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencileri katılım sağladılar.

İki bölüm olarak gerçekleşen etkinliğin birinci bölümünde İSKİD Üyelerinin kurmuş olduğu stantları gezen öğrenciler, firmalar ve istihdam olanakları hakkında bilgi aldı, staj ve iş başvurularında bulundular. Etkinliğin ikinci bölümünde, sektörün duayenlerinden mühendislik ve sektör hakkında tecrübelerini dinleme fırsatı buldular.

Moderatör Yavuz SEÇKİN’in eğlenceli show ve sunumunun ardından İSKİD Başkanı Sayın Taner YÖNET, sektörün dünü, bugünü ve geleceği hakkında bilgiler verdi. Yönet’ten sonra sırasıyla Prof. Dr. Yunus Ali Çengel “İklimlendirme Sektöründe Inovasyon”; GMD Mühendislik’ten Orhan GÜRSON “İklimlendirme Sektöründe Tasarımcı Olmak”; EKE AŞ’den Hakan Bulgun “Mekanik Tesisat Proje Uygulamaları” konularında bilgi ve deneyimlerini aktardılar. Sektörün önde gelen firmalarından ALDAĞ AŞ. Bölgeler Satış Koordinatörü Doruk OFLAZ, Bosch Termoteknik Pazarlama Direktörü Ali AKTAŞ ve Bosch Termoteknik İnsan Kaynakları Sorumlusu Tuğçe Öz, söz alarak firmaları ve istihdam olanakları hakkında önemli bilgiler verdiler.

Etkinlik süresince öğrenciler, #iskidizmirde hashtag ile tweetter üzerinden seminere inter aktif katılım sağlayarak görüş ve sorularını paylaştılar. Program sonunda hashtag’te en çok paylaşım yapan öğrencilere Prof. Dr. Yunus Ali Çengel’in TERMODİNAMİK kitabı hediye edildi.

Katılım sağlayamayan öğrenciler ve İSKİD Üyeleri için www.iskid.org.tr web sitesinden canlı olarak yayınlanan etkinlik, başta İSKİD olmak üzere, ALDAĞ AŞ. BOSCH Termoteknik’in Altın Sponsorluğu, Doğu İklimlendirme, FORM AŞ ve ISK SODEX’in gümüş sponsorluğu; Bahçıvan Motor, DANFOSS, FRITERM, Güven Soğutma, KARYER, MGT, ODE Yalıtım, TERMOKAR, ÜNTES, VENCO’nun bronz sponsorlukları ile gerçekleşti.

Etkinlik hakkında İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Taner YÖNET şu yorumlarda bulundu. “İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü Etkinliğini yapma düşüncemiz, sektör fuarlarına ve etkinliklerine katılamayan Anadolu’daki üniversitelere ulaşma isteğimizden doğdu. Etkinliğin ilkini 2016 yılında İç Anadolu Bölgesi Üniversitelerini kapsamak amacıyla Ankara’da yapmıştık. Bu etkinlikten sonra öğrencilerin yoğun ilgisi, ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gösterdi. Bu yıl etkinliğimizi Ege Bölgesine taşıyarak bu bölgedeki üniversitelerimizi davet ettik. Etkinlik sırasında gerek İSKİD, gerekse sponsor stantlarımıza ilgi oldukça yoğun oldu. İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü etkinliğimizi önümüzdeki yıl yine başka bir bölgede yapmayı planlıyoruz.

İSKİD, yıllardır sektörün sorunlarına ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Sektörde kalifiye, istekli ve donanımlı mühendislerle çalışma ihtiyacımız karşısında, gelecekteki mühendislerimize öğrencilik yıllarında ulaşmamız gerektiği gerçeğinden yola çıkan üniversite-sanayi iş birliği faaliyetleri her zaman İSKİD’in önceliklerinden olacaktır.”

İlgili Haberler

İSKİD, 2023 İklimlendirme İstatistik Sonuçlarını Açıkladı

İSKİD, 2023 İklimlendirme İstatistik Sonuçlarını Açıkladı

2023 yılı iklimlendirme sektörü verileri, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Tunç KORUN tarafından basın ile paylaşıldı. İSKİD…
İSKİD Isı Pompası Konferansı Organize Edildi

İSKİD Isı Pompası Konferansı Organize Edildi

İSKİD Isı Pompası Konferansında, Sektördeki En Son Gelişmeler katılımcılarla paylaşıldı. İSKİD, “MİMAR, TASARIMCI ve UZMAN GÖZÜYLE…
Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı İSKİD Uyarıyor

Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı İSKİD Uyarıyor

Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı Verimli Havalandırma Çözümleriyle iç mekanınızı temiz ve sağlıklı tutun. Son…