Yaz Gelirken Klima Bakimini İhmal Etmeyin

Yaz Gelirken Klima Bakimini İhmal Etmeyin

Havaların ısınmasıyla birlikte klima kullanımlarında artış bekleniyor. Yaz mevsiminde iç ortamların vazgeçilmezi haline gelen klimaların bakımının yaptırılmış olması hem konforlu kullanım hem de tasarruf açısından büyük önem taşıyor. İklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin, klimaların verimli ve uzun yıllar iyi performansla kullanılabilmesi için ipuçlarını paylaşıyor.

 Yaz aylarına giriş yapılması ile birlikte klimaların daha sık kullanılacağı günler de yaklaşıyor. Sıcak havalarda rahat bir nefes almamızı sağlayan klimaların yüksek performansta çalışabilmesi için en önemli etkenlerin başında bakımlarının yapılması geliyor. Daikin uzmanları, klimaların verimli ve uzun yıllar iyi performansla kullanımı için düzenli bakım konusunda kullanıcılarına hayati ipuçları sunuyor.

Yilda En Az 1 Kez Bakim Şart
Daikin Akademi bünyesinde periyodik olarak verilen eğitimlerle uzmanlıklarını artıran yetkili servisler tarafından sağlanan klima bakımları, hem cihazların ömrünü uzatıyor hem de enerji tasarrufu açısından büyük avantajlar sağlıyor. Uzmanlara göre klimaların bakımlarını yılda en az 1 kez yaptırmak gerekiyor.

Filtresi tıkalı klimaların performansının düştüğünü belirten Daikin uzmanları, yetkili servislerce yapılan klima bakımları sonrası, kullanıcıların filtrelerde biriken ve zamanla istenmeyen kokulara neden olan atıklardan kurtulacağına dikkat çekiyor.

Az Bakim Demek, Yüksek Fatura Demek
Uzmanlara göre bakımı yapılmayan klimalar, kullandıkları elektrikle doğru orantılı olarak ısıtma/soğutma yapamıyor, bu da yüksek fatura anlamına geliyor. Bakımla ilgili bir diğer önemli nokta da, bakım sırasında ileride yaşanabilecek muhtemel arızaların da tespit edilerek kullanıcıları ileride daha büyük maliyetlerden kurtarıyor olması.

Az Kullaniyorum Deyip Klima Bakimini İhmal Etmeyin
Daikin uzmanlarına göre klimaların az kullanılması ya da hiç kullanılmamış olması ısı alışverişinin yapıldığı yüzeylerin tıkanmasına engel değil. Bu nedenle cihaz az kullanılmış olsa bile, hem iç ortam hem de dış ortam havasına maruz kalarak serpantin ve filtrelerin tıkanması mümkün hale gelebiliyor.

Kullanıcıların “ Nasıl olsa az kullanıyorum” diyerek bakımı ihmal etmesi, performansı ve güvenli kullanımı olumsuz etkiliyor.

Yerini Değiştirdiğiniz Klimalara Dikkat!
Klima bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da cihazın yerinin değiştirildiği durumlarda ortaya çıkıyor. Klima montajlarının yapılmasından sonra yetkili servisler dışında yapılmış yer değiştirme gibi uygulamalar sonrası klimanın içindeki gazın azaldığı gözleniyor. Periyodik bakımlar, bu riskin ortadan kaldırılması açısından da büyük önem taşıyor.

İlgili Haberler

Daikin Üç Hava Temizleme Filtreli Yeni Kliması Zeta Shira Plus İle ‘Doğru Hava’nın Tadını Çıkarmaya Davet Ediyor

Daikin Üç Hava Temizleme Filtreli Yeni Kliması Zeta Shira Plus İle ‘Doğru Hava’nın Tadını Çıkarmaya Davet…

100 yıllık geçmişe sahip iklimlendirme sektörünün öncü markalarından Daikin, üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni kliması Zeta…
Bahar Alerjilerine Veda, Daikin ile Evde Tertemiz Hava

Bahar Alerjilerine Veda, Daikin ile Evde Tertemiz Hava

Rengarenk çiçekleri ve tüm coşkusu ile gelen bahar, maalesef polen alerjisini de beraberinde getirdi. Son dönemde özellikle…
Daikin Daima Teknolojilerini Geliştiriyor: Yepyeni Bir Kontrol Platformu Olan Daikin Cloud Plus Şimdi Türkiye’de

Daikin Daima Teknolojilerini Geliştiriyor: Yepyeni Bir Kontrol Platformu Olan Daikin Cloud Plus Şimdi Türkiye’de

100 yıllık geçmişe sahip iklimlendirme sektörünün öncülerinden Daikin akıllı, web tabanlı bir uzaktan izleme ve servis…