Yağmur Suyu, Türkiye’nin Su Sıkıntısını Yüzde 30 Çözebilir

Yağmur Suyu, Türkiye’nin Su Sıkıntısını Yüzde 30 Çözebilir

Türkiye’de susuzluk tehdidi büyüyor. Kuraklığın önüne geçebilmek için yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynak olan yağmur suyunu depolamak kritik önem taşıyor. Çünkü yaşam alanlarında yağmur suyunu depolamak, sudan yüzde 30’lara varan oranlarda tasarruf sağlıyor.

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yağız, Türkiye için yağmur suyu depolamanın önemini ve yağmur suyunu güvenli bir şekilde depolamak için dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı. 

Türkiye su sıkıntısı çeken ülkeler arasında yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaya göre Türkiye önümüzdeki 6 yılda su kaynaklarının 5’te 1’ini kaybedecek ve su kıtlığı çeken ülkeler arasına girecek.

“Türkiye’de temiz su kaynakları her geçen gün azalıyor. Kuraklığın önüne geçebilmek için yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynak olan yağmur suyunu depolamak gerekiyor” diyen Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yağız, Türkiye için yağmur suyu depolamanın önemine dikkat çekti.

“Binaların çatılarından ve kaldırımlar, yollar gibi sert zeminlerden toplanan yağmur suyu uygun şekilde arıtıldıktan sonra; bahçe sulamada, tuvalet rezervuarlarında, araba yıkamada, işlem (proses) suyu olarak üretim tesislerinde ve tarımsal sulamada kullanılabiliyor. Geleneksel su kaynaklarına olan bağımlılığımızı azaltan yağmur suyu, sudan da yüzde 30’lara varan oranlarda tasarruf sağlıyor.

2 bin metrekareden büyük parsellerde inşa edilecek binalarda zorunlu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da Türkiye’nin kuraklık sorununa çözüm sunması amacıyla Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde 2 bin metrekareden büyük parsellere inşa edilecek tüm binaların çatılarında “yağmur suyu toplama sistemi” yapılmasını zorunlu tutuyor. Böylece toplanan yağmur sularının bahçe sulama veya arıtılarak bina ihtiyacında kullanılmak üzere bina çatılarında depolanması amaçlanıyor.” dedi.

Osman Yağız, konuşmasında yağmur suyunu güvenli bir şekilde depolamak için yapılması gerekenleri de paylaştı:

Depo, yağmur suyunun kimyasal yapısını bozmamalı
“Yağmur suyunu güvenli bir şekilde muhafaza etmek için deponun güvenlik ve sağlık kriterlerini karşılaması gerekiyor. Dış ortam şartları ile etkileşime giren betonarme depolar yağmur suyunun kimyasal yapısını bozarak, yaşamı tehdit ediyor. Betonarme su depolama yönteminin bu olumsuz etkilerini önlemek için cam elyaf takviyeli kompozit malzeme ile üretilen GRP su depolarını tercih etmek gerekiyor. Çünkü GRP su depoları, 50 yıllık kullanım ömürleri boyunca depolanan yağmur suyunu sızdırma problemi olmadan ve kalitesini bozmadan güvenli bir şekilde muhafaza ediyor. İlk yatırım maliyeti de betonarme depolara göre yüzde 40 daha tasarruflu olan GRP modüler su depoları, hızlı kurulum ve devreye alma avantajıyla da yağmur suyu depolamada önemli avantajlar sunuyor” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler

Deprem Konutlarının Doğalgaz Baca Sistemleri, Ekomaxi’ye Emanet!

Deprem Konutlarının Doğalgaz Baca Sistemleri, Ekomaxi’ye Emanet!

Ekomaxi, deprem konutlarının doğalgaz baca sistemlerindeki çözüm ortağı oldu. “Doğalgaz baca sistemleri hem insan sağlığı hem…
Ekomaxi, Katıldığı Fuarlarla Globaldeki Güçlü Büyümesini Sürdürüyor

Ekomaxi, Katıldığı Fuarlarla Globaldeki Güçlü Büyümesini Sürdürüyor

Su depolama sektörünün öncü sanayi kuruluşlarından Ekomaxi, ihracat atağını fuarlarla desteklemeye devam ediyor. Fuarları, hedef pazarlardakitalebin…
Deprem Konutlarının İçme Suyu ve Gri Suyu, Ekomaxi Güvencesinde!

Deprem Konutlarının İçme Suyu ve Gri Suyu, Ekomaxi Güvencesinde!

Su depolama sektörünün lider markası Ekomaxi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 ilde inşa edilen deprem konutlarının…