Türkiye’de Elektrikli Araç Sayısı Yaklaşık 5, Şarj İstasyonu Sayısı ise 2 Kat Arttı

Türkiye’de Elektrikli Araç Sayısı Yaklaşık 5, Şarj İstasyonu Sayısı ise 2 Kat Arttı

Türkiye’de elektrikli otomobillere olan talep son bir yılda yaklaşık 5 katarttı. Elektrikli araçlara olan talep Türkiye genelindeki şarj ağı altyapı çalışmalarını ve şarj istasyonu yatırımlarını da hızlandırdı.

 Üçay Grup şirketlerinden ISOMER A.Ş.’nin Elaris markası, pazardaki talebi karşılamak ve sektörün sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasını sağlamak için 2023 yılında kurulu istasyon sayısını yüzde 80 artırdı.

Elektrikli araçların otomobil pazarından aldığı pay her yıl katlanarak artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2022 yılında Türkiye’de 14 bin 552  adet elektrikli otomobil satıldı. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) tarafından yapılan açıklamaya göre bu sayı 2023 yılında 72 bin 179 adete ulaştı. Türkiye’de ki elektrikli otomobil satışlarında yaşanan yüzde 496’lık artışta 2023 yılında pazara giriş yapan Tesla ve Togg gibi markalar önemli rol oynadı.

Elaris Genel Koordinatörü Volkan Demir, Türkiye’de elektrikli araçlara olan talebin şarj ağı altyapı çalışmalarını ve şarj istasyonu yatırımlarını hızlandırdığını açıkladı:

“Türkiye’de ki şarj istasyonu sayısı yüzde 185 arttı”
Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) verilerine göre 2022 yılındaTürkiye’de 6 bin 500 adet elektrikli araç şarj istasyonu bulunuyordu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) verilerine göre 25 Aralık itibarıyla bu sayı, 8 bin 492’si yavaş şarj (AC), 3 bin 575’i ise hızlı şarj (DC) olmak üzere toplam 12 bin 67’ye ulaştı. Yani son bir yılda Türkiye’de ki şarj istasyonu sayısı yüzde 185 arttı. Türkiye, toplam şarj noktası açısından Avrupa’da 2’inci sırayulaştı.  

“Elaris’in etki alanını hızla genişletmeye devam ediyoruz”
Biz de Üçay Grup şirketlerinden ISOMER A.Ş. olarak, Elaris markamızla pazardaki talebi karşılamak, sektörün sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasını sağlamak ve müşteri deneyimini en üst seviyeye taşımak için Elaris’in etki alanını hızla genişletmeye devam ediyoruz. 

2023 yılında kurulu istasyon sayımızı yüzde 80 artırdık. ABD menşeili EATON marka şarj cihazlarımızla, 4 bölgede ve toplam 10 şehirdeki 24 ayrı lokasyonda bulunan şarj istasyonlarımızla faaliyet gösteriyoruz. 50 AC ve 5 DC istasyonu kurulumunda da sona gelmiş bulunuyoruz. 2024 yılının sonuna kadar da 10’u DC olmak üzere toplam 100 AC istasyon daha kurmayı hedefliyoruz”  diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler

İstanbul’da 1 Günde Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Sahibi Olun

İstanbul’da 1 Günde Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Sahibi Olun

Elektrikli araç kullanıcılarının günlerce hatta haftalarca süren araç şarj istasyonu kurulum süreleri nedeniyle yaşadıkları mağduriyet sona eriyor. …
Yeni Binalarda Araç Şarj İstasyonları Zorunlu

Yeni Binalarda Araç Şarj İstasyonları Zorunlu

Türkiye’de elektrikli araçlara olan talep yılın ilk 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 862,8 artarak…
Türkiye’nin En Büyük Festivalinde Araçlar Enerjisini Üçay’dan Aldı

Türkiye’nin En Büyük Festivalinde Araçlar Enerjisini Üçay’dan Aldı

Üçay Grup şirketlerinden Üçay Mühendislik, 30 Eylül – 1 Ekim tarihlerinde Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilen ve…