Systemair Türkiye Meni Mali Yılı İçin Büyük Hedeflerle Dolu Bir Rota Çizdi

Systemair Türkiye Meni Mali Yılı İçin Büyük Hedeflerle Dolu Bir Rota Çizdi

Düzenlediği çalıştayda HVAC sektörünün geleceğini masaya yatıran Systemair Türkiye, şirketin yeni dönem stratejilerini açıkladı

İklimlendirme sektörünün öncüsü Systemair, şirketin ve sektörün geleceğine rota çizmek üzere bir çalıştay gerçekleştirdi. Systemair Türkiye’nin 2021/2022 senesinin değerlendirildiği, yeni dönem strateji ve projelerinin ayrıntılarıyla ele alındığı çalıştayda HVAC sektöründeki son gelişmeler de incelendi. Şirket olarak sektörde birçok yeniliğe ve ilke imza attıklarını vurgulayan Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, Ar-Ge ihracatına ve bu alandaki yatırımlara hız kesmeden devam ederek HVAC alanında fikir lideri olmayı hedeflediklerini açıklayarak yaptıkları yatırımlarla veri merkezi soğutma çözümlerinde de farklılık yaratacaklarını belirtti.

Geleceği referans alan teknolojisi ve köklü inovasyon mirası ile iklimlendirme sektörünün lider temsilcileri arasında öne çıkan Systemair, iki gün boyunca süren çalıştayda şirketin ve sektörün dününü, bugününü ve geleceğini masaya yatırdı. HVAC sektöründeki son yeniliklerin ve gelişmelerin de tartışıldığı erkinlikte hem Systemair Türkiye’nin 2021/2022 senesi değerlendirildi hem de yeni dönem hedefleri, stratejileri ve projeleri paylaşıldı. Konuşmasına doğru havalandırmanın önemine vurgu yaparak başlayan Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Pandemiyle birlikte gündeme oturan toplu alanlardaki havalandırma sistemleri ve iç hava sağlığı konusu, normalleşme dönemiyle birlikte daha da önemli hale geldi. Sağlık Bakanlığı, kısa bir süre önce kapalı alanlarda doğru havalandırma sisteminin olması halinde maske kullanımının zorunlu olmayacağını açıkladı. Aslında bu da bize artık kapalı mekânlarda doğru havalandırmanın nasıl olması gerektiğine ilişkin bir farkındalık oluştuğunu gösteriyor. Bugüne kadar son tüketici tarafından çok konuşulmayan doğru havalandırma kavramının artık genel kamuoyu tarafından kabul edilen bir gerçeğe dönüşmesi sektörümüz adına çok değerli ve umut verici. Biz de şirket olarak mekânların iç hava kalitesini artırıp insanlara taze hava sağlamak misyonuyla çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz.’’

2021 yılında sektöre birçok yenilik ve ilk kazandırdı
2021 yılında sektörde dikkat çeken birçok ilke imza attıklarını vurgulayan Ayça Eroğlu; “Hedefimiz dünyanın yaşadığı teknolojik dönüşüme entegrasyonu hızlandıracak çözümler üretebilmek. Hem üretim sahalarımızda hem de kendi ürettiğimiz teknolojilerde dijital alt yapıları ve gelişmiş inovatif yaklaşımları benimsiyoruz. 2021 itibariyle Systemair Grup’un son teknolojiye sahip ve yenilenen gövde tasarımıyla dikkat çeken santral platformu Geniox’a geçtik. Bu tasarımın bizim için en önemli tarafı ise Systemair Grup içinde belli fabrikaların üretme yetisine sahip olduğu, grubun standart klima santrali platformu olan bir ürünü Türkiye’deki fabrikamızda üretip dünyaya ihraç ediyor olmak. Ürünümüzün stratejik planlamasından geliştirilmesine, dizaynından pazar araştırmasına kadar Ar-Ge çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüttük. Tüm bu çalışmaları Türkiye’de yapmış olmak bizim için bir gurur kaynağı” sözleriyle geçtiğimiz yılı değerlendirdi.

Veri merkezi soğutma çözümleri kulvarının öncüsü olmayı hedefliyor
Dünya üzerinde giderek önem kazanan Data Center Cooling (DCC) yani veri merkezi soğutma çözümleri kulvarında Systemair’i öne çıkaracak yatırımların gündemde olduğunu ifade eden Ayça Eroğlu; “Şu anda ajandamızın en önemli kısmını veri merkezi test laboratuvarı yatırımı oluşturuyor. Systemair Grup tarafından yapılan ilk veri merkezi laboratuvarı olan bu proje ile tüm veri merkezi soğutma cihazlarının 365 gün simülasyon testlerini kendi bünyemizde yapacağız. Veri merkezi soğutmasının paket olarak entegrasyonunun sağlanması adına da çalışmalarımız devam edecek. Ayrıca yakın bir zamanda Systemair olarak, hastaneler ve veri merkezleri için hassas kontrollü klima üniteleri üretimi gerçekleştiren İtalyan Tecnair LV S.p.A. şirketini satın aldık. Bu satın almayla birlikte veri merkezi soğutma ürünleri alanındaki varlığımızı güçlendirip Avrupa pazarında daha etkili olmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

LCA ile Ar-Ge ihracatına hız kazandıracak
Yurt dışı pazarlarında güçlenmek ve ihracat oranını yüzde 39’dan yüzde 50’ye çıkarmak istediklerini söyleyen Ayça Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Geniox VOClean, veri merkezi laboratuvarı ve LCA (Life Cycle Assessment-Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi) gibi Türkiye’den çıkıp Systemair Grup içinde ilk olan ve en önemlisi de rol modellik yapan çalışmalarımızın Ar-Ge ihracatında büyük payı var. Türkiye organizasyonu olarak hem sektörde hem de Systemair Grup çatısı altında fark yaratan çalışmalara imza atıyor ve yenilikçi teknolojileri yerli üretimle dünyaya ulaştırıyoruz. Grup içinde öncülük ettiğimiz çalışmaların başında gelen ve veri merkezi soğutma cihazları kapsamında geliştirdiğimiz LCA yazılımıyla veri merkezi soğutma ürünlerinin ömrü süresince ürettiği karbon ayak izini hesaplayabiliyoruz. Bu çalışmayı Systemair Grup içinde, Türkiye’de ve sektörde sadece biz yapıyoruz. Türkiye’nin HVAC sektöründeki rolünü, potansiyelini ve ihracat kabiliyetini çok kıymetli gördüğümüz için birçok ürünün tüm Ar-Ge çalışmalarını kendi bünyemizde yapmaya devam ederek ülkemizin bu anlamdaki stratejik konumunu güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

Sektörün HVAC Influencer’ı olmayı hedefliyor
Çalıştay kapsamında HVAC sektöründeki yeni trendlere de değinen Ayça Eroğlu; “Enerji verimliliğini esas alan, dijital ve sürdürülebilir çözümlerin öne çıktığı HVAC sektöründe en önemli hedef, çevresel etkisi optimize edilmiş yüksek iç hava kalitesi sağlamak. Bahsi geçen hedefe ulaşabilmek için ise ekolojik hassasiyeti öncelik olarak kabul eden sürdürülebilir bir anlayış oluşturmak gerekiyor. Bu anlamda sürdürülebilirliğin tedarik zincirinden başlayarak tüm süreçlere hâkim olması, sıfır karbon ayak izi farkındalığının artması, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Paris Anlaşması gibi sınırda karbon düzenlemesini sağlayan uluslararası anlaşmaların etkinliği HVAC sektöründe büyük bir kabuk değişimini beraberinde getirecek. Türkiye organizasyonu olarak hem sektörde hem de Systemair Grup çatısı altında fark yaratan çalışmalara imza atıyor ve sürdürülebilirlik çalışmalarına yön veriyoruz. Grup içinde öncülük ettiğimiz çalışmaların başında gelen ve veri merkezi soğutma cihazları öncelikli olmak üzere geliştirdiğimiz LCA yazılımıyla klima santrallerimizin ömrü süresince ürettiği karbon ayak izini hesaplıyor, çevreye olan etkilerini raporluyoruz. Systemair olarak bu ekosistemin en güçlü öncüsü olmak için sürdürülebilir çözümler sunmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki süreçte de karbon emisyonunu azaltacak teknolojik gelişmelerle şirketimizi sektörün HVAC Influencer’ı olarak konumlandırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Üretim tesislerinde yeni yatırımlara aralıksız devam edecek
Systemair Türkiye’nin üretimle ilgili yatırımları kapsamında konuşan Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Eroğlu ise şu açıklamalarda bulundu; “2022/23 ve sonrasında makineleşme kabiliyetini artıracak yatırımlarımızı artan bir ivmeyle sürdüreceğiz. Şirket olarak fabrika iyileştirme ve verimlilik artırıcı yatırımlarımız ajandamızın ilk sıralarında yer alıyor. Bunun için dijital çözümleri daha etkili kullanacağız. Systemair Grup ile birlikte yürüttüğümüz MES projesiyle Systemair Grup çatısı altındaki fabrikaların dijitalleşme sürecine öncülük ediyoruz. Benim bizzat başında olduğum bu projeyle topladığımız metrikler hem üretim süreçlerimizi iyileştirme hem de birçok farklı alan için yorumlanabilecek farklı veri setleri oluşturma aşamasında bize yol gösterecek. Ek olarak, Ar-Ge ve Ür-Ge ayrımını daha keskin bir şekilde yapılandırarak her iki birim için globalle uyumlu donanımsal gelişmelere imza atmak istiyoruz. Anlık fiili maliyetlendirme ve buna uygun alt yapı ve sistem çalışmalarımızı da gündemimize aldık. İlgili hedeflerimize ivme kazandıracak stratejik satın almalar ve ticari anlaşmalar da devam edecek. Ayrıca bu yeni dönemde endüstriyel çözümler departmanımızın reorganizasyonu üzerinde de çalışıyoruz.”

Çalışan deneyimini merkeze alarak yetkin iş gücü kullanımını artıracak
Yeni dönemde yetkin iş gücü kullanımını artırmaya yönelik çalışmalar sürdüreceklerini söyleyen Ayşegül Eroğlu; “Çalışanlarımızın deneyimlerini iyileştirmek adına birçok projemiz mevcut. Özellikle mavi yaka çalışanlarımızın yetkinliklerini daha iyi analiz ederek onları yeteneklerine uygun pozisyonlara taşımayı, bunları yaparken de eğitimlerle yetkinliklerini daha da geliştirmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Systemair olarak hem beyaz hem de mavi yaka çalışanlarımızın eğitimi, gelişimi ve refahı için yeni uygulamalara ve projelere imza atmaya devam edeceğiz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

İlgili Haberler

İSKİD, ISK-SODEX 2023’de Organizasyonları ve Stant Ziyaretleri ile Verimli Bir Fuar Geçirdi

İSKİD, ISK-SODEX 2023’de Organizasyonları ve Stant Ziyaretleri ile Verimli Bir Fuar Geçirdi

Avrasya Bölgesi’nin lider HVAC&R sektörü buluşma noktası olan ISK-SODEX 2023 fuarına standıyla katılan İSKİD, yerli ve…
Systemair Türkiye Sürdürülebilirlik Odağında Üretmeye Devam Ediyor

Systemair Türkiye Sürdürülebilirlik Odağında Üretmeye Devam Ediyor

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, gelecek nesillere…
Systemair Türkiye Düşük Karbon Kahramanı Oldu

Systemair Türkiye Düşük Karbon Kahramanı Oldu

HVAC endüstrisinde Yaşam Döngüsü Değerlendirme çalışması yapan ilk firma olan Systemair Türkiye, İklim Dostu Veri Merkezi…