Sel ve Taşkınlara Erken Müdahale Hayati Önem Taşıyor

Sel ve Taşkınlara Erken Müdahale Hayati Önem Taşıyor

Her yıl dünya genelinde 5 binden fazla can kaybına neden olan sel felaketi, en ölümcül afetler arasında yer alıyor.

Yıkıcı etkisi oldukça yüksek olan sel felaketi nedeniyle yapılar ve altyapı sistemlerinde oluşabilecek tahribatların ve hatta can kayıplarının önüne geçmek için erken müdahale hayati önem taşıyor.

Peki, sel ve taşkınlara erken müdahale etmek için ne yapmak gerekiyor?
İnsan kaynaklı sera gazı emisyonlarının neden olduğu iklim krizi tüm dünyada olumsuz etkilerini hissettiriyor. İklim değişikliği nedeniyle yağışların şiddeti arttı.  Şiddetli yağış ve fırtınaların yol açtığı sel felaketi, her yıl 5 binden fazla can kaybıyla dünyanın en ölümcül afetleri arasında yer alıyor. Milyonlarca insanı etkileyen su baskınları; evleri, işyerlerini ve altyapıyı da tahrip ederek, ekonomilere milyarlarca dolarlık zarar veriyor. Peki, sel ve taşkınlara erken müdahale etmek için ne yapmak gerekiyor?

“Acil müdahale pompası olarak da adlandırılan drenaj pompaları, yaşanan sel felaketinden sonra suyun tahliye edilmesinde önemli rol oynuyor” diyen Masdaf Satış ve Pazarlama Direktörü Barış Geren, sözlerine şöyle devam etti:

“Sel felaketinden kaynaklı olarak oluşabilecek tahribatların ve hatta can kayıplarının önlenmesi için bu sistemin tedbir amacıyla; belediyelerde, sel felaketinden etkilenme olasılığı yüksek olan endüstriyel tesislerde, işletmelerde ve konutlarda bulundurulması gerekiyor.  

Dizel motorlu olarak üretilen acil müdahale pompaları, kabinli ve römorklu olarak da kullanılabiliyor. Böylece portatif hale gelen atık su pompaları, bir römork üzerine yerleştirilerek; yağmur suyu, nehir/dere taşkınları, şantiyelerde ki kazı suları ve tıkanan altyapı sistemlerindeki suların tahliyesinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle alt geçitlerde yaşanan sel felaketinden sonra suyun belediyeler tarafından tahliye edilmesinde önemli rol oynuyor. Pompaların kullanılmak istenen alana rahatlıkla taşınabilir olması ise müdahaleyi kolaylaştırıyor” dedi.

 

İlgili Haberler

Masdaf, Türkiye’de Bir İlk Olan “f-connect” ile Four Essentials’a Damga Vurdu!

Masdaf, Türkiye’de Bir İlk Olan “f-connect” ile Four Essentials’a Damga Vurdu!

Masdaf, Dekogroup ve Taytech proje ortaklığıyla düzenlenen Four Essentials Engineering Meeting etkinliğinde Türkiye’de bir ilk olan…
Türkiye’nin En Büyük Mühendislik Toplantısı Four Essentıals 2024 Gerçekleştirildi

Türkiye’nin En Büyük Mühendislik Toplantısı Four Essentıals 2024 Gerçekleştirildi

Dekogroup ve Taytech Proje Ortaklığıyla Düzenlenen Four Essentıals Engıneerıng Meetıng, 7 Mayıs 2024 Tarihinde 3000’in Üzerinde…
Masdaf, Geleceğin Mühendislerine İlham Vermeye Devam Ediyor

Masdaf, Geleceğin Mühendislerine İlham Vermeye Devam Ediyor

Pompa sektörünün öncü firmalarından Masdaf, geleceğin mühendisleriyle buluşmaya devam ediyor. Masdaf son olarak, Mas Academy ve…