Sel ve Taşkınlara Erken Müdahale Hayati Önem Taşıyor

Sel ve Taşkınlara Erken Müdahale Hayati Önem Taşıyor

Her yıl dünya genelinde 5 binden fazla can kaybına neden olan sel felaketi, en ölümcül afetler arasında yer alıyor.

Yıkıcı etkisi oldukça yüksek olan sel felaketi nedeniyle yapılar ve altyapı sistemlerinde oluşabilecek tahribatların ve hatta can kayıplarının önüne geçmek için erken müdahale hayati önem taşıyor.

Peki, sel ve taşkınlara erken müdahale etmek için ne yapmak gerekiyor?
İnsan kaynaklı sera gazı emisyonlarının neden olduğu iklim krizi tüm dünyada olumsuz etkilerini hissettiriyor. İklim değişikliği nedeniyle yağışların şiddeti arttı.  Şiddetli yağış ve fırtınaların yol açtığı sel felaketi, her yıl 5 binden fazla can kaybıyla dünyanın en ölümcül afetleri arasında yer alıyor. Milyonlarca insanı etkileyen su baskınları; evleri, işyerlerini ve altyapıyı da tahrip ederek, ekonomilere milyarlarca dolarlık zarar veriyor. Peki, sel ve taşkınlara erken müdahale etmek için ne yapmak gerekiyor?

“Acil müdahale pompası olarak da adlandırılan drenaj pompaları, yaşanan sel felaketinden sonra suyun tahliye edilmesinde önemli rol oynuyor” diyen Masdaf Satış ve Pazarlama Direktörü Barış Geren, sözlerine şöyle devam etti:

“Sel felaketinden kaynaklı olarak oluşabilecek tahribatların ve hatta can kayıplarının önlenmesi için bu sistemin tedbir amacıyla; belediyelerde, sel felaketinden etkilenme olasılığı yüksek olan endüstriyel tesislerde, işletmelerde ve konutlarda bulundurulması gerekiyor.  

Dizel motorlu olarak üretilen acil müdahale pompaları, kabinli ve römorklu olarak da kullanılabiliyor. Böylece portatif hale gelen atık su pompaları, bir römork üzerine yerleştirilerek; yağmur suyu, nehir/dere taşkınları, şantiyelerde ki kazı suları ve tıkanan altyapı sistemlerindeki suların tahliyesinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle alt geçitlerde yaşanan sel felaketinden sonra suyun belediyeler tarafından tahliye edilmesinde önemli rol oynuyor. Pompaların kullanılmak istenen alana rahatlıkla taşınabilir olması ise müdahaleyi kolaylaştırıyor” dedi.

 

İlgili Haberler

Masdaf, İş Ortaklarına: ‘Gerçek Değişime Hazır mısınız?’ Dedi

Masdaf, İş Ortaklarına: ‘Gerçek Değişime Hazır mısınız?’ Dedi

Pompa sektörünün öncü markalarından Masdaf, ‘Gerçek Değişime Hazır mısınız?’ konseptiyle Kıbrıs’ta düzenlediği Vizyon Toplantısı’nda iklim krizi…
Masdaf Çalışanları, TEMA Vakfı İçin İyilik Peşinde Koştu

Masdaf Çalışanları, TEMA Vakfı İçin İyilik Peşinde Koştu

Dünyada kıtalar arasında gerçekleştirilen tek maraton olan ve bu yıl 45.’si düzenlenen Türkiye İş Bankası İstanbul…
Pompalar, Küresel Enerji Tüketiminin Yüzde 22’sinden Sorumlu

Pompalar, Küresel Enerji Tüketiminin Yüzde 22’sinden Sorumlu

Dünya genelinde ülkeler, hızla artan enerji maliyetleri ve iklim değişikliği nedeniyle enerji politikalarını yeniden gözden geçirip,…