Saatlerce Trafikte Kalmak Sağlığı Tehdit Ediyor!

Saatlerce Trafikte Kalmak Sağlığı Tehdit Ediyor!

İstanbul dünya genelinde trafiğin en sıkışık olduğu 16’ıncı şehir. Neredeyse günün her saatinde trafiğin yoğun olduğu şehirde hava kirliliği de hızla artıyor. Bu nedenle trafik sorunu, yalnızca sosyal yaşamımızı değil, sağlığımızı da olumsuz etkiliyor. Çünkü arabaların kabini, yoldaki araçlardan çıkan egzoz gazları ile doluyor. Peki arabaların iç ortam havasını temiz tutmak için ne yapmak gerekiyor?

Trafik, İstanbul’da yaşayanların en büyük sorunlarının başında geliyor. ABD merkezli Inrix’in 50 ülkedeki 1000 şehri kapsayan raporuna göre İstanbul, dünya genelinde trafiğin en sıkışık olduğu 16’ıncı şehir ve İstanbullular bir yılın 89 saatini trafikte kaybediyor.

Hava kirliliği, yüzde 9 arttı
Yoğun trafik, İstanbulluların hem yaşamsal faaliyetlerini bozuyor hem de çevre sorunlarına neden oluyor. Neredeyse günün her saatinde trafiğin yoğun olduğu şehirde hava kirliliği de hızla artıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Hava Kalite Ölçüm istasyonları verilerine göre, İstanbul’da hava kirliliği, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 9 artış gösterdi.

Solunum yolu hastalıklarına neden oluyor
Saatlerce trafikte beklemek ise sağlığımızı tehdit ediyor. Çünkü arabaların kabini, yoldaki araçlardan çıkan egzoz gazları ile doluyor. Arabaların iç ortam havasındaki kirlilik; solunum yolu hastalıklarına ve hatta akciğerlerde iltihaplanmaya bile neden olabiliyor. Bu durumla mücadelede arabaların kabin hava filtreleri önemli rol oynuyor.

Nanofiber kabin hava filtresi medyası ile yüzde 95 koruma
Kabin hava filtresi, araçların klima sistemine monte ediliyor. Sürücü ve yolcular için temiz hava sağlamakla görevli kabin hava filtresi; klima deliklerinden araca giren kokuları ve partikülleri, kabine girmeden önce filtreleyerek, hapsediyor. Kabin hava filtrelerinde doğru filtrasyon medyası kullanmak, filtrasyon güvenliği açısından önem taşıyor. Filtreden temiz hava çıkışı sağlamak yani arabaların kabinindeki; “toz, polen, küf ve bakterilere karşı koruma sağlamak için yüksek verimli nanofiber kabin hava filtresi medyası kullanmak gerekiyor.

Abalıoğlu Holding iştiraklerinden HIFYBER tarafından üretilen nanofiber filtre medyası, ultra ince polimer lif katmanından oluşuyor. Çapı 0,5 mikrometreden küçük olan lifler, 0,3 mikron kalındığındaki partikülleri dahi kolayca hapsederek, ePM1 seviyesinde yüzde 95’lere varan oranlarda koruma ve temiz hava çıkışı sağlıyor. Ayrıca virüs içeren su damlacıklarını da hızlı bir şekilde filtreleyen HIFYBER nanofiber filtre medyası, enfeksiyon riskini de çok büyük oranda düşürüyor. Böylece araç içerisindeki sürücü ve yolculara güvenli seyahat imkânı sunuyor. 

İlgili Haberler

Ofislerin Kötü Havası, Çalışanların ‘Bilişsel İşlev Performansını 2 Kat Düşürüyor’

Ofislerin Kötü Havası, Çalışanların ‘Bilişsel İşlev Performansını 2 Kat Düşürüyor’

Pandemi ile birlikte ofislerin iç mekân hava kalitesi, çalışanlar için en büyük endişe kaynağı haline geldi.…
Trafikte Yalnızca Zamanımızı Değil, Sağlığımızı da Kaybediyoruz

Trafikte Yalnızca Zamanımızı Değil, Sağlığımızı da Kaybediyoruz

Büyük şehirlerde trafikte geçirilen süre zaman kaybı olarak görülüyor, ancak trafikte yalnızca zamanınızı değil, sağlığınızı da…
İklimlendirme Sistemlerinde Doğru Hava Filtresi Kullanmak, Enerji Sarfiyatını Yüzde 15 Düşürüyor

İklimlendirme Sistemlerinde Doğru Hava Filtresi Kullanmak, Enerji Sarfiyatını Yüzde 15 Düşürüyor

İşletmeler, artan enerji maliyetleri nedeniyle çeşitli tasarruf önlemleri alıyor. Bu tasarruf önlemleri kapsamında ele alınan ilk…