Oteller için yüksek verimli ve uzun ömürlü alternatif klima uygulamaları

Oteller için yüksek verimli ve uzun ömürlü alternatif klima uygulamaları

Oteller gibi büyük yapılarda merkezi iklimlendirme sistemi seçilirken enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Alternatif enerji kaynakları kullanılarak enerji verimliliğinin sağlanması, sürdürülebilir iklimlendirme sistemleri açısından önemli bir konu. Form Şirketler Grubu, alternatif enerji kaynaklar  olan; toprak kaynaklı, deniz suyu kaynaklı ve yeraltı suyu kaynaklı sistem uygulamalarıyla otellerin ısıtma-soğutma kaynaklı maliyetlerini düşürüyor. Form Şirketler Grubu’nun, farklı markalarla çeşitlendirilmiş ürün gamı içerisinde  Climate Master ısı pompaları, DunhamBush ve Clivet soğutma grupları, Lennox Paket klimalar ve Mitsubishi Heavy Industries VRF klimalar gibi iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren  güçlü markalar bulunuyor.

OTELLERE YÖNELİK İKLİMLENDİRME ÇÖZÜMLERİ

Otellerde kullanılan klasik hava soğutmalı ve su soğutmalı klima cihazları, doğru ünite ve sistem seçimi yapıldığında yüksek verimlilik sağlıyor. Ancak bu sistemler bulundukları dış ortam şartlarına bağlı çalışırlar. Yani sağlayabilecekleri verimlilik bulundukları coğrafyanın dış hava sıcaklığı ve nemi ile sınırlıdır. Oysa deniz, göl veya nehir kenarında olan oteller için çok daha verimli bir sistem kurgulanabilir. Deniz, göl ve nehir gibi ortamlardan alınan su sıcaklıkları, her zaman klasik klima ile yapılan uygulamalardan çok daha verimli sonuçlar sağlar. Burada zor olan suyun binaya taşınması ve uygun ekipmanlar kullanılarak soğutma gruplarının kondenserinde kullanılmasıdır. Bu uygulamaların avantajlarını 2 ana maddede özetlenebilir; Deniz, göl, nehir suları ile daha küçük cihaz seçimi ile aynı kapasiteyi sağlamak ve % 10 ile % 40 arasında daha az enerji harcanıp, daha çok tasarruf sağlanması, Hava soğutmalı cihazların ya da soğutma kulelerinin kapladığı geniş alanın tasarruf edilmesi ve cihazların ısı pompası şeklinde çalıştırılıp kış aylarında sıcak su elde edilmesi.

Form Şirketler Grubu bu konuda Türkiye’de en çok uygulama yapmış ve çalışır referansı olan firma olma özelliğini elinde bulunduruyor. Form’un ilk  su kaynaklı ısı pompaları uygulaması 1989 yılında yapılan Antalya Princess Otel’dir. 750 kW/h kapasiteli bu uygulamada, deniz suyu kullanılarak yüksek verimli sistem sağlandı. Form’un günümüzde farklı kapasite ve kullanımlarda 21 otel uygulaması daha bulunuyor.

Bunların içinden dikkate değer olanları; Türkiye’nin tek toprak kaynaklı oteli olan Çanakkale Gelibolu Oteli, 630 kW/h kapasiteli göl kaynaklı Robinson Club Nobilis Golf Otel , 9,000 kW/h kapasiteli deniz kaynaklı Merit Afrodit Kıbrıs Otel, 8,200 kW/h kapasiteli deniz kaynaklı Rixos Sungate Otel, 6,000 kW/h kapasiteli nehir suyu kaynaklı Titanic Riverside Otel Belek, 2.500 kW/h kapasiteli deniz suyu kaynaklı  Euphoria Aegean Resorts Hotel sayılabilir.

İlgili Haberler

OPS Mall’un Havası LENNOX ile Değişiyor

OPS Mall’un Havası LENNOX ile Değişiyor

2019 yılından itibaren Lennox marka paket klimaların lisanslı üretimini yerli olarak gerçekleştiren Form Endüstri Ürünleri firması, uzun…
Granada Luxury Red Otel’in İklimlendirme Tercihi; Mitsubishi Heavy

Granada Luxury Red Otel’in İklimlendirme Tercihi; Mitsubishi Heavy

Üstün Japon teknolojisiyle Form kalitesini bir araya getiren Form MHI Klima Sistemleri, Alanya’da Avsallar bölgesinde yer…
Form Şirketler Grubu Onursal Başkanı Bedi Korun’a Makine Mühendisliği Odası’ndan “Meslekte 70. Yıl Ödülü”

Form Şirketler Grubu Onursal Başkanı Bedi Korun’a Makine Mühendisliği Odası’ndan “Meslekte 70. Yıl Ödülü”

Form Şirketler Grubu’nun Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedi Korun, bilgi birikimi ve tecrübesiyle tam 70 senedir…