Lodoslu Havalarda Kombi Kullanımına Dikkat! Uzmanından Güvenlik İçin Tavsiyeler

Lodoslu Havalarda Kombi Kullanımına Dikkat! Uzmanından Güvenlik İçin Tavsiyeler

Havaların soğumasıyla birlikte kombi kullanımının artacağı bir döneme giriliyor. Uzmanlar, özellikle lodoslu havalarda güvenli kombi kullanımı için dikkat edilmesi gerekenler hakkında kullanıcıları uyarıyor. Kombi bakımını düzenli yaptırmak ve emniyet sistemli kombiler tercih etmek tüketicilerin alabileceği önlemlerin başında geliyor.

Kış mevsimine hazırlıkların başlaması; yaşam alanlarındaki kombilerin aktif hale getirilmesi anlamına geliyor. Yanlış kullanım durumunda özellikle lodoslu havalarda karbonmonoksit zehirlenmesine yol açılabileceğinin altını çizen uzmanlar, tüketicilerin alacağı birkaç önlemle olumsuz olayların önüne geçilebileceğine dikkat çekiyor.

Kombi Bakımını Atlamamak Gerekiyor
Kombilerin uzun yıllar güvenli bir şekilde; ilk günkü verim ve tasarruf oranlarıyla kullanılabilmesi için periyodik kombi bakımına da önem verilmesi gerekiyor. Bakımlar sırasında can güvenliği için tüm emniyet sistemlerinin, faaliyetlerinin ve sağlamlıklarının kontrol edilmesi güvenli kullanım için atlanmaması gereken konular arasında başta geliyor. Ayrıca kombilerin montajında orijinal baca kullanımı ve baca montajlarının doğru yapılması da azami öneme sahip. Bakım yaptırmak isteyen tükecilerin ise muhakkak yetkili servislerden hizmet alması gerekiyor.

Lodoslu Havada Güvenli Kullanım İçin İpuçları
Uzmanlar doğalgaz kullanılan ortamlarda zehirlenmelerin; tam yanmanın sağlanamamasından dolayı ortaya çıkan karbonmonoksit gazı nedeniyle meydana geldiğini  belirtiyor ve bu gazın tesisatta meydana gelen bir kaçak sonrası kapalı alanlarda çok miktarda birikme yapmasının zehirlenmelere sebep olabileceğine dikkat çekiyor. Lodoslu havalarda baca çekişinin olumsuz yönde etkilendiğini belirten uzmanlar, bacalı cihazın bulunduğu odadaki menfezlerin açık olmasının hayati önemde olduğunu belirtiyor.

Cihazın baca bağlantı flekslerinin yıpranmamış, delinmemiş olması ve flekslerin baca girişleri ile arasındaki boşluğun sıcaklığa dayanıklı malzeme ile sızdırmaz hale getirilmesi de bir diğer önemli nokta. Uzmanlara göre hayat kurtaran bir diğer önlem de; bacanın çekmemesi durumlarında devreye girebilmesi için kombinin çalışmasını engelleyen emniyet sisteminin bulunması.

Daikinin Emniyet Sistemli Kombileri ile Güvenli ve Sıcak Bir Kış Geçirin
Daikin NDJ kombiler güvenli yanma teknolojisi ile kullanıcılara her şartta en mükemmel ve konforlu ısınmayı sunuyor. Daikin kombilerde bulunan emniyet sistemleri, kombinin rüzgarlı havalarda kullanımında doğabilecek olumsuz durumların önüne geçebiliyor. Atık gazın geri tepmesi ya da alev kopması gibi istenmeyen bir durumun ortaya çıkması halinde; kombi emniyet sistemleri sayesinde cihaz arıza moduna geçerek otomatik olarak kombiyi kapatıyor. Bu sayede kombinin kullanımı sırasında tüketicinin ek bir önlem almasına gerek kalmıyor.

Daikin NDJ kombilere özel güvenli yanma teknolojisi olan Scot teknolojisi rüzgar nedeniyle doğru hava yakıt karışımının oluşmaması durumunda tüketiciye hata kodları ile uyarı veriyor. Bu özellik; emniyet sistemli kombilerin sadece hayati tehlike oluşturabilecek durumlar için değil, kombinin verimsiz çalışmasına neden olabilecek dış ortam koşullarında da tüketiciyi bilgilendirdiği, böylece önlem alabilmesini sağladığı anlamına geliyor. Ayrıca cihaz her zaman optimum hava-yakıt oranını akıllı sistem ile sağladığı için bu durum faturalara olumlu olarak yansıyor.

İlgili Haberler

İklimlendirme Sektörünün Öncülerinden Daikin, Otelden Avm’ye Birçok Projeye Değer Katan Bayileri İle Bir Araya Geldi

İklimlendirme Sektörünün Öncülerinden Daikin, Otelden Avm’ye Birçok Projeye Değer Katan Bayileri İle Bir Araya Geldi

İklimlendirme sektörünün 100 yıllık markası Daikin, yurt çapında faaliyet gösteren VRV bayileriyle 2 Mayıs-12 Haziran tarihleri…
‘Daikin’in İklim Krizine Karşı Düzenlediği Video Yarışmasında Kazananlar Belli Oldu

‘Daikin’in İklim Krizine Karşı Düzenlediği Video Yarışmasında Kazananlar Belli Oldu

100 yıllık geçmişiyle iklimlendirme sektörünün öncü ve yenilikçi markası Daikin’in iklim krizine karşı farkındalık amacıyla düzenlediği;…
Daikin Türkiye ISO 500 Listesinde 8 Basamak Birden Yükseldi

Daikin Türkiye ISO 500 Listesinde 8 Basamak Birden Yükseldi

100 yıllık geçmişe sahip iklimlendirme sektörünün öncülerinden Daikin,  Türkiye’nin 500 dev şirketi arasındaki sıralamasını her geçen yıl…