Kışın Sanayicilerin En Önemli Sorunu Isıtma

Kışın Sanayicilerin En Önemli Sorunu Isıtma

Heybetli fabrika binalarını ısıtmak sanayicileri zorluyor. Çünkü kışın işletmelerde kullanılan enerjinin yüzde 80’ini tüketen geleneksel ısıtma sistemleri, kârlılığı önemli ölçüde düşürüyor.

Peki fabrikalarda konfor şartlarını korurken ısıtmadan da tasarruf edebilmek için neler yapmak gerekiyor? İşte detaylar…

Kışın fabrikalarda tasarruf ve konfor denilince akla gelen ilk kriter ısıtma oluyor. Ancak heybetli fabrika binalarında iç mekân konfor sıcaklığını sağlamak için tüketilen enerji, sanayicileri zorluyor. Çünkü kışın işletmelerde kullanılan enerjinin yüzde 80’ini tüketen geleneksel ısıtma sistemleri, kârlılığı önemli ölçüde düşürüyor.

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, kışın fabrikalarda verimli ısıtma yapabilmek için sistem seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterleri paylaştı:

“Fabrika ortamında iç mekân konfor sıcaklığını verimli bir şekilde sağlamak zordur. Bu nedenle mühendislik hesaplamalarının yani projelendirmenin doğru yapılması ve fabrika ısıtma sistemlerinin doğru kapasitelerde seçilmesi gerekir.

Sistemin doğru kapasitelerde seçilmesi için; mekânın yüksekliğine, binanın yalıtım durumuna, sevkiyat kapılarının hangi sıklıkla açıldığına ve fabrikanın yerleşim planına dikkat etmek gerekiyor. Tüm bu hesaplamalar ise sanayicilerin radyant ısıtma sistemleri ile tanışmasını sağlıyor” dedi.

Osman Ünlü, işletmede geleneksel sistemlerden daha tasarruflu olan radyant ısıtıcıların avantajlarını da paylaştı:

Yüzde 65 daha tasarruflu

“Radyant ısıtıcılar, fabrika ısıtmasında geleneksel sistemlerden yüzde 65 daha tasarruflu. Bu avantajın nasıl sağlandığını 4 madde ile özetleyebiliriz.

  1. Radyant ısıtıcılar, geleneksel sistemlerde olduğu gibi havayı ısıtmayı hedeflemiyor, ışınım yoluyla doğrudan ortamdaki cisimleri ve insanları ısıtıyor. Böylece hem daha ekonomik bir ısıtma sağlıyor hem de sistem çalışmaya başladığı anda konfor şartları sağlanıyor. Geleneksel sistemlerde ise bu süre 1 ila 2 saat sürebiliyor.
  2. Geleneksel sistemlerde yalnızca genel ısıtma yapılırken, radyant sistemlerde genel ısıtmanın yanı sıra lokal (bölgesel) ve spot (noktasal) ısıtma da yapılabiliyor. Lokal ısıtma ve spot ısıtma ile işletmeler, yalnızca ısıtmaya ihtiyaç duyulan bölge veya bölgeleri ısıtıyor. Bu sayede atıl alanların ihtiyaç dışında ısıtılmasının önüne geçilerek tasarruf sağlanıyor.
  3. Radyant ısıtma sistemleri, geleneksel ısıtma sistemlerinde olduğu gibi boru ve kanal gibi transfer elemanlarına ihtiyaç duymuyor. Bu nedenle sistemde transfer elemanlarından kaynaklı ısı kaybı yaşanmıyor. Geleneksel sistemler olarak adlandırılan kazan ve fancoil sisteminde ise ısı kayıpları yüzde 10’lara kadar çıkabiliyor.
  4. Radyant ısıtıcıların transfer elemanlarına ihtiyaç duymaması ilk yatırım maliyetinin de geleneksel sistemlere göre ortalama yüzde 25 ila 30 daha düşük olmasını sağlıyor. Sistem, düşük işletme giderleri sayesinde 1 ila 3 yıl kadar kısa bir sürede kendini amorti ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler

Yeşil Sanayi, Isıtma Sektörüne de İvme Kazandırıyor

Yeşil Sanayi, Isıtma Sektörüne de İvme Kazandırıyor

Sanayici, yeşil dönüşümü hızlandırmak ve rekabet gücünü artırmak için çözümü GES’de buluyor. “Sanayici yüzünü güneşe döndü”…
Kafe ve Restoranları Kışa Hazırlamanın Şimdi Tam Zamanı! 

Kafe ve Restoranları Kışa Hazırlamanın Şimdi Tam Zamanı! 

Kafe ve restoranlarda kışa hazırlık başladı. Müşterilerine yıl boyunca açık havada konfor sunmayı hedefleyen işletmeler, yaz…
“Net Sıfır’a ulaşmak için ısıtmadan kaynaklı karbon emisyonları düşürülmeli”

“Net Sıfır’a ulaşmak için ısıtmadan kaynaklı karbon emisyonları düşürülmeli”

Küresel ısınma dünyamızı tehdit etmeye devam ediyor. Fosil yakıtların kullanımı nedeniyle oluşan sera gazı emisyonları, küresel…