İSKİD Sektör Sohbetleri, İSKİD Kurucu Başkanı Mustafa BAYGAN’ı Konuk Etti

İSKİD Sektör Sohbetleri, İSKİD Kurucu Başkanı Mustafa BAYGAN’ı Konuk Etti

İSKİD Sektör Sohbetleri serisinin ilki, 3 Kasım Çarşamba saat 14:00’te İSKİD 6. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Korun moderatörlüğünde, İSKİD Kurucu Başkanı Mustafa BAYGAN’ı ağırladı.

Zoom üzerinde gerçekleşen “İSKİD Sektör Sohbetleri” programında, İSKİD Kurucu Başkanı Mustafa BAYGAN ile Tunç KORUN, Türkiye İklimlendirme Sektörü ve İSKİD Tarihine doğru katılımcıları nostalji dolu bir yolculuğa çıkardı.

Program, İSKİD 15.Dönem Yönetim Kurulu adına Başkan Ayk Serdar DİDONYAN’ ın açılış konuşması ile başladı. Yaptığı konuşmada DİDONYAN, İSKİD 15. Dönem Yönetim Kurulu olarak, “İSKİD Sektör Sohbetleri” başlığıyla farklı ve keyifli içeriklerle önümüzdeki dönem için programlar planladıklarını, bunlardan biri olan ilk seride İSKİD Kurucu Başkanı Mustafa BAYGAN’ı konuk olarak ağırlamaktan ve hep birlikte böyle bir programda yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Katılımcılara hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan İSKİD 6. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Tunç KORUN, yıllar içinde Türkiye İklimlendirme Sektörü’nün önemli bir gelişim gösterdiğini, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu çetin koşullara rağmen birçok firmanın ayakta kalarak global düzeyde rakipleri ile rekabet ederek önemli ihracat başarılarına imza attıklarının altını çizdi.
“İSKİD Sektör Sohbetleri” programında İSKİD ve İklimlendirme Sektörü’nün tarihine ilişkin Tunç KORUN’un sorularını kahve eşliğinde keyifli bir sohbet atmosferinde cevaplayan İSKİD Kurucu Başkanı Mustafa BAYGAN, “1950’lerde Türkiye İklimlendirme Sektörü yeni yeni gelişim göstermeye başlarken, Türkiye’nin bu özel koşulları altında Alarko, Selnikel , Form ve Teba ‘dan oluşan dört sektör firmasıyla 1990 yılında İSKİD’in kuruluş fikrini ortaya attık. Daha sonra 16 Eylül 1991 yılında Alarko, Selnikel , Arçelik, Teba , Cenk, Erbay, İma, Pitsan ,Termko , Vantilatör Sanayi firmalarının katılımı ile TEBA ofiste İlk resmi olmayan toplantıyı gerçekleştirdik. 28 Ocak 1992’de de derneğin ilk kuruluş dilekçesi, Şişli Emniyet Amirliği’ne verildi.” dedi. İSKİD’in kuruluş bilgileriyle ilgili detayları dinleyicilerle paylaşmaya devam eden BAYGAN, “17 Mayıs 1993’te İSKİD’in ilk genel kurulu yapıldı. Benim Başkanı olduğum Yönetim Kurulu’nda, Bedi Korun, Celi Harsa, Günay Bolazer , Metin Duruk, Vural Eroğlu ve Yüksel Köksal yer aldı.” dedi.

Sektörün boyutlarının ve üretim kapasitesinin ölçümlenebilmesi için bir envarter çalışması yapılmasının önemine değinen Mustafa BAYGAN “ Envanter çalışmaları için ilk şablon çalışması 1993 yılının Ağustos ayında hazırlandı. Eylül ayında da üye istatistikleri toplandı. Ancak 1993, 1994 ve 1995 yılları verilerine baktığımızda arzu ettiğimiz sağlıklı sonuçları göremedik. Zira belirli kaygılarla üyeler, sağlıklı, gerçek bilgileri vermekten çekiniyordu. 1996 yılına geldiğimizde Rahmetli Prof. Dr. Doğan Özgür Hocamızı güvenilir, tarafsız kişi kabul ettik ve kendisinden bu bilgileri toplayarak firma isimleri olmaksızın sadece sayılar olacak şekilde bize teslim etmesini rica ettik. Birkaç yıl böyle devam etti, ardından bu işi bir noter’e devrettik. Böylece envanter çalışmamızdaki veriler sağlıklı hale geldi.

Envanter çalışmamız ile herkese ‘ölç ve yönet’ görüşü doğrultusunda ilerleyebileceği bir yol açıldı.” dedi.Sektörün bir arada bir fuar organize etmesinin önemine vurgu yapan İSKİD Kurucu Başkanı Mustafa BAYGAN, “O yıllarda fuarlar konusunda bir karmaşa söz konusuydu. Yılda neredeyse beş fuar yapılıyordu. İSKİD Yönetim Kurulu, 9 Haziran 1993’te sektörün fuarını organize edebilmek için fuar firmasıyla görüşme yetkisini ben ve Vural Eroğlu’na verdi. Afeks Fuarcılık ile görüştük, 1994’te 145 USD/m2 fiyat üzerinden anlaşma yaptık. İlk fuar Mecidiyeköy’de Meliha Avni Sözen Kültür Merkezi’nde yapıldı. İki bodrum katı vardı, alt katın 5-6 metre, üst katın ise sadece 2.5-3 metre tavan yüksekliği vardı. Üreticiler bu tavan yüksekliklerini göz önünde tutarak cihaz tasarımlarını yapardı. Bütün rakip firmaları tek tek arayıp fuara katılılarını istedik. Sonra fuar, 1996’da Tepebaşı’nda TÜYAP Sergi Sarayı’na geçti.” dedi. İSKİD’in yurt dışı ilişkileri ile artık global düzeyde tanınan bir dernek haline geldiğini belirten BAYGAN, 1996’da Eurovent ile başlatılan görüşmelerimizin ardından 1997’de İSKİD, Eurovent Derneği’ne üye oldu. 2000 yılında da Teba ve HSK firmalarının Türkiye’den Eurovent sertifikası alan ilk iki firma olduğunu söyledi.

İSKİD’in geçmişten günümüze gezi ve sosyal faaliyetlerinden de eğlenceli fotoğrafların paylaşıldığı “İSKİD Sektör Sohbetleri” programı, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar DİDONYAN’ın, Mustafa BAYGAN’a teşekkür hediyesini takdim etmesi ile sona erdi.

İlgili Haberler

İSKİD, 2023 İklimlendirme İstatistik Sonuçlarını Açıkladı

İSKİD, 2023 İklimlendirme İstatistik Sonuçlarını Açıkladı

2023 yılı iklimlendirme sektörü verileri, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Tunç KORUN tarafından basın ile paylaşıldı. İSKİD…
İSKİD Isı Pompası Konferansı Organize Edildi

İSKİD Isı Pompası Konferansı Organize Edildi

İSKİD Isı Pompası Konferansında, Sektördeki En Son Gelişmeler katılımcılarla paylaşıldı. İSKİD, “MİMAR, TASARIMCI ve UZMAN GÖZÜYLE…
Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı İSKİD Uyarıyor

Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı İSKİD Uyarıyor

Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı Verimli Havalandırma Çözümleriyle iç mekanınızı temiz ve sağlıklı tutun. Son…