İklimlendirme Sistemlerinin Verimsiz Hava Filtreleri, Sağlığınızı Bozabilir

İklimlendirme Sistemlerinin Verimsiz Hava Filtreleri, Sağlığınızı Bozabilir

Günümüzde modern binaların ayrılmaz bir parçası haline gelen iklimlendirme sistemleri, doğru çalıştırıldığında, sağlığımızı koruyup, konforlu yaşam alanları sunarken, hava filtrelerinin yetersiz kaldığı durumlarda sağlığımızı tehdit ediyor. Çünkü soluduğumuz havayı şartlandıran bu sistemler, kapalı mekanlarda havada asılı kalan bakteri ve virüsleri taşıyarak, solunum yoluyla enfeksiyon riskini artırabiliyor veya alerjik reaksiyon oluşmasına neden olabiliyor. Bu nedenle temiz ve steril yaşam alanları için iklimlendirme sistemlerinde kullanılan hava filtrelerine dikkat etmek gerekiyor.

Abalıoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Hifyber, iklimlendirme sistemlerinin filtrasyon verimine dikkat çekerek, işletmelere tavsiyelerde bulundu.

Dünyada birçok ülke, Covid-19 kapsamında yürürlüğe koyduğu kısıtlamaları kaldırdı. Normalleşme süreciyle birlikte; okullar, oteller, ofisler ve diğer kamusal alanların iç mekân hava kalitesi çok daha önemli hale geldi.  Endüstriyel hava filtrasyonu alanında faaliyet gösteren Hifyber, işletmelere, iklimlendirme sistemlerinin filtrasyon verimini artıracak önerilerde bulundu.

Toplu yaşam alanlarındaki iklimlendirme sistemlerinin pandemiyle mücadelede kritik öneme sahip olduğunu belirten Hifyber Genel Müdürü Ahmet Özbecetek, sözlerine şöyle devam etti:

“Hava filtreleri, nanofiber yapıda olmalı”
“Ortamdaki havayı; ısıtan, soğutan, nemlendiren ve filtreleyerek temizleyen iklimlendirme sistemleri ile pandeminin etkilerini azaltmak ve bu kapsamda iç mekân hava kalitesini artırmak mümkün. Soluduğumuz havayı şartlandıran bu sistemleri, doğru çalıştırmak, sağlığımız ve konforumuz açısından kritik öneme sahip. Temiz ve steril yaşam alanları için işletmelerin, iklimlendirme sistemlerinde doğru hava filtreleri kullanmaları gerekiyor. Çünkü kapalı mekanlarda havada asılı kalan bakteri ve virüsler, solunum yoluyla enfeksiyon riskini artırabiliyor veya alerjik reaksiyon oluşmasına neden olabiliyor. Bu nedenle havalandırma sistemlerinde kullanılan hava filtrelerinin nanofiber yapıda olması gerekiyor” dedi.

İşletmelerin klima santrallerindeki hava filtrelerinde nanofiber yapıdaki filtrasyon sistemlerini tercih ederek, iç mekân hava kalitesini koruyabileceklerini söyleyen Ahmet Özbecetek, sözlerine şöyle devam etti:

Klima santrallerinde yüksek filtrasyon verimi
“Okul, hastane, otel, hastane, havalimanı, sinema, AVM, iş merkezi gibi toplu yaşam alanlarının taze hava ihtiyacını karşılayan klima santrallerinde yüksek filtrasyon verimliliği sağlamak için nanofiber kaplı filtreler kullanılarak,  etkili bir hava filtrasyonu yapılmalı. Böylece havayı, bakteri ve virüslerden arındırılmış olarak şartlandırmak mümkün hale geliyor. Hifyber olarak yüzde 100 sentetik (nonwoven) ürünlerden ürettiğimiz, nanofiber filtre medyası ürünümüz ile klima santrallerinde yüksek filtrasyon verimliliği sağlayarak, insan sağlığını koruyoruz.

Bakteri ve virüslere karşı etkili koruma sağlıyor
Hava filtrasyonu test standartlarına (ASHRAE 52.2, EN 779:2012, ISO 16890 ve EN1822) uygun olarak geliştirdiğimiz yüksek verimli HIFYBER nanofiber filtre kumaşı, klima santrallerinin hava filtrelerinde oluşan bakteri ve virüslere karşı etkili koruma sağlıyor.  Nanofiberler, filtre basınç düşüşünde önemli bir artış olmadan filtre verimliliğinde iyileşme sağlayarak, hem filtre ömrünü uzatıyor hem de daha temiz hava çıkışı sağlıyor. Bu nedenle işletmelere, klima santrallerinin hava filtrelerinde nanofiber yapıdaki filtreleri kullanmalarını tavsiye ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler

Ofislerin Kötü Havası, Çalışanların ‘Bilişsel İşlev Performansını 2 Kat Düşürüyor’

Ofislerin Kötü Havası, Çalışanların ‘Bilişsel İşlev Performansını 2 Kat Düşürüyor’

Pandemi ile birlikte ofislerin iç mekân hava kalitesi, çalışanlar için en büyük endişe kaynağı haline geldi.…
Trafikte Yalnızca Zamanımızı Değil, Sağlığımızı da Kaybediyoruz

Trafikte Yalnızca Zamanımızı Değil, Sağlığımızı da Kaybediyoruz

Büyük şehirlerde trafikte geçirilen süre zaman kaybı olarak görülüyor, ancak trafikte yalnızca zamanınızı değil, sağlığınızı da…
İklimlendirme Sistemlerinde Doğru Hava Filtresi Kullanmak, Enerji Sarfiyatını Yüzde 15 Düşürüyor

İklimlendirme Sistemlerinde Doğru Hava Filtresi Kullanmak, Enerji Sarfiyatını Yüzde 15 Düşürüyor

İşletmeler, artan enerji maliyetleri nedeniyle çeşitli tasarruf önlemleri alıyor. Bu tasarruf önlemleri kapsamında ele alınan ilk…