İklimlendirme Sistemlerinde Doğru Filtrasyon, Enerji Sarfiyatını Düşürüyor

İklimlendirme Sistemlerinde Doğru Filtrasyon, Enerji Sarfiyatını Düşürüyor

Abalıoğlu Holding iştiraklerinden Hifyber’ın Genel Müdürü Ahmet Özbecetek, bu yıl 9-15 Ocak tarihlerinde kutlanan Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, iklimlendirme sistemlerinde doğru fitrasyon ile sağlanabilecek enerji tasarrufuna dikkat çekti.

Bilinçsiz enerji tüketimi ve tüketim sonucunda açığa çıkan karbon emisyonları, çevre kirliliğini önleyecek arayışları da beraberinde getirdi. Enerjinin etkin kullanımı ve yönetimi çalışmaları, sanayiden bina sektörüne kadar her alanda büyük önem kazandı. Endüstriyel tesislerde ve binalarda tüketilen enerjinin yüzde 40 ila 60’ını kapsayan iklimlendirme sistemlerinin verimliliği de öncelikli olarak ele alınması gereken konular arasında yer alıyor.

“Kapalı alanlarda havada bulunan kirleticileri azaltarak, soluduğumuz havanın kalitesini arttıran iklimlendirme sistemlerinde, tasarruf artırıcı tedbirler alarak hem enerji verimliliği sağlamak hem de enerji tüketiminin çevresel etkilerini azaltmak mümkün” diyen Hifyber Genel Müdürü Ahmet Özbecetek, 9-15 Ocak Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, HVAC sistemlerinde doğru filtrasyon ile sağlanacak tasarrufa dikkat çekti:

“Binalarda enerji verimliliği çalışmalarına öncelikli olarak iklimlendirme sistemlerinin verimliliği değerlendirilerek, başlanmalı. İklimlendirme sistemlerinde enerji verimliliğini sağlayabilmek için de filtrelerdeki basınç farkını düşürmek yani düşük basınç farkına sahip filtreler ile mevcut filtreyi yenilemek gerekiyor.

Hifyber olarak doğada çözünebilen hammaddelerden ürettiğimiz “Nanofiber Filtre Medyası” ürünümüzle; yüksek filtrasyon verimliliğinin yanı sıra enerjiden tasarruf da sağlıyoruz. Basınç farklarını göz önüne alarak tasarladığımız “Nanofiber Filtre Medyası”nın sağladığı yüksek hava geçirgenliği sayesinde;ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde ki fan motorları tarafından tüketilen enerjiden yüzde 30’lara varan oranlarda tasarruf sağlıyoruz. Fan motorlarının daha az enerji ile çalışması sayesinde karbon emisyonunu da azaltıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler

Alışveriş Merkezlerinin İç Mekân Hava Kalitesine Dikkat!

Alışveriş Merkezlerinin İç Mekân Hava Kalitesine Dikkat!

Modern dünyada yaşamın vazgeçilmez mekânları arasında yer alan alışveriş merkezleri, farklı deneyimleri bir arada sunması nedeniyle…
Endüstriyel Tesislerdeki Tozlar Büyük Risk Oluşturuyor

Endüstriyel Tesislerdeki Tozlar Büyük Risk Oluşturuyor

Endüstriyel tesislerde üretim esnasında ortaya çıkan toz partikülleri, toplanmadığı ve temizlenmediği sürece; çevre, çalışan sağlığı, ekipman…
Ofisinizin Hava Kalitesi; Sağlığınızı Bozup, Performansınızı Düşürüyor Olabilir!

Ofisinizin Hava Kalitesi; Sağlığınızı Bozup, Performansınızı Düşürüyor Olabilir!

Merkezi havalandırma sistemi olmayan veya yetersiz olan ofislerin iç mekân hava kalitesine dikkat! Araştırmalar, ofislerde ki…