İklimlendirme Sistemlerinin Enerji Sarfiyatını %30 Düşürmek İçin Bu Detaya Dikkat!

İklimlendirme Sistemlerinin Enerji Sarfiyatını %30 Düşürmek İçin Bu Detaya Dikkat!

Dünyada enerji fiyatlarının arttığı şu günlerde yükselen enerji faturaları, binalarda ki tasarruf tedbirlerini de beraberinde getiriyor. Binaların enerji maliyetlerinin yaklaşık yüzde 50’sinden sorumlu olan iklimlendirme sistemleri, tasarruf tedbirlerinde ilk sırada yer alıyor.

Abalıoğlu iştiraklerinden HIFYBER, iklimlendirme sistemlerinden kaynaklı olarak yüksek gelen elektrik faturalarını yüzde 30 düşürmek için alınması gereken tedbiri paylaştı. İşte detaylar…

Enerjinin giderek pahalandığı günümüzde yükselen enerji faturaları, birçok alanda olduğu gibi mevcut yapı stokunda da tasarruf tedbirlerini beraberinde getiriyor. Çünkü en yüksek tasarruf potansiyeli binalarda bulunuyor.

Binalardaki enerji sarfiyatının %50’sinden sorumlu
Binalar nihai enerji tüketiminin üçte birinden fazlasını, CO2 emisyonlarının ise yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Bu nedenle mevut yapı stokunda sağlanacak enerji tasarrufu; enerji faturalarının düşürülmesi ve sera gazı emisyonlarının azaltılması açısından büyük önem taşıyor. Bu durum bir binanın enerji maliyetlerinin yaklaşık yüzde 50’sinden sorumlu olan iklimlendirme sistemlerinin enerji sarfiyatını ön plana çıkarıyor. Peki iklimlendirme sistemlerinde enerji tasarrufu sağlamak için ne yapmak gerekiyor?

HIFYBER Genel Müdürü Ahmet Özbecetek; okullar, hastaneler, fabrikalar, ofisler, havalimanları, oteller, alışveriş merkezleri ve daha birçok alanda havayı şartlandırarak, hayatımıza konfor sunan iklimlendirme sistemlerinin enerji sarfiyatında hava filtrelerinin önemli rol oynadığını açıkladı:

“Hava filtreleri, bir binanın elektrik giderlerinin yaklaşık %8‘ini oluşturuyor”
“Kapalı alanlarda havada bulunan kirleticileri azaltarak, soluduğumuz havanın kalitesini arttıran iklimlendirme sistemlerinde, tasarruf artırıcı tedbirler alarak, hem enerji verimliliği sağlamak hem de enerji tüketiminin çevresel etkilerini azaltmak mümkün. İklimlendirme sistemlerinde tasarruf artırıcı tedbirler kapsamında değerlendirilen ilk ve en önemli konu ise ‘hava filtreleri’ oluyor. Çünkü hava filtreleri, bir binanın elektrik giderlerinin yaklaşık yüzde 8‘ini oluşturuyor. Hava filtrelerinin enerji sarfiyatını azalmak için filtrelerdeki basınç farkını düşürmek yani düşük basınç farkına sahip filtreler ile mevcut filtreyi yenilemek gerekiyor.

HIFYBER olarak, doğada çözünebilen hammaddelerden ürettiğimiz “Nanofiber Filtre Medyası”ürünümüz ile yüksek filtrasyon verimliliğinin yanı sıra enerjiden tasarruf da sağlıyoruz. Basınç farklarını göz önüne alarak tasarladığımız “Nanofiber Filtre Medyası”nınsağladığı yüksek hava geçirgenliği sayesinde;ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde ki fan motorları tarafından tüketilen enerjiden yüzde 30’lara varan oranlarda tasarruf sağlıyoruz. Fan motorlarının daha az enerji ile çalışması sayesinde karbon emisyonlarını da azaltıyoruz”diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler

Okulların İç Mekân Havası, Dış Havadan 5 Kat Daha Kirli!

Okulların İç Mekân Havası, Dış Havadan 5 Kat Daha Kirli!

Okullar açıldı. Çocuklar okula dönüş heyecanı yaşıyor ;ancak veliler endişeli. Çünkü okullarla birlikte hastalık sezonu da…
Saatlerce Trafikte Kalmak Sağlığı Tehdit Ediyor!

Saatlerce Trafikte Kalmak Sağlığı Tehdit Ediyor!

İstanbul dünya genelinde trafiğin en sıkışık olduğu 16’ıncı şehir. Neredeyse günün her saatinde trafiğin yoğun olduğu…
İşyerlerindeki Toza Dikkat! Etkileri Yıllar Sonra Ortaya Çıkıyor…

İşyerlerindeki Toza Dikkat! Etkileri Yıllar Sonra Ortaya Çıkıyor…

Toz, neredeyse her yerdedir. Bu yüzden tozu yeterince önemsemiyoruz. Ancak günlük hayatımızda aşırı toza maruz kalmak…