İhracat şampiyonu iklimlendirme sektörü ISK-SODEX’e odaklandı

İhracat şampiyonu iklimlendirme sektörü ISK-SODEX’e odaklandı

Kasım ayı itibarıyla 11 aylık ihracatını, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 17,5 artıran iklimlendirme sektörü toplam ihracatını 4,2 milyar dolara taşıdı. 2019 yılında toplam ihracat hedefini 6 milyar dolar olarak belirleyen sektör, Ekim ayında uluslararası alıcılarla İstanbul’da buluşacağı ISK-SODEX Fuarı’na odaklandı. Sektörünün ilk ve en önemli fuarı olan ISK-SODEX İstanbul kapsamında firmalar en yeni ürünlerini TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde sergileyecek.

Klima sistemleri, yalıtım elemanları, tesisat ve ekipmanları ile ısıtma ve soğutma sistemlerini kapsayan iklimlendirme sektörü ihracatta bu yıl yüzde 17,5 büyümeyi başardı.  ABD, Kanada, Hindistan, Almanya, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri  gibi stratejik pazarlarda işbirliklerini artıran sektör, yurtiçi ve yurtdışından müşterileriyle buluşacağı ISK-SODEX Fuarını bekliyor. Fuar kapsamında düzenlenecek Uluslararası Satın Almacı Heyeti Programı ile söz konusu pazarların en büyük şirket ve birlikleri İstanbul’da bir araya gelecek.

Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü  Alexander Kühnel: “ISK – SODEX Fuarı’nda katılımcı ve ziyaretçilere tanışma, iş bağlantıları kurma, bilgi ve deneyim paylaşımı konusunda yeni imkânlar sunacağız.”

 İklimlendirme sektörünün Türkiye sanayinde önemli ihracat alanı olduğuna ve her geçen yıl yeni ihracat rekorları kırdığına dikkat çeken Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü  Alexander Kühnel, sektörün işlem hacmine ilişkin şunları kaydetti: “Sektörün yurtdışı pazarlarında ciddi bir rekabet gücü var ve bu potansiyelini uluslararası bir fuarda sergilemesi çok önemli. ISK-SODEX Fuarımız geçtiğimiz 2018 Şubat ayında 105 ülkeden önemli alıcı gruplarına ev sahipliği yaptı. Bu bağlamda bu yıl amacımız hem mevcut ziyaret eden ülkelerden fuarımızı ziyaret eden alıcıların sayısını arttırmak, hem de ihracat potansiyelinin yüksek ancak ihracat hacminin düşük olduğu farklı pazarlara yönelik yeni pazarlardan yeni ziyaretçileri ISK-SODEX fuarımızda sektör temsilcisi katılımcılarımızla buluşturmak. Bu kapsamda şu an Pakistan, Batı Afrika ve Tanzanya gibi ülke ve bölgeler yakın ilişkiler kurduğumuz başlıca yeni pazarlar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Türkiye ihracatçıları için Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin son derece önemli olduğu biliyoruz. ISK-SODEX’in tüm tanıtım iletişim faaliyetlerini de sektörün 2019 yılı ihracat yol haritası ve beklentisi doğrultusunda şekillendirmeye devam ediyoruz. 2 – 5 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştireceğimiz ISK – SODEX fuarımız sürecinde sektörün avantajlarına yönelik destekleyici programlar yürütecek; katılımcı ve ziyaretçilere tanışma, iş bağlantıları kurma, bilgi ve deneyim paylaşımı konusunda yeni imkânlar sunacağız.”

Şimdiden 33 bin metrekarelik alanı satılan, 2 – 5 Ekim 2019 ISK-SODEX Fuarı’nda Almanya, Çin, Fransa, Hindistan, Hollanda, İtalya, Güney Kore ve Tayland gibi ülkelerden de katılımcılar yer alıyor. Fuarda bu yıl yerli ve yabancı firmalar ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma, yangın, güneş enerjisi sistemleri gibi oldukça geniş bir yelpazeden yeni trend ürün ve hizmetlerini tanıtma fırsatı bulacak. İklimlendirme sektörünün bütün bileşenlerini bir araya getiren ISK-SODEX, 2 – 5 Ekim 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.  Alman Devi, Dünyanın lider fuar organizasyon firmalarından Deutsche Messe’nin Türkiye iştiraki Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından organize edilen ISK-SODEX Fuarı 2019’da ISKAV, DOSIDER, İSKİD, İZODER,  TTMD, POMSAD, SOSİAD, ESSİAD, MTMD ve KBSB işbirliğiyle hayata geçecek.

İlgili Haberler

İSKİD, 2023 İklimlendirme İstatistik Sonuçlarını Açıkladı

İSKİD, 2023 İklimlendirme İstatistik Sonuçlarını Açıkladı

2023 yılı iklimlendirme sektörü verileri, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Tunç KORUN tarafından basın ile paylaşıldı. İSKİD…
İSKİD Isı Pompası Konferansı Organize Edildi

İSKİD Isı Pompası Konferansı Organize Edildi

İSKİD Isı Pompası Konferansında, Sektördeki En Son Gelişmeler katılımcılarla paylaşıldı. İSKİD, “MİMAR, TASARIMCI ve UZMAN GÖZÜYLE…
Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı İSKİD Uyarıyor

Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı İSKİD Uyarıyor

Çöl Tozu Taşınımının Olumsuz Etkilerine Karşı Verimli Havalandırma Çözümleriyle iç mekanınızı temiz ve sağlıklı tutun. Son…