İç Mekân Havası Saatte En Az 5 Kez Değişmeli!

İç Mekân Havası Saatte En Az 5 Kez Değişmeli!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 pandemisinin henüz sona ermediğini açıkladı. Toplumları tedirgin eden bu açıklama, iç mekân hava kalitesi konusunu yeniden ülkelerin gündemine taşıdı.
ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Corona virüsün iç mekânda bulaş riskini önlemek için havalandırma kılavuzunu kapsamlı bir şekilde güncelledi. Yeni kılavuz, iç mekân havasının nasıl daha sağlıklı hale getirileceği konusunda öneriler sunuyor.
Abalıoğlu Holding iştiraklerinden Hifyber, pandemi sürecinde hedefe ulaşılabilmesi için havalandırmanın önemli bir kriter olduğuna vurgu yaparak, yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Üç yıl boyunca tüm dünyada yaşamı zehir eden Covid-19 pandemisi bitti diye sevinirken Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘pandemi sona ermedi’ uyarısı, toplumları bir kez daha korkuya ve endişeye sürükledi. Toplu yaşam alanlarındaki iç hava kalitesi ise bu kapsamda ele alınan ve toplumları endişelendiren konuların başında geliyor.
ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Covid-19’a neden olan virüsün iç mekânda bulaş riskini önlemek için havalandırma kılavuzunu kapsamlı bir şekilde güncelledi. Yeni kılavuz, iç mekân havasının nasıl daha sağlıklı hale getirileceği konusunda öneriler sunuyor. Kılavuz, iklimlendirme sistemlerinde MERV-13 hava filtreleri kullanılmasını ve havalandırmanın yeterli olması için iç mekân havasının saatte en az 5 kez değişmesini öneriyor.
İklimlendirmede Merv13 sınıfı filtre kullanılması bulaş riskini önlüyor
Pandemi sürecinde hedefe ulaşılabilmesi için havalandırmanın önemli bir kriter olduğunu belirten HIFYBER Genel Müdürü Ahmet Özbecetek sözlerine şöyle devam etti:
“İç mekân havasındaki viral parçacıkların konsantrasyonu, dışarıdaki havadan daha yüksek oluyor. Özellikle okul, AVM, hastane, ofis, otel, havalimanı, metro istasyonu, spor salonu gibi kapalı mekânlarda ki ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri, havayı devir daim yöntemiyle sirküle ettiği için; öksürme, hapşırma, konuşma gibi eylemler ile ortam havasına aktarılan 1 ila 4 mikrometre aralığında olan çok sayıda su damlası (aerosol), havada yayılarak, solunum yoluyla bulaş riskini artırıyor. Ancak filtrasyon güvenliği sağlanan iklimlendirme sistemleri, havadaki viral konsantrasyonları ve bina sakinlerinin genel viral maruziyetini azaltıyor. ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) havalandırma kılavuzunda da belirtildiği gibi iklimlendirme sistemlerinin hava filtrelerinde, yüksek verimlilikte partikül tutma özelliğine sahip Merv13 filtre kullanılması, iç mekân havasından kaynaklı bulaş riskini önlüyor.

HIFYBER olarak, iklimlendirme sistemlerinin hava filtreleri için geliştirdiğimiz nanofiber filtre medyası ürünümüzle Merv13 filtre sınıfının değerlerini karşılayarak, kapalı mekânların iç hava kalitesini iyileştiriyoruz. İklimlendirme sistemlerinin hava filtrelerinde nanofiber filtrasyon medyası kullanılması yalnızca insanların sağlığını korumakla kalmıyor, aynı zamanda havalandırma sistemlerinin performansını artırıp, enerji giderlerini de düşürüyor” dedi.

İlgili Haberler

Okulların İç Mekân Havası, Dış Havadan 5 Kat Daha Kirli!

Okulların İç Mekân Havası, Dış Havadan 5 Kat Daha Kirli!

Okullar açıldı. Çocuklar okula dönüş heyecanı yaşıyor ;ancak veliler endişeli. Çünkü okullarla birlikte hastalık sezonu da…
Saatlerce Trafikte Kalmak Sağlığı Tehdit Ediyor!

Saatlerce Trafikte Kalmak Sağlığı Tehdit Ediyor!

İstanbul dünya genelinde trafiğin en sıkışık olduğu 16’ıncı şehir. Neredeyse günün her saatinde trafiğin yoğun olduğu…
İklimlendirme Sistemlerinin Enerji Sarfiyatını %30 Düşürmek İçin Bu Detaya Dikkat!

İklimlendirme Sistemlerinin Enerji Sarfiyatını %30 Düşürmek İçin Bu Detaya Dikkat!

Dünyada enerji fiyatlarının arttığı şu günlerde yükselen enerji faturaları, binalarda ki tasarruf tedbirlerini de beraberinde getiriyor.…