Hifyber, Kapalı Mekânlarda İç Hava Kalitesini Yükseltiyor

Hifyber, Kapalı Mekânlarda İç Hava Kalitesini Yükseltiyor

İnsan Sağlığı İçin Yaşam Alanlarının Filtrasyon Verimliliğine Dikkat!

COVID-19 virüsü ile iç mekân hava kalitesi daha çok önem kazandı. Kapalı mekânlarda ki merkezi iklimlendirme sistemleri, havayı, devir daim yöntemiyle sirküle ettiği için öksürme, hapşırma, konuşma ve nefes alma gibi eylemler ile ortam havasına aktarılan partiküller, havada yayılarak, solunum yoluyla insanlara bulaşma riskini artırıyor. Abalıoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren HIFYBER, kapalı mekânlardaki iklimlendirme sistemleri ile havayı, hastalık yapıcı bakteri ve virüslerden arındırarak şartlandırmak için doğru filtre kullanımının önemine dikkat çekiyor.

İnsanların yaşamlarının yüzde 80 ila 90’ını geçirdiği; konutlar, okullar, iş merkezleri, fabrikalar, AVM’ler ve spor salonları gibi kapalı yaşam alanları, insan sağlığını ve yaşam kalitesini doğrudan etkiliyor.
Yapılan araştırmalara göre kapalı mekânlarda ki iç ortam hava kirleticilerine uzun süre maruz kalmak; baş ağrısı, bulantı, solunum yolu enfeksiyonları, astım, kalp hastalıkları ve hatta akciğer kanserine neden oluyor. Temiz Hava Hakkı Platformu’nun “Kara Rapor 2020: Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri” raporuna göre de Türkiye’de hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü kılavuz değerine indirilseydi; 2019 yılında tüm ölümlerin %7,9’u (31.476 ölüm) ve 2018 yılındaki tüm ölümlerin ise %12.13’ü (45.398 ölüm) önlenebilirdi.

Covid-19 virüsünün neden olduğu salgın da kapalı mekânlardaki iç hava kalitesinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Kapalı mekânlarda ki merkezi iklimlendirme ( merkezi ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri ) sistemleri, havayı devir daim yöntemiyle sirküle ettiği için öksürme, hapşırma, konuşma gibi eylemler ile ortam havasına aktarılan 1-4 mikrometre aralığında olan çok sayıda su damlasıyla (aerosol) havada yayılarak, solunum yoluyla bulaş riskini artırıyor. Bu nedenle iklimlendirme sistemleri ile kapalı yaşam alanlarında yüzde 100 taze hava sağlamak hayati önem taşıyor.

“Kapalı mekânlarda ki ısıtma ve soğutma konforu kadar önemli olan bir diğer konu da iç mekân havasının, hastalık yapıcı bakteri ve virüslerden arındırılmış olmasıdır” diyen Hifyber AR-GE Müdürü Volkan Demirel, sözlerine şöyle devam etti: “Kapalı mekanların iklimlendirmesinde kullanılan klima santrallerinde doğru filtre kullanımı ile güvenli yaşam alanları sağlamak mümkün. Kapalı alanlarda havada asılı kalan bakterilerin, mantarların, küflerin ve virüslerin solunum yoluyla enfeksiyon riskini artırmaması ve alerjik reaksiyon oluşturmaması için klima santrallerinde kullanılan filtrelerin yüksek performanslı, antibakteriyel-antiviral özellikte nanofiber kaplı olması hayati önem taşıyor. Çünkü klima santralleri; okul, hastane, avm, iş merkezi gibi toplu yaşam alanlarında temiz havayı, iç ortam havası ile karıştırıp, filtreden geçirdikten sonra mahale veriyor. Yüksek filtrasyon verimliliği sağlayan antibakteriyel-antiviral özellikte nanofiber kaplı filtreler ile etkili bir hava filtrasyonu yapmak ve böylece havayı, bakteri ve virüslerden arındırılmış olarak ortama şartlandırmak mümkün hale geliyor” dedi.

Hifyber’ın yüzde 100 sentetik (nonwoven) ürünlerden üretilen antibakteriyel-antiviral özellikte nanofiber kaplı filtre medyasının klima santrallerinde yüksek filtrasyon verimliliği sağlayarak, insan sağlığını koruduğunu belirten Volkan Demirel, “Hava filtrasyonu test standartlarına (ASHRAE 52.2, EN 779:2012, ISO 16890 ve EN1822) uygun olarak geliştirdiğimiz yüksek verimli HIFYBER Antibakteriyel Filtre Kumaşı ile kapalı yaşam alanlarında ki iklimlendirme sistemlerinin hava filtrelerinde oluşan bakteri ve virüslerin yaşamsal işlevlerini bozarak, sağlıklı ve konforlu iç hava kalitesi sunuyoruz. Nanofiberler, filtre basınç düşüşünde önemli bir artış olmadan filtre verimliliğinde iyileşme sağlayarak, daha uzun filtre ömrü ve daha temiz hava çıkışı sağlıyor. Uzun süreli filtrasyon verimliliği ise işletmelerde ki bakım maliyetlerinden tasarruf sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Üstün üretim teknolojisi ve güçlü Ar-Ge ekibiyle kapalı alanlarda alınan her nefesin temiz olması üzerine çalışan Hifyber, ürettiği inovatif ürünlerle sürdürülebilir bir gelecek hedefliyor.

İlgili Haberler

Okulların İç Mekân Havası, Dış Havadan 5 Kat Daha Kirli!

Okulların İç Mekân Havası, Dış Havadan 5 Kat Daha Kirli!

Okullar açıldı. Çocuklar okula dönüş heyecanı yaşıyor ;ancak veliler endişeli. Çünkü okullarla birlikte hastalık sezonu da…
Saatlerce Trafikte Kalmak Sağlığı Tehdit Ediyor!

Saatlerce Trafikte Kalmak Sağlığı Tehdit Ediyor!

İstanbul dünya genelinde trafiğin en sıkışık olduğu 16’ıncı şehir. Neredeyse günün her saatinde trafiğin yoğun olduğu…
İklimlendirme Sistemlerinin Enerji Sarfiyatını %30 Düşürmek İçin Bu Detaya Dikkat!

İklimlendirme Sistemlerinin Enerji Sarfiyatını %30 Düşürmek İçin Bu Detaya Dikkat!

Dünyada enerji fiyatlarının arttığı şu günlerde yükselen enerji faturaları, binalarda ki tasarruf tedbirlerini de beraberinde getiriyor.…