GRUNDFOS İsolutıons’tan Pompalarda Akıllı Teknoloji Yönetimi

GRUNDFOS İsolutıons’tan Pompalarda Akıllı Teknoloji Yönetimi

Katlanarak Artan Küresel Soğutma Talebine Çözüm: Akıllı Sistem Çözümü ‘Dipu’ İle Enerji Tüketimini %54 Azaltın!

Dünyanın lider su çözümleri üreticisi Grundfos, Distributed Pumping (DiPu) teknolojisi ile merkezi tek bir pompa yerine sisteme özgü dağıtımlı pompalarla verimli ve konforlu soğutma sistemleri gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu yeni sistem çözümü ile Grundfos, konfor ve verimliliği üst seviyelere taşıyarak her geçen gün daha çok artan soğutma taleplerini karşılıyor. Ayrıca binalarda harcanan enerji kullanımı ve enerji harcamalarını da önemli ölçüde azaltıyor.

Uzmanlar tarafından küresel enerji kullanımının 2050 yılına kadar neredeyse %25 artması bekleniyor. Son 20 yılda, yalnızca küresel soğutma talebinin iki katına çıkması soğutulmuş su sistemlerini yeniden düşünmeyi ve enerji verimliliğini artırmayı önemli hale getirdiği görülüyor.
Soğutulmuş su sistemleri söz konusu olduğunda, birçok bina hala verimsiz, geleneksel çözümlerle çalışıyor. Sonuç olarak, bu sistemleri kullananlar genellikle kötü pompa kontrolü, düşük Delta T, bina enerji mevzuatına uyum güçlükleri ile kurulum ve devreye alma karmaşıklıkları gibi çeşitli zorluklara maruz kalıyorlar.

Pompa Kontrlolünün Zayıflığı Aşırı Enerji Tüketimine Neden Oluyor

Tam sistem akışı ve maksimum basınç kaybı için boyutlandırılmış pompalar çok yüksek hızda çalıştığında ortaya verimsizlik çıkıyor. Bu durum aşırı basınç ve düşük Delta T’ye neden oluyor. Bu nedenle kontrol ve balans vanaları, el freni ile bir arabanın hızını kontrol ederken olduğu gibi akışı ve basıncı azaltmak zorunda kalıyor.
Yetersiz devreye alma ve pompa kontrolünün zayıf olması da dengesiz sistemlere ve aşırı enerji tüketimine neden oluyor. Sorun sadece enerji israfı olmaktan çıkıp binada oturanların iç mekân konforunun da tehlikeye girmesine neden oluyor. Bunun yanında, enerji tüketimi gereksinimlerine tam olarak uyulmadığı takdirde ceza riski de ortaya çıkıyor.

Dipu ile %54’e kadar enerji tüketimini düşürmek mümkün

Birçok bina, merkezi ve verimsiz soğutma sistemleriyle çalışıyor. Kontrol ve balans vanasını Distributed Pumping, DiPu ile değiştirmek, soğutulmuş su döngüsü için toplam pompa enerji tüketimini %54’e kadar azaltarak enerjinin etkin kullanılmasını sağlayabilir.

Soğutma sistemlerindeki pompaların yaklaşık %45’i azami yükte çalışıyor

Soğutulmuş su sistemlerindeki pompaların %45’inin sürekli olarak azami yükte çalıştığı tahmin ediliyor. Ancak soğutulmuş su sistemleri yalnızca kısa bir süre (yaklaşık %1-3) en yüksek tüketimde çalıştığından dolayı bu seviye nadiren gerekli oluyor.

Vana yerine pompaların kullanılmasıyla enerji tüketimi azalıyor

“Soğutulmuş su sitemlerinin belirtilen noktalarında balans ve kontrol vanalarının kullanılmasına gerek olmasaydı ne olurdu?” sorusunu irdeleyen Dünyanın lider su çözümleri üreticisi Grundfos, bunu sağlamak için sistemin; binadaki her katta akıllı pompalara gerek duyduğunu sonuç olarak da basınç, gereken yer ve zamanda sağlandığından bu vanaların kullanılmasına gerek kalmadığını ortaya koyuyor.
Vanaların yerine pompaların kullanılması, tüm terminal ünitelerine her zaman ideal düzeyde basınç ve akış olmasını sağlıyor. Talebe dayalı bu tür sistemler kolay devreye alınıyor ve binanın ömrü boyunca otomatik olarak dengelenen bir sistem oluşturuyor. Ayrıca bu sistemler geliştirilmiş Delta T sağlayarak sorunsuz entegre oluyor ve minimum pompa basıncıyla çalışıyor. Tüm bunların sonucunda ise enerji tüketiminin büyük ölçüde azaldığı görülüyor.

Enerji harcamaları azalıyor

Grundfos iSOLUTIONS, soğutulmuş su sistemleri için ‘DiPu’ olarak adlandırılan yeni bir çözüm ile karşımıza çıkıyor. Grundfos MAGNA3 gibi daha küçük akıllı pompalar ile balans veya kontrol vanası gereği ortadan kalkıyor. Bu çözüm ile her bir pompa yalnızca gerekli basınç miktarını oluşturduğundan sistemdeki toplam basınç geleneksel sisteme göre önemli ölçüde daha düşük olarak gerçekleşiyor.
Tüm bunlara ek olarak, binalarda büyük birincil pompa yerine Grundfos TPE3 gibi daha küçük ve akıllı bir pompa kullanımı önemli oranda CAPEX tasarrufu sağlıyor. Akıllı pompalar sensörlere bağlı olduğundan çalışması da talebe göre ayarlanıyor. Sistem tasarımı DiPu ile gerçekleştirildiğinde enerji kullanımı ve enerji harcamaları önemli ölçüde azalıyor.

Soğutulmuş suyu sirküle etmenin en verimli yolu

Sonuç olarak Grundfos Distributed Pumping, DiPu günümüzde HVAC sistemlerinde soğutulmuş suyu sirküle etmenin en verimli yolu olarak karşımıza çıkıyor. OPEX, devreye alma süresi ve enerji tüketimi seviyelerini daha üst seviyelere taşıyarak bina konforunu ve verimliliğini sağlıyor. Böylece, ticari binalar için Grundfos DiPu ile soğutulmuş su sistemini tam olarak kontrol edebilir, enerji ve maliyetleri en aza indirebilir ve iç mekânda çok daha konforlu bir ortam elde edebilirsiniz.

İlgili Haberler

Grundfos’tan HVAC Sistemleri İçin Akılcı Çözüm

Grundfos’tan HVAC Sistemleri İçin Akılcı Çözüm

Bina Kontrol Ve Konforunda Son Nokta Hvac Sistemlerini Akıllı Çözümlerle Daha Verimli Hale Getirebilirsiniz Modern yaşamın…
Grundfos, M.E.B. ile “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” İmzaladı

Grundfos, M.E.B. ile “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” İmzaladı

  Dünya için sürdürülebilir su çözümleri geliştiren teknoloji kuruluşu Grundfos mesleki eğitime desteğini, Milli Eğitim Bakanlığı…