Geleceğin Standardı Enerji Verimliliği

Geleceğin Standardı Enerji Verimliliği

Enerjinin etkin kullanılması ve verimliliğin artırılması amacıyla 1981 yılından beri tüm dünyada kutlanan Enerji Verimliliği Haftası, bu yıl 8-14 Ocak tarihlerinde, sınırlı enerji kaynaklarının israf edilmeden, gerektiği kadar ve verimli kullanılması ve bu bilincin toplumda yaygınlaşması amacıyla 43. kez gerçekleşiyor. 

Modern yaşamın ayrılmaz bir parçası olan enerji, nüfus artışı ve sanayileşmeyle birlikte gittikçe daha büyük bir ihtiyaç haline geliyor. Enerji gereksinimindeki bu artış ise başta ekolojik ve ekonomik olmak üzere birçok problemi beraberinde getiriyor.

Enerji verimliliğinin önemi, çevrenin korunması ve iklim değişikliğine karşı mücadele açısından son derece kritik bir bileşen olarak gün geçtikçe artıyor. Enerjide verimlilikle; binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinde, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarında düşüşe yol açmadan, birim veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılması hedefleniyor. Enerji verimliliği alanındaki her iyileşme, enerji kayıplarının azalması yoluyla kirlilik üretimini düşürerek çevrenin ve iklimin korunmasında önemli rol oynuyor.

Müşterileri ve tüm dünya için verimlilik ilkesiyle ürünler tasarlayan, Türkiye’nin ilk yerli pompa üreticisi Standart Pompa’dan Makine Mühendisi Tuğçe Terzi Özden, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında değerlendirmede bulunarak, “Enerji verimliliği; çevresel, ekonomik ve sosyal kalkınma ile sürdürülebilirlik açısından en önemli alanlardan biri. Biz de bu bilinçle faaliyetlerimizde enerji verimliliğine büyük önem veriyoruz. Standart Pompa olarak vizyonumuz, akıllı ve sağlam çözümlerle basınçlandırma sistemlerinde geleceğin standartlarını belirleyen öncü bir marka olmak. Elbette geleceğin standartlarını enerji verimliliğinden ayrı düşünmek mümkün değil. Bu sebeple şirket olarak adımlarımızı bu vizyon doğrultusunda enerji verimliliğini her zaman göz önünde bulundurarak atıyoruz.” dedi. Enerji verimliliğinin endüstrinin her alanında artan bir dikkatle ele alındığını vurgulayan Özden, sözlerine şöyle devam etti: “Ürünlerimizin doğası gereği, binalardan endüstriyel proseslere çok çeşitli alanlarda yer alıyoruz ve dolayısıyla enerji verimliliği anlamında bir etki yaratma olanağımız var. Müşterilerimizin enerji verimliliği yönetim süreçlerinde bir iş ortağı olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ARGE merkezimizde enerji verimli ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Üretim süreçlerimizde karbon ayak izimizi azaltacak adımlar atarak enerji verimliliğinin arttırılmasına katkı sağlıyoruz. Ayrıca Standart Pompa olarak müşterilerimize enerji verimliliği etüdü hizmeti sunuyor, enerji kaynaklarının doğru kullanılmasına ve enerji tüketiminde tasarruf yapılmasına destek oluyoruz.” Özden, dünyamızın geleceği için enerji verimliğinde hep daha iyisini hedeflemenin gerekliliğine dikkat çekerek, Enerji Verimliliği Haftasını kutladı.

 

İlgili Haberler

Standart Pompa, Proses Endüstrisine Özel Çözümleriyle Achema Fuarı’ndaydı

Standart Pompa, Proses Endüstrisine Özel Çözümleriyle Achema Fuarı’ndaydı

Proses endüstrisinin en büyük etkinliği olan Achema Fuarı, 10-14 Haziran tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşti.…
Standart Pompa, Holding Company for Water and Waste Water ile Mısır’da Buluştu

Standart Pompa, Holding Company for Water and Waste Water ile Mısır’da Buluştu

Standart Pompa, lokalden globale uzanan mühendislik çözümlerini ve 60’ı aşkın yılın kazandırdığı deneyimlerini paylaşmak için Mısır’da…
Servis ve Hizmetlerde Mükemmeliyetin Kaynağına Yolculuk:  Standart Pompa Servis Toplantısı

Servis ve Hizmetlerde Mükemmeliyetin Kaynağına Yolculuk: Standart Pompa Servis Toplantısı

Standart Pompa, müşteri memnuniyeti ve güler yüzün kaynağı olan servisleri ile 24 Mayıs’ta Wyndham Grand İstanbul…