Ekomaxi, Betonarme Su Depolarındaki Güvenlik Sorunlarına Karşı Uyardı

Ekomaxi, Betonarme Su Depolarındaki Güvenlik Sorunlarına Karşı Uyardı

Yaşam alanlarında yaygın olarak kullanılan betonarme su depoları, suyun kimyasal yapısını bozuyor.
Betonarme su depolarındaki güvenlik sorunu, deponun inşası süreci ile başlıyor. Çünkü deponun inşasında kullanılan betonda, sıcaklık değişimleri ve zemin oturmaları ile beraber oluşan çatlaklar, deponun dış ortam şartları ile olan etkileşimi artırıyor.Zaman oluşan çatlaklardan sızan UV ışınlarına bağlı olarak depoda; pas, yosun ve bakteri oluşuyor. Aynı zamanda çatlaklardan sızan su, donatıda korozyona sebep olduğu için binanın yük taşıma kapasitesini de düşüyor ve yapıların ömrü kısaltıyor.
Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, betonarme su depolarında yaşanan güvenlik sorunlarını ortadan kaldıran, hava muhalefetinden etkilenmeden, hızlı ve pratik bir şekilde kurulabilen “GRP Modüler Su Depolama Sistemleri” ile müşterilerine, 4 mevsim güvenli ürün ve hizmetler sunuyor.
İnsanların en temel ihtiyaç maddesi olan suyun güvenli bir şekilde depolanarak; saflığının korunması ve temiz tutulması hayati önem taşıyor. Ancak yaşam alanlarında yaygın olarak kullanılan betonarme su depolarında ki güvenlik sorunu, deponun inşası ile birlikte başlıyor.
Donma tehlikesi
Çünkü kış mevsiminin çetin geçtiği şehirlerde yani hava sıcaklığının +5 derecenin altına düştüğü dönemlerde inşa edilen betonarme su depoları, donma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Isınan havayla birlikte oluşan sıcaklık farkı nedeniyle beton içerisinde ki suyun çözülmesine bağlı olarak betonda çatlaklar oluşabiliyor. Bu durum ise beton dayanımını en az yüzde 50 oranında düşürüp, deponundış ortam şartları ile olan etkileşimini artırıyor. Bu nedenle kış mevsiminin sert geçtiği şehirlerde, hava muhalefeti nedeniyle projeler ertelenebiliyor.
Zaman içerisinde depoda; pas, yosun ve bakteri oluşuyor
Betonarme su depolarının inşasında başlayan güvenlik sorunu, depo kullanıma açıldıktan sonra artarak devam ediyor. Mukavemeti zayıflayan ve çatlaklar oluşan betonarme su depoları, UV ışınlarına karşı koruma sağlayamadığı için zaman içerisinde depoda; pas, yosun ve bakteri oluşuyor. Bu durum ise suyun kimyasal yapısını bozarak, insan sağlığını tehdit ediyor.
Depoda oluşan çatlaklar, yapının ömrünü kısaltıyor
Genellikle bina temeline yakın yerlerde ve bodrum katlarında bulunan betonarme su depolarında hem hava şartlarından hem de depremlerden kaynaklı olarak oluşan çatlaklar nedeniyle sızan sular, taşıyıcı sistemin donatılarında korozyona sebep olduğu için binanın yük taşıma kapasitesi düşüyor ve yapının ömrü kısalıyor.
4 mevsim hizmet sunuyor
Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, betonarme su depolarında yaşanan güvenlik sorunlarını ortadan kaldıran, hava muhalefetinden etkilenmeden, hızlı ve pratik bir şekilde kurulabilen “GRP Modüler Su Depolama Sistemleri” ile müşterilerine, 4 mevsim hizmet sunuyor.
Suyu, kalitesini bozmadan muhafaza ediyor
Ekomaxi, “GRP Modüler Su Deposu” teknolojisi ile depolanan suyu, kalitesini bozmadan, uzun yıllar güvenli bir şekilde muhafaza ediyor. Yüksek mühendislik malzemesi olarak tanımlanan ve SMC olarak adlandırılan “cam elyaf takviyeli kompozit malzeme” ile üretilen GRP su depoları, geleneksel sistemlerden farklı olarak; aşırı sıcak ve aşırı soğuk dış ortam şartlarından etkilenmiyor. GRP panellerin pürüzsüz yüzey yapısı ve cam elyaf içeriği nedeniyle UV ışınlarının geçirgenliği sıfıra yakın olduğu için su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor.
Paneller, kar yükü basıncı hesaplanarak geliştiriliyor
Ayrıca kar yükü basıncı hesaplanarak geliştirilen paneller, yoğun kar yağışı görülen bölgeler dikkate alınarak 60 cm kar yükü basıncına dayanıklı olarak üretiliyor. Yüksek mukavemete sahip paneller, depremlere karşı da yüksek dayanım sağlıyor.
İhtiyaca uygun kapasitelerde üretilebilen Ekomaxi GRP Su Depoları, minimum 50 yıl süren ekonomik ömürleri boyunca güvenli su depolama imkânı sunuyor. 

İlgili Haberler

Betonarme Su Deposu İnşası, Müteahhitlere Zaman Kaybı ve Maddi Külfet Getirebiliyor

Betonarme Su Deposu İnşası, Müteahhitlere Zaman Kaybı ve Maddi Külfet Getirebiliyor

Önceden ne kadar planlama ve hazırlık yapılırsa yapılsın, inşaat projelerinde gecikmeler yaşanabiliyor. Şantiyelerde yaşanan gecikmeler, inşaatı…
“Gri su kullanımı ile sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabilir”

“Gri su kullanımı ile sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabilir”

Su, tüm canlıların yaşamı için zorunlu bir ihtiyaç; ancak dünya genelinde su kaynaklarının tükenme riski her…
Çiftliklerin Suyu, Yaşamsal Tehdit Oluşturabiliyor

Çiftliklerin Suyu, Yaşamsal Tehdit Oluşturabiliyor

Çiftlikler için su; evsel kullanım, yangınla mücadele, ekili alanların ve besi hayvanlarının gelişimi için en temel…