Doğru Su Temini ile Su İsrafına Son

Doğru Su Temini ile Su İsrafına Son

İklim krizi, artan nüfus ve suyun bilinçsiz tüketilmesi nedeniyle dünya nüfusunun yüzde 40’ı susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü” (WRI) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye’de su sıkıntısı çeken ülkeler arasında 32. sırada yer alıyor.

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin YIRTMAÇ, “Artan nüfusumuz ve azalan su rezervleri ile birlikte “su fakiri” bir ülke olma yolunda ilerliyoruz. Su kaynaklarımızı, bu sonuçları göz önünde bulundurarak, sınırsız bir kaynağa sahip olmadığımız bilinciyle kullanmalıyız. Sürdürülebilir bir yaşam için su teminine yönelik akıllı pompa teknolojilerini tercih ederek; binalarda, işletmelerde ve tarımda ki enerji ve su israfının önüne geçmeliyiz.”

İklim değişikliği, artan nüfus, sanayide, evlerde ve tarımda suyun bilinçsiz tüketilmesi nedeniyle dünya nüfusunun yüzde 40’ı susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.
“Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü” (WRI) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye, su sıkıntısı çeken ülkeler arasında 32. sırada yer alıyor. Kişi başına düşen 1.519 m³’lük su miktarı ile “su sıkıntısı çeken” ülke olarak kabul ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Türkiye nüfusunun 2030 yılında 100 milyona ulaşacağını öngörüyor. Bu durumda da kişi başına düşen su miktarının 1.120 m³/yıl olması bekleniyor. Kısacası Türkiye, artan nüfusu ve azalan su rezervleri ile birlikte “su fakiri” bir ülke olma yolunda ilerliyor.
2025 yılında 2 milyar insanın su sıkıntısı çekeceği öngörülüyor
22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin YIRTMAÇ, “Dünya nüfusunun yüzde 30’u yetersiz su kaynağı problemi ile mücadele ediyor. Artan nüfus, iklim krizi, bilinçsiz tüketim ve su kaynaklarını verimsiz kullanan teknolojiler nedeniyle 2025 yılında 2 milyar insanın su sıkıntısı çekeceği öngörülüyor. Su kaynaklarımızı, bu sonuçları göz önünde bulundurarak, sınırsız bir kaynağa sahip olmadığımız bilinciyle kullanmalıyız.
Su kayıp ve kaçaklarını önlüyoruz
Dünyadaki su kaynaklarının yüzde 3’lük bölümünü oluşturan tatlı su kaynaklarımızın; yüzde 71’ini tarımsal sulamada, yüzde 18’ini sanayide ve yüzde 11’ini ise evlerde kullanıyoruz. Sürdürülebilir bir yaşam için akıllı pompa teknolojilerini tercih ederek; binalarda, işletmelerde ve tarımda ki enerji ve su israfının önüne geçebiliriz. Masdaf olarak suyu yöneten akıllı pompa teknolojilerimiz ile hayatımızı tehdit eden su krizi ile mücadelede etkin rol oynuyoruz. Özellikle, konutlara, endüstrilere, hastanelere, okullara ve tarımsal sulamaya yönelik olarak geliştirdiğimiz “su şartlandırma sistemleri” ile küresel anlamda yaşanmakta olan su krizini önlemeye yönelik adımlar atıyoruz. Su kayıp ve kaçaklarını önlemenin yanı sıra enerji kaynaklarımızı da koruyoruz. Çünkü dünyadaki elektrikli motorların sarf ettiği enerjinin yüzde 22’si pompalar tarafından tüketiliyor. Bu nedenle binalarda ve endüstriyel tesislerde tüketilen enerjiden tasarruf edebilmek için doğru pompa seçimi yapılması ve mevcut pompaların periyodik bakımlarının yapılarak, sistemin yüksek verimde çalışmasının sağlanması gerekiyor.”
Gri su kullanımı ile sudan yüzde 50 tasarruf
Su krizi ile mücadelede “gri su” kullanımının önemine de dikkat çeken YIRTMAÇ, “Pompa teknolojileri ile gerçekleştirilen ham su transferi ve dağıtımı, kullanım sonrasında oluşan atık suların etkili ve verimli bir şekilde yönetilmesi de ekosistem ve dolayısıyla geleceğimiz için hayati önem taşıyor. Özellikle “gri su” olarak adlandırdığımız, siyah su (tuvalet suyu) haricinde bir evden kaynaklanan yani duştan, küvetten, lavabodan, mutfaktan, bulaşık ve çamaşır makinesinden gelen, kimyasal ve dışkı içermeyen atık suların verimli kullanılması amacıyla geliştirilen arıtma sistemleri ile konutlarda ve ofislerde kullanılan sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabilir. Çünkü evlerde tüketilen suyun yaklaşık yüzde 26’sı tuvaletlerde, yüzde 22’si çamaşır makinelerinde, yüzde 17’si duşta, yüzde 16’sı musluklarda kullanılıyor ve bu evsel atık sular, gri suların yüzde 50’sini oluşturuyor. Masdaf olarak gri su geri kazanım sistemlerinde suyun tekrar basınçlandırılması için akıllı pompalar üretiyoruz. Hexa serisi dik milli komple paslanmaz çelik pompalarımız, konusunda uzman arıtma firmaları tarafından tercih ediliyor. Suyun etkili ve verimli kullanımına yönelik olarak geliştirdiğimiz, çevreci ve akıllı HEXA serisi pompalarımız ile gri su geri kazanım sistemleri için ideal çözümler sunuyoruz.”
Tarımsa sulamada yüzde 50 daha verimli sistemler
Dünyadaki tatlı suyun yüzde 71’inin tarımsal sulamada kullanıldığını belirten YIRTMAÇ, Masdaf olarak tarımsal üretimi ve verimliliği artıracak akıllı pompa teknolojileri konusunda da alternatif çözümler sunduklarını ve su krizi ile mücadelede etkin rol oynadıklarını belirtti. “Tarımsal sulamada kullanılan su yönetim sistemleri ile su kaynaklarımızı yüzde 50 daha verimli kullanmak ve enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Ancak bu verimliliği sağlayabilmek için öncelikle doğru pompa seçimi yapılması gerekiyor. Sistem seçimi yaparken; pompalanacak suyun sıcaklığını, özgül ağırlığını, temizliğini, pompaj debisini, sistemin geometrisini, su kaynağına erişilebilirlik durumunu, emme koşullarını ve tesisin kurulacağı yeri doğru bir şekilde analiz etmek gerekiyor. Tüm bu kriterler dikkate alınarak yapılan sistem seçimi; enerji ve su kaynaklarının yanı sıra bakım giderlerinden de tasarruf sağlıyor.”

İlgili Haberler

Masdaf, Türkiye’de Bir İlk Olan “f-connect” ile Four Essentials’a Damga Vurdu!

Masdaf, Türkiye’de Bir İlk Olan “f-connect” ile Four Essentials’a Damga Vurdu!

Masdaf, Dekogroup ve Taytech proje ortaklığıyla düzenlenen Four Essentials Engineering Meeting etkinliğinde Türkiye’de bir ilk olan…
Masdaf, Geleceğin Mühendislerine İlham Vermeye Devam Ediyor

Masdaf, Geleceğin Mühendislerine İlham Vermeye Devam Ediyor

Pompa sektörünün öncü firmalarından Masdaf, geleceğin mühendisleriyle buluşmaya devam ediyor. Masdaf son olarak, Mas Academy ve…
Masdaf Pazarlama Müdürü Nihan Göksal, Kazan Endüstrisindeki Kadınların Sesi Oldu!

Masdaf Pazarlama Müdürü Nihan Göksal, Kazan Endüstrisindeki Kadınların Sesi Oldu!

Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Derneği (KBSD), ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı kapsamında…