Danfoss’un Yeni Akıllı Mağazası, Sıfır Emisyonlu Süpermarketler Dönemini Başlatıyor

Danfoss’un Yeni Akıllı Mağazası, Sıfır Emisyonlu Süpermarketler Dönemini Başlatıyor

Danfoss, standart bir süpermarkete göre yaklaşık %50’den fazla enerji verimliliği sağlaması beklenen “Akıllı Mağaza”nın açılışını gerçekleştirdi. Enerji verimliliği teknolojileri için Test ve Geliştirme Merkezi olarak da hizmet verecek olan Akıllı Mağaza, birinci nesil CO2 soğutma sistemiyle de ön plana çıkıyor. 

Enerji talebinin ve tüketiminin maliyeti her geçen gün artarken, dünya nüfusunun ihtiyaç duyduğu gıdayı sağlamanın ve israfın önüne geçmenin önemi her geçen gün artıyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın verilerine göre gıda israfının boyutları bir ülkeyle kıyaslansaydı, ABD ve Çin’den sonra en büyük üçüncü ülke konumunda ve dünyadaki sera gazlarının açığa çıkmasından %10 sorumlu olurdu. Danfoss, dünya nüfusu için en büyük sorunlardan biri olan gıda israfını önlemek ve konuyu doğrudan ele almak amacıyla tipik bir süpermarkete göre yaklaşık %50 daha fazla enerji verimliliği sağlamayı hedefleyen “Akıllı Mağaza”nın açılışını gerçekleştirdi. Danimarka’nın Nordborg şehrinde açılan, birinci nesil CO2 soğutma sistemi ve aynı zamanda çoklu enerji verimliliği çözümlerine sahip olan süpermarketin, eş değer bir yerel mağazadan yaklaşık %20-30 daha verimli olması bekleniyor.

“Yeni Akıllı Mağaza geleceğimiz için geliştiren özel bir süpermarket”
Akıllı Mağaza hakkında değerlendirmede bulunan Danfoss İklimlendirme Çözümleri Başkanı Jürgen Fischer, “Akıllı Mağaza konseptine sahip olan bu süpermarketi iş ortaklarımızla ve müşterilerimizle birlikte geliştirdik. Böylece hem iklim dostu hem de son derece verimli bir tesisin dünya standartlarında ısıtma ve soğutma teknolojisi kullanılarak inşa edilebileceğini göstermek istedik. Akıllı Mağaza’mız, geleceğin çok yakınımızda ve erişebileceğimiz bir yerde olduğunu kanıtlıyor. Dünyamızın kentleşme ve nüfus oranının artması, gıda ve gıdayı depolama ihtiyacı, soğutma teknolojilerine verilmesi gereken önemi daha da önceliklendiriyor. Bu sebeple Danfoss olarak, 21. yüzyılda gıda perakende satışı yapan mağazalarının nasıl olması gerektiğini yeniden hayal ettik ve bu sektöre özel çözümlerimizi tek bir perakende noktasında ilk kez bir araya getirdik. Buranın aynı zamanda bir Test ve Geliştirme Merkezi olarak da hizmet vermesini planlıyoruz ve umut ediyoruz ki dünya genelinde gıda perakendecilerini sıfır emisyonlu süpermarket işletmelerini açmaya teşvik eden bir örnek ve yeni teknolojilerin ‘canlı’ olarak test edildiği bir alan olsun” dedi.

“Akıllı Mağaza gıda perakendecilerine ilham kaynağı olacak”
Danfoss Türkiye, Orta Doğu ve Afrika İklimlendirme Çözümleri Kıdemli Satış Direktörü ve Danfoss Türkiye Genel Müdürü Mert Kalafatoğlu ise “Sürdürülebilir ve yüksek enerji verimliliği sağlayan Akıllı Mağaza konseptini ilk kez sunduğumuz bu süpermarketle, gıda perakende sektörüne öncülük edeceğimize inanıyoruz. İklim dostu, enerji verimliliği yüksek ürünlerimize ve otomasyon çözümlerimize aynı anda sahip olan Akıllı Mağaza, yükselen enerji maliyetleri, artan emisyon değerleri ve miktarı çoğalan gıda israfı dünyasında gıda perakendecilerine işletmelerinde yeni çözümler üretebilmeleri için ilham kaynağı olacak” ifadelerini kullandı.

Güneş enerjisi, süpermarketin temel enerji kaynağı
Akıllı Mağaza içinde sunulan yeni çözümler, süpermarketlerde büyük tasarrufların elde edilebileceğini gösteriyor ve tipik bir geri ödeme süresi 3 yıldan az olarak öne çıkıyor. Akıllı Mağaza, bugün mevcut çözümlerle enerji verimli bir süpermarketin tasarlanıp inşa edilebileceğini göstermenin yanı sıra ekonomik anlamda da dikkat çekiyor. Güneş enerjisi mağazanın başlıca enerji kaynaklarından biri olarak öne çıkarken, binanın çatısına yerleştirilen 100 kW’lık güneş panelleri süpermarket işlemlerini desteklemek için işletmeye yeşil enerji sağlıyor.

Akıllı Mağaza, tüm soğutma sistemlerinden atılan atık ısıyı kurtarmak için tasarlanmış son teknoloji ısı geri kazanım üniteleriyle donatıldı. Soğutma ünitelerinin ortaya çıkardığı atık ısıyı yeniden kullanarak ısıtma maliyetlerini de %90’a kadar azaltması öngörülüyor. Kurtarılan ısı, mağazayı ısıtmak ve evsel sıcak su üretmek için yeniden kullanılırken, ekstra ısı da çevredeki kasaba sakinleriyle paylaşılmak üzere bir bölgesel enerji ağı aracılığıyla kullanılıyor. Ayrıca buzdolabı ve dondurucu dolaplarına uygulanacak olan diğer girişimler, enerji kullanımında yaklaşık üçte bir tasarruf sağlayacak, LED aydınlatma seçimi ise geleneksel ampullere göre %85 daha az elektrik tüketecek.

İlgili Haberler

Türkiye’nin Karbondan Arındırma Yolculuğundaki Güçlü Çözüm Ortağı Danfoss, 25.Yılını Kutluyor

Türkiye’nin Karbondan Arındırma Yolculuğundaki Güçlü Çözüm Ortağı Danfoss, 25.Yılını Kutluyor

25’inci yılını kutlayan Danfoss Türkiye, İklimlendirme Çözümleri, Güç Çözümleri, Güç Elektroniği ve Sürücüler olmak üzere üç…
Danfoss, “Yeşil Organize Sanayi Bölgelerini Karbondan Arındırma” Webinarı Gerçekleştirdi

Danfoss, “Yeşil Organize Sanayi Bölgelerini Karbondan Arındırma” Webinarı Gerçekleştirdi

“Yeşil Organize Sanayi Bölgelerini Karbondan Arındırma” webinarı, organize sanayi bölgelerinin karbondan arındırılması ve yeşil dönüşüm için…
Danfoss, Yapay Zeka ve Enerji Verimliliği Alanında Google ile Stratejik Ortaklığa İmza Atıyor

Danfoss, Yapay Zeka ve Enerji Verimliliği Alanında Google ile Stratejik Ortaklığa İmza Atıyor

Danfoss, veri merkezlerinde enerji tasarrufu sağlayan inovatif çözümleri sektörel bazda teşvik etmek amacıyla, Google Al ile…