Danfoss 2018 yılında güçlü bir büyümeye  ve geleceğe daha fazla yatırıma imza attı

Danfoss 2018 yılında güçlü bir büyümeye ve geleceğe daha fazla yatırıma imza attı

2018 yılını güçlü bir finansal tablo ile bitiren Danfoss, büyümesini devam ettirmek ve müşterilerine daha faydalı olabilmek adına yeni teknoloji yatırımlarına devam ediyor.

Isıtma, soğutma, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanlarında dünya lideri Danfoss, 2018 yılında güçlü bir büyüme elde etti. Grubun satış hacmi %7’lik bir büyüme yani 271 milyon Avroluk bir artışla 6,098 milyar Avro seviyesine ulaştı, Kuzey Amerika, Avrupa ve Çin gibi pazarlar ortalamanın daha üzerinde bir büyüme kaydetti. Danfoss, 2018 yılında ayrıca 648 milyon Avro (EBIT) toplam kazanç ve %10,6 EBIT kar marjı oranı gibi iddialı mali sonuçlar elde ederken, net kar 18 milyon Avro artışla 463 milyon Avro’ya ulaştı. Danfoss CEO’su Kim Fausing konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Danfoss iki yıldır güçlü bir büyüme sergiliyor. Stratejik büyüme girişimlerimiz ve öncü teknolojilere yaptığımız artan yatırımlarımızla hedef odaklı çalışmalarımızın meyvelerini topluyor ve pazar payımızı arttırıyoruz. Çözümlerimiz, önemli küresel megatrendler, elektrifikasyona geçiş, şehir planlama ve iklim değişimi alanlarındaki her geçen gün artan zorlukları aşmak adına fayda sağlıyor. Daha akıllı ve daha sürdürülebilir çözümlere olan talebi arttıran bu trendler, Danfoss’un konumunu her zamankinden daha önemli kılıyor.” dedi.

Yeni teknolojilere yatırım

Danfoss, birbiri ile iletişebilen akıllı çözümlerini bir adım öteye taşımak için büyüme inisiyatiflerine ve dijitalleşmeye yatırım yapmaya devam ediyor. Danfoss, 2018 yılında bir rekora imza atarak inovasyona 255 milyon Avro (satış hacminin %4,2’i) yatırım yaptı. Geçtiğimiz yıl boyunca şirketin temel iş faaliyetlerinin, dijital tekliflerinin ve elektriğe geçiş çözümlerinin kuvvetlendirilmesine de katkı sağlayan altı kurumsal satınalma anlaşması da hayata geçirildi.

Kim Fausing finansal rapor ile ilgili sözlerine “Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi ve iddialı çözümler sunmak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Enerji tüketimini ve emisyonu azaltan çözümler ile verim ve üretkenliği arttıran çözümler için belirgin bir talep olduğunu görüyoruz. Bu da elektrifikasyona geçişe ivme kazandırıp arazi araç, araba ve otomobillerinin hibrid veya elektrikli sistemlere geçmesine, altyapı ve binaları daha akıllı ve daha verimli yapmak için dijital teknolojilerin yaygın bir şekilde kullanılmasına olanak sağlıyor.” diye devam etti. Fausing ayrıca: “Paris Anlaşması ve Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin uygulanması konusundaki kararlılık da artıyor. Kısa geri ödeme süresine sahip olan ve herkesin işlerine fayda sağlayan çözümler sunduğumuz için bu durum bizim iş alanımızla gayet örtüşüyor. Elbette biz de kendi çalışmalarımızdan faydalanıyoruz. On yılı aşkın bir süredir fabrikalarımızdaki CO2 ayak izimizi azaltıyor ve enerjiyi daha verimli bir şekilde kullanıyoruz. 2019 yılında da dijitalleşme ve elektrifikasyona geçiş alanlarındaki yatırımlarımızı sürdürerek pazar payımızı artırmayı veya korumayı, karlılığımızı ise 2018 yılındaki seviyenin üstüne taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye yatırımlarımıza devam ediyoruz

Türkiye’de 2018 yılında 20. yaşını kutlayan Danfoss Türkiye Genel Müdürü Emre Gören de finansal sonuçlar ile ilgili yaptığı açıklamada şunlara değindi: “Ülkemiz ve dünyamızın karşı karşıya kaldığı çeşitli zorluklara rağmen, 2018 senesi Danfoss Türkiye için oldukça başarılı bir yıl oldu. Özellikle yılın ilk yarısındaki güçlü büyümemiz ve aldığımız yüksek hacimli projeler ile 2018 yılını başarılı sonuçlarla bitirdik. Danfoss olarak Türkiye’de geride bıraktığımız 20 senede olduğu gibi yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Türkiye’deki önemli bir yatırımımız olan DAF Enerji firmasının tüm hisselerini de 2018 yılı başında devralarak Danfoss’un küresel üretim ağına Türkiye’yi de ekledik. Danimarka’nın enerji konusundaki bağımsızlığında son 85 yıldır önemli bir rol oynayan bir marka olarak, Türkiye’nin enerjide dış kaynaklardan bağımsız bir geleceğe doğru ilerlemesine yardımcı olmak için tüm birikimimizi kullanıyoruz. Gerek müşterilerimiz gerekse kendi şirketimizde enerji verimliliği adına projelere imza atıyoruz. Enerji ve iklim stratejimiz doğrultusunda 2018 yılının başında taşındığımız LEED platinum sertifikalı AND Plaza’daki yeni merkez ofisimizle karbon ayak izimizi ve enerji tüketimimizi azalttık. 2019 yılı için şirketimizi ve organizasyon yapımızı tekrar şekillendirdik. 2019 yılı için hedefimiz, iklimlendirme, ısıtma ve soğutma endüstrisi, bölgesel ısıtma sistemleri, su ve atıksu, gemi inşa ve mobil hidrolik gibi öncelikli sektörlerimize odaklanarak yine güçlü bir Danfoss yılını müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte geçirmek.”

2018 yılından önemli rakamlar:

  • Satış hacmi %5 büyümeyle 6,098 milyar Avroya ulaştı (2017: 5,827 milyar), yerel para biriminde %7 oranında bir büyüme.
  • Operasyon karı (EBIT) 648 milyon Avro seviyesine ulaştı (2017: 645 milyon). EBIT kar marjı %10,6 idi (2017: %11,1).
  • Net kar %4’lük bir artışla 463 milyon Avroya ulaştı (2017: 445 milyon).
  • İnovasyon harcamaları %9’luk bir artışla 255 milyon Avroya ulaştı (2017: 234 milyon), bu rakam satışların %4,2’ine denk geliyor (2017: %4,0).
  • 2007 yılından beri Danfoss, enerji tüketimini %43, CO2 emisyonunu ise %25 azalttı. Bu başarıdaki en büyük etken dünya çapındaki en büyük fabrikalarda hayata geçirilen enerji tasarruflu projeler oldu.

İlgili Haberler

Danfoss, “Yeşil Organize Sanayi Bölgelerini Karbondan Arındırma” Webinarı Gerçekleştirdi

Danfoss, “Yeşil Organize Sanayi Bölgelerini Karbondan Arındırma” Webinarı Gerçekleştirdi

“Yeşil Organize Sanayi Bölgelerini Karbondan Arındırma” webinarı, organize sanayi bölgelerinin karbondan arındırılması ve yeşil dönüşüm için…
Danfoss, Yapay Zeka ve Enerji Verimliliği Alanında Google ile Stratejik Ortaklığa İmza Atıyor

Danfoss, Yapay Zeka ve Enerji Verimliliği Alanında Google ile Stratejik Ortaklığa İmza Atıyor

Danfoss, veri merkezlerinde enerji tasarrufu sağlayan inovatif çözümleri sektörel bazda teşvik etmek amacıyla, Google Al ile…
Danfoss, ENFOR’un Bölgesel Enerji Verimliliği Yazılım İşini Satın Aldı

Danfoss, ENFOR’un Bölgesel Enerji Verimliliği Yazılım İşini Satın Aldı

Danfoss, şehirlerin karbondan daha hızlı arındırılmasına katkı sağlamak ve gelişmiş yapay zeka destekli enerji verimliliği optimizasyon…