Daikin, Dünyada Büyümesini Sürdürürken, Tedarik Zincirini Kontrol Altına Alıyor

Daikin, Dünyada Büyümesini Sürdürürken, Tedarik Zincirini Kontrol Altına Alıyor

Çin’deki 3’üncü Klima Fabrikası İçin 230 Milyon Dolarlık Yatırım

Çin’deki güçlü klima talebini karşılayabilmek için sürdürülebilir bir tedarik sistemi kurma hedefleyen Daikin Japonya, bu ülkedeki 3’üncü klima fabrikasını kurmak için harekete geçti. 230 milyon dolar (31.5 milyar yen) yatırım bedeliyle Guangdong Eyaleti’nde kurulacak yeni üretim tesisi mevcut Huizhou fabrikasının üretim kapasitesini artırmaya katkı sağlayacak. Ekim 2024 tarihinde tam kapasite ile devreye girecek olan yeni fabrikada konut tipi çok bölmeli klimaların iç ve dış ünitelerinin yanı sıra elektrikli bileşenlerin üretimi gerçekleştirilecek. Daikin Japonya, fabrika yatırımına ek olarak Suzhou’da bir de AR-GE merkezini kuracak.

 İklimlendirme sektörünün çevreci ve inovatif markası Daikin, dünyanın çeşitli bölgelerindeki yeni yatırımlarıyla büyümesini sürdürüyor. Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin’de 2 adet klima fabrikası bulunan Daikin, Guangdong Eyaleti’nde 3’üncü bir üretim tesisi ve bir AR-GE merkezi kurarak bu ülkedeki büyümesine ivme katmaya hazırlanıyor.

Daikin Japonya’nın 230 milyon dolar (31.5 milyar yen) yatırım bedeline sahip yeni üretim tesisi, Daikin Şanghay’ın bir şube tesisi olarak konumlandırılan mevcut Huizhou fabrikasının üretim kapasitesini artırma amacı taşıyor. Daikin’in Şanghay ve Suzhou’da da birer fabrikası bulunuyor.

Çin’deki güçlü talebe yanıt olarak ve Nisan ve Mayıs aylarında Şanghay’daki kilitlenmelerin üretimi etkilemesinden sonra istikrarlı bir tedarik sistemini güvence altına almayı hedefleyen ve bu nedenle yeni bir yatırıma giden Daikin Japonya, yeni fabrikasında konut tipi çok bölmeli klimaların iç ve dış üniteleriyle birlikte elektrikli bileşenlerin üretimini gerçekleştirecek.

Taimei Endüstri Parkı’ndaki mevcut Daikin merkezi klima fabrikasına bitişik konumdaki 129 bin metrekarelik alanda inşa edilen yeni fabrikanın, 2024 yılı Ekim ayında devreye girmesi planlanıyor.

Daikin, bölgede birden fazla üretim tesisi kurarak, doğu Çin’de konsantre üretimden kaynaklanan riskleri ez aza indirgemeye çalışarak, tedarik zincirini kontrol altına almayı hedefliyor.

Suzhou Ar-Ge Merkezi
Daikin Japonya, fabrika yatırımının yanı sıra Suzhou’da yeni bir AR-GE merkezinin inşasına da başlayacak. İnşasına Eylül ayında başlanacak olan merkezin, 2024’ün ilk yarısında tamamlanması planlanıyor. Daikin’in Suzhou fabrikası 6 binin üzerinde çalışanı ve yıllık 1,7 milyar doları aşan üretim değeriyle Daikin Group’un en büyük üretim üssü konumunda bulunuyor. Yeni AR-GE merkezinin devreye girmesiyle Daikin’in bölgedeki etkinliğinin artması hedefleniyor.

İlgili Haberler

Daikin Daima Teknolojilerini Geliştiriyor: Yepyeni Bir Kontrol Platformu Olan Daikin Cloud Plus Şimdi Türkiye’de

Daikin Daima Teknolojilerini Geliştiriyor: Yepyeni Bir Kontrol Platformu Olan Daikin Cloud Plus Şimdi Türkiye’de

100 yıllık geçmişe sahip iklimlendirme sektörünün öncülerinden Daikin akıllı, web tabanlı bir uzaktan izleme ve servis…
Daikin, Danimarka’da BKF Klima’yı Satın Aldı

Daikin, Danimarka’da BKF Klima’yı Satın Aldı

Daikin, Danimarkalı Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) distribütörü BKF Klima’yı satın aldı. Daha önce Beijer REF’in…
Daikin, Suntory İle Birlikte Expo 2025 Osaka, Kansai’de “Gece Yarısı Gökkuşağının Altında” Adlı Hava Ve Su Gösterisi Yapacak

Daikin, Suntory İle Birlikte Expo 2025 Osaka, Kansai’de “Gece Yarısı Gökkuşağının Altında” Adlı Hava Ve Su…

Küresel çapta ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sektörünün lider şirketi konumunda olan Daikin Industries Ltd, Osaka…