Daikin Avrupa, 300 Milyon Euro Yatırımla Polonya’da Isı Pompası Fabrikası Açıyor

Daikin Avrupa, 300 Milyon Euro Yatırımla Polonya’da Isı Pompası Fabrikası Açıyor

Sürdürülebilir çevre politikalarıyla geleceği kurgulayan Japon iklimlendirme devi Daikin, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda Polonya’nın Lodz kentinde evlerde kullanılan ısı pompalarının üretimini gerçekleştirecek yeni bir fabrika için 300 milyon Euro yatırım yapacağını duyuran Daikin, hedeflerine her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Daikin ‘in Polonya’daki ilk üretim tesisi unvanını taşıyan yeni fabrika; Belçika, Çek Cumhuriyeti ve Almanya’daki mevcut Avrupa üretim tesislerine ek olarak 2024 yılının Temmuz ayında işletmeye alınacak. Söz konusu yatırım, Daikin Avrupa’ nın geçen yıl açıkladığı FUSION 25 Stratejik Yönetim Planı için ayrılan 840 milyon Euro’ya ek olarak gerçekleştiriliyor. Böylelikle Daikin Avrupa’nın 2025 yılı itibarıyla toplam yatırım miktarı 1,2 milyar Euro’yu aşmış olacak. Bölgeye bin kişilik istihdam katkısı sağlayacak olan yeni fabrika, Daikin ‘in Avrupa’daki ilk net sıfır emisyon fabrikası olma özelliği de taşıyor.

Daikin, FUSION 25 kapsamında ısıtma ürünleri faaliyetleri için, ısı pompalarında Avrupa’yı ilk öncelikli bölge olarak değerlendirirken, bölgedeki yatırımlarının ivmesini artırdı. Çevreci buluşları ve ürünleriyle haklı bir yer edinen Daikin, Belçika, Çek Cumhuriyeti ve Almanya’daki mevcut Avrupa üretim tesislerine ek olarak Polonya’nın Lodz kentinde evlerde kullanılan ısı pompalarının üretimini gerçekleştirecek yeni bir fabrika için 300 milyon Euro yatırım yapacağını duyurdu. Daikin Avrupa’nın geçen yıl açıkladığı FUSION 25 stratejik yönetim planı için ayrılan 840 milyon Euro’ya ek olarak gerçekleştirilen yeni yatırımla Daikin Avrupa’nın toplam yatırım miktarının 2025 yılı itibarıyla 1,2 milyar Euro’yu aşması bekleniyor. Daikin ’in Polonya’daki ilk üretim tesisi olma özelliği taşıyan fabrika, 2024 yılının temmuz ayında işletmeye alınacak.

Daikin Avrupa Başkanı Toshitaka Tsubouchi, Daikin ‘in Avrupa’daki ilk net sıfır emisyon fabrikası olma özelliği taşıyan Polonya’daki yatırımıyla ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “Daikin, Avrupa’da ısı pompası ile ısıtma pazarının önde gelen bir şirketi olarak toplumun fosil yakıtı ile çalışan kazanlar yerine ısı pompaların geçişlerinde karşılaştıkları güçlükleri kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda, ürün geliştirme ve hizmet yeteneklerimizi güçlendirmekteyiz. Bu düşünce doğrultusunda şimdi de Polonya’da yeni bir fabrika kurmaya karar verdik. Bu fabrika, Daikin Avrupa Grup dâhilinde ısı pompası ile ısıtma gücü açısından en yüksek kapasiteye sahip olacaktır. Bu yatırımla, büyük ülkelerde pazar payı bakımından birinci sırada olmayı hedefliyoruz. ”dedi.

Daikin’in Avrupa’daki üretim kapasitesini yeni yatırımlar ve mevcut tesislerdeki istihdamı artırarak gerçekleştirdiğini belirten Daikin Avrupa Başkan Yardımcısı Hiromitsu Iwasaki ise şöyle devam ediyor: “Bu yeni fabrikayı Polonya’da kurma kararımız, Daikin’in Avrupa’da hızla artan talebi karşılama kararlılığının göstergesidir. Polonya çok sayıda vasıflı işçinin bulunduğu bir ülkedir ve yeni fabrika 2025 yılı itibarıyla bin kişiye iş olanağı sağlayacaktır. Çabalarımız sonucunda, 2025 yılına geldiğimizde şu andaki üretim hacmimizin 4 katına çıkarak hızla büyüyen pazara istikrarlı bir şekilde tedarik sağlayan üretim sistemini kurmuş olacağız. Bu yeni fabrikayla yakınlık stratejimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu, Avrupa’da satılan tüm ısı ürünlerinin Avrupa’da üretilmiş olacağı anlamına geliyor. Bunun ötesinde, yeni fabrika Daikin’in Avrupa’daki ilk net sıfır emisyon fabrikasıdır.”dedi.

Son 10 yıl içinde Avrupa’daki ısı pompası pazarının güçlü bir şekilde büyümeye devam ettiğini, 2021 yılına gelindiğinde ise yılda 1 milyonun üzerinde ünite satıldığını söyleyen Daikin Avrupa Isıtma ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Patrick Crombez şu bilgileri veriyor: “Avrupa Yeşil Anlaşması kapsamında Avrupalı liderler Avrupa’nın 2050 yılında iklim nötr bir kıta haline gelebilmesi için net bir yol haritası tanımladılar. Fit for 55 (sera gazlarının yüzde 55 oranında indirilmesi) ve son olarak uygulamaya alınan REPowerEU ile Avrupa’da emisyonları azaltılması için yapılan eylemleri hızlandırmayı ve fosil yakıtlara olan bağlılığı azaltmayı öngördüler. Isı pompası bu hedeflere erişmek için çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda ısı pompalarının büyük çapta benimsenmesini bekliyoruz. 2025 yılı itibarı ile her yıl 3 milyon ısı pompası kurulumunun yapılmasını bekliyoruz. Bu da yıllık yüzde 30 oranında bir büyümeyi temsil ediyor. Açıkçası geleceğe yatırım yaparak liderliğimizi bir kez daha perçinlemeyi amaçlıyoruz.” dedi.

İlgili Haberler

Daikin Daima Teknolojilerini Geliştiriyor: Yepyeni Bir Kontrol Platformu Olan Daikin Cloud Plus Şimdi Türkiye’de

Daikin Daima Teknolojilerini Geliştiriyor: Yepyeni Bir Kontrol Platformu Olan Daikin Cloud Plus Şimdi Türkiye’de

100 yıllık geçmişe sahip iklimlendirme sektörünün öncülerinden Daikin akıllı, web tabanlı bir uzaktan izleme ve servis…
Daikin, Danimarka’da BKF Klima’yı Satın Aldı

Daikin, Danimarka’da BKF Klima’yı Satın Aldı

Daikin, Danimarkalı Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) distribütörü BKF Klima’yı satın aldı. Daha önce Beijer REF’in…
Daikin, Suntory İle Birlikte Expo 2025 Osaka, Kansai’de “Gece Yarısı Gökkuşağının Altında” Adlı Hava Ve Su Gösterisi Yapacak

Daikin, Suntory İle Birlikte Expo 2025 Osaka, Kansai’de “Gece Yarısı Gökkuşağının Altında” Adlı Hava Ve Su…

Küresel çapta ısıtma, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme sektörünün lider şirketi konumunda olan Daikin Industries Ltd, Osaka…