Buderus’tan Ekonomiye ve Çevreye Dost Öneri: “Kombinizi Oda Kumandası ile Kullanın!”

Buderus’tan Ekonomiye ve Çevreye Dost Öneri: “Kombinizi Oda Kumandası ile Kullanın!”

Enerji talebini karşılamak için yeni kaynak arayışlarının sürdüğü günümüzde, Türkiye’nin önde gelen termoteknoloji markalarından Buderus, hem enerji tasarrufuna hem de çevreyi korumaya katkıda bulunan yeni akıllı cihazlar üretiyor.

Buderus, kombi sahiplerine mekanın sıcaklığını ayarlanan derecede sabit tutmak için kombiyi optimum sürede çalıştıran, bu sayede konforun yanı sıra hem gaz hem de elektrik tasarrufu sağlayan oda kumandalarını öneriyor. Cihazın gereğinden fazla çalışmasını engelleyen oda kumandaları, cihazın daha çabuk yıpranmasının da önüne geçiyor.

Oda kumandası kullanılmayan kombilerde ısıtılacak mekanda ortam sıcaklığını ölçebilecek bir cihaz olmadığı için tesisat gidiş-dönüş suyu sıcaklığını referans alarak çalışır. Kombi, oda sıcaklığını takip edemediği için mekânı sürekli olarak ısıtmaya devam eder. Bu da cihazların gereğinden fazla çalışmasına, yakıt sarfiyatının ve elektrik tüketiminin artmasına sebep olur.

Oda kumandası ile odanın sıcaklığını takip edin

Özellikle bahar aylarında, güneş ışığının mekanı ısıtması sonucu ciddi miktarda ısı kazanımı olur. Oda kumandası olan mekanlarda bu sıcaklık artışı anında tespit edilerek ısıtma cihazı durdurulur ve ortamın gereğinden fazla ısınması önlenir. Kullanıcılar, haftalık program saatli oda kumandası sayesinde ısıtma cihazını gün içerisinde farklı zaman dilimlerinde farklı derecelere ayarlayabilirler. Örneğin; 06.45 – 07.45 saatleri arasında oda sıcaklığı 21°C; 07.45 – 17.45 saatleri arasında 17°C; 17.45 – 22.45 saatleri arasında 21°C ve 22.45 – 06.45 saatleri arasında 18°C gibi ayarlamalar yapılabilir. Haftalık program saatli oda kumandası, haftanın her günü ayrı olarak programlanabilir.

Oda kumandası, en çok kullanılan ya da sıcaklık kontrolü yapılmak istenen mekana takılır ve buraya ‘referans oda’ denir. Diğer odaların sıcaklıkları, referans odanın sıcaklığına göre radyatör vanaları kısılarak veya açılarak ayarlanır. Uzmanlar oda kumandasının, direkt pencere yanına ve radyatör yakınına monte edilmemesi konusunda uyarıyor.

Oda kumandası çeşitleri

Oda kumandaları “Modülasyonlu’’ ve “On/Off’’ olmak üzere ikiye ayrılır. On/Off tipi oda kumandalarına “Oda Termostatı’’da denir. On/Off tipi Oda kumandaları oda sıcaklığına göre, ısıtma cihazının ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiği ile ilgili sinyal gönderir. Isıtma cihazına çalışması gerektiği sinyalini gönderdikten sonra cihaz üzerinden ayarlanan 1-2-3 ve diğer kademeleri baz alarak tesisat suyu sıcaklığındaki değişimlere göre modülasyon yapar. Alev boyunu değiştirerek ısı ihtiyacına göre kapasitesini ayarlar ve ortam sıcaklığının istenen seviyeye gelmesinin ardından cihazı durdurur.

Modülasyonlu oda kumandaları ise, oda sıcaklığına göre ısıtma cihazının ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiği bilgisinin yanı sıra o anki sıcaklık bilgisini de cihaza iletir. Bu durumda cihaz, oda sıcaklık bilgisine sahip olduğu için tesisat suyu sıcaklığı yerine gerçek oda sıcaklığına göre modülasyon yaparak alev boyunu ayarlar ve ortam sıcaklığının istenen seviyeye geldiğini tespit ettikten sonra durur.

Buderus TC100 Oda Kumandası ile kombilere akıllı dokunuş

Buderus’un akıllı teknoloji ürünü Buderus Logamatic TC100 oda kumandası, sadece kombiyi uzaktan çalıştırmakla kalmıyor kendiliğinden öğrenme ve otomatik yer belirleme özellikleri sayesinde, ısıtma sisteminin en iyi şekilde kullanılmasına ve enerji tasarrufuna yardımcı oluyor. Buderus’un akıllı oda kumandası; mobil telefona ya da tablet bilgisayara yüklenen bir uygulamayla kombiyi istenilen yerden istenilen anda açıp kapatabiliyor. Mobil uygulama sayesinde ev ya da iş yerlerindeki Buderus kombiler, kilometrelerce uzaktan bile istenilen ortam sıcaklığına ayarlanabiliyor. Böylece ihtiyaç kadar ısı üretilirken, hem yakıt tasarrufu hem de ısınma konforu bir arada sağlanıyor.

İlgili Haberler

Buderus, ‘İç Tesisat Buluşması’na Bu Yıl da Destek Verdi

Buderus, ‘İç Tesisat Buluşması’na Bu Yıl da Destek Verdi

3. Bursa İç Tesisat ve Güvenli Doğalgaz Çalıştayı’na katılan Buderus, yenilikçi ve enerji verimli çözümlerini tanıttı.…
Buderus, İş Ortaklarını Manisa Fabrikasında Ağırladı

Buderus, İş Ortaklarını Manisa Fabrikasında Ağırladı

Buderus’un Toptancı İş Ortakları toplantısına katılan konuklara, yeni ürünler ve sektörde fark yaratan özellikleri hakkında bilgiler…
Buderus Uzmanlığının Yeni Ürünü Logamax plus GB172i.2 Kombi Pazara Sunuldu

Buderus Uzmanlığının Yeni Ürünü Logamax plus GB172i.2 Kombi Pazara Sunuldu

Buderus’ta geleceğe bakmak bir gelenektir… İklimlendirme sektöründe 300 yıla yakın küresel deneyimiyle sürekli yenilikçi sistem ve…