Durmak, yavaşlamak veya tereddüt etmek mümkün değil

Durmak, yavaşlamak veya tereddüt etmek mümkün değil

ALDAĞ A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Rebii DAĞOĞLU; “2019 yılının tüm zorluklarına rağmen durmamız, yavaşlamamız veya tereddüt etmemiz mümkün değil.”

2019 yılı için sadece Türkiye’de değil, dünya geneli için de resesyon riskinden bahsediliyor. IMF 2019 yılı için dünyanın ekonomik büyümesine ilişkin tahminini yüzde 3,7’den 3,5’e düşürdü. 2018 yılının özellikle ikinci yarısında, Türkiye ekonomisinin tedirgin edici boyutta yavaşladığı görüldü. 2018’de hız kesen Türkiye ekonomisi, 2019’da nasıl seyredecek? Daralan ekonomik koşulların iklimlendirme endüstrisine etkileri neler olacak? Türkiye İklimlendirme Endüstrisinin köklü kuruluşlarından ALDAĞ A.Ş.’nin İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu, 2019 yılına dair beklentilerini açıkladı.

2019 yılı ciddi ekonomik ve jeopolitik krizlere gebe

Dağoğlu, 2018 yılının çok ciddi zorluklar ile geçtiğini, döviz kurlarındaki istikrarsızlığın, yüksek faiz oranları ve yüksek enflasyon ile birlikte üretim maliyetleri üzerinde ciddi baskı yarattığını söyledi. Piyasada oluşan nakit sıkışıklığının firmaların ödemelerine de yansıdığını ve 2019 yılının ciddi ekonomik ve jeopolitik krizlere gebe olduğunu, Türk girişimcisinin kendisini olası olumsuz koşullara karşı koruma altına alması gerektiğini belirtti. Rebii Dağoğlu sözlerine şu sözlerle devam etti: “2019 yılında kur seviyelerini belirleyecek en önemli unsur, hükümetin mali disipline sadık kalması ve ülke ekonomisine yurt dışından giren doğrudan yatırımlar ve portföy yatırımlarının miktarı olacak. Bunun yanı sıra net ihracat ve turizm gelirlerinin de yakından takip edilmesi gerekiyor. Ayrıca cari transferler de kur seviyesinin belirlenmesinde önemli rol oynayacak. İmar barışı ve bedelli askerlik uygulamalarından elde edilen gelir, hükümetin piyasadaki canlanmayı artırıcı önlemler alma konusunda elini rahatlattı. Mart ayındaki yerel seçimler ve Suriye’deki askeri gelişmeler, 2019 yılındaki gidişat açısından belirleyici olacak.”

Ekonomik daralmanın ALDAĞ A.Ş. üzerindeki etkileri nispeten sınırlı kaldı

ALDAĞ A.Ş.’nin 2019 yılı beklentileri ile ilgili de konuşan Dağoğlu güçlü sermaye yapılarının mevcut krizde kendileri için bir avantaj oluşturduğunu ve olası bir kur krizine karşı kendilerini güvenceye alacak tüm enstrümanları kullandıklarını söyledi. “Geçmiş üç yıllık periyoda bakıldığında Türk iklimlendirme sektöründe merkezi sistem pazarında belirgin bir daralma görülmüş olsa bile, ALDAĞ A.Ş. bu süreçte gelirlerini katlayarak artırdı, ekonomik daralmanın ALDAĞ A.Ş. üzerindeki etkileri nispeten sınırlı kaldı. Bunda, kriz döneminde firmaların kendilerine güvenilir ve güçlü iş ortakları arayışı içine girmeleri etken oldu. Bu konuda her zaman ALDAĞ A.Ş.’nin ciddi bir karşılaştırmalı avantaja sahip olduğunu söyleyebilirim.

2018 yılının son çeyreğinde faaliyete geçen Manisa Akhisar’daki üretim tesisimizin 2019 yılı içerisinde resmi açılışı ve lansmanı yapılacak. Bu fabrikamız toplam verimliliği artırmanın yanı sıra, uygulanan yeni üretim teknikleri ile girdi maliyetlerinde de ciddi düşüşlere olanak sağlayacak. 2019 yılı itibari ile Türk ekonomisinde pek çok firma gibi Aldağ A.Ş. de bütçesindeki bazı harcama kalemlerinde tasarrufa gitti, ancak şirketin katma değerli ürünler geliştirmesine olanak sağlayacak Ar-Ge harcamalarında ise tersine, ciddi bir artış yapılacak. Aynı zamanda enerji verimliliği, çevre politikaları, kadınların iş gücüne katılımı, çalışan eğitimi gibi pek çok konuda hem şirket faaliyetlerine bütçe ayrılacak, hem de şirket dışındaki STK faaliyetlerine verilen destek devam edecek.

Üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk ve sıkıntının olamayacağına inanıyorum

2019 yılının ülkemiz ve tüm sektörümüz adına önemli kazanımların yaşanacağı bir yıl olmasını diliyorum. Türk insanı el ele verdikten, birlik ve beraberlik bilinci içinde olduktan sonra, uzlaşma ve diyalog kültürünün sağlanması koşuluyla, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk ve sıkıntının olamayacağına inanıyorum.”

İlgili Haberler

Aldağ A.Ş. ERP Sistem Müdürlüğü Görevine Çiğdem Arslan Atandı

Aldağ A.Ş. ERP Sistem Müdürlüğü Görevine Çiğdem Arslan Atandı

Çiğdem Arslan Kimdir? Aldağ A.Ş.’nin yeni ERP Sistem Müdürü olarak görevine başlayan Çiğdem Arslan, önce Uludağ…
Satış Sonrası Hizmetler; Bir Marka Değerinin Ardındaki Gizli Güç”

Satış Sonrası Hizmetler; Bir Marka Değerinin Ardındaki Gizli Güç”

20 yılı aşan sürede Satış Sonrası Hizmetler ve Teknik Servis ve Bakım süreçleri içinde yöneticilik görevlerinde…
Four Essentials Mühendislik Toplantısı Aldağ A.Ş. Proje Ortaklığında Gerçekleşti

Four Essentials Mühendislik Toplantısı Aldağ A.Ş. Proje Ortaklığında Gerçekleşti

Dekogroup ve Aldağ A.Ş. proje ortaklığıyla düzenlenen Four Essentials Mühendislik Toplantısı, 2 Mayıs 2023’te Çırağan Palace…