DemirDöküm VPS Kongresi’nden 2 ödülle döndü

DemirDöküm VPS Kongresi’nden 2 ödülle döndü

Yenilikçi ürünlerinin yanı sıra çevre ve sürdürülebilirlik konularında hayata geçirdiği projelerle sektöre öncülük eden DemirDöküm, Frankfurt’ta düzenlenen VPS Kongresi’nden 2 ödülle döndü. Vaillant Group’un üretim ve gezegenimizde yaşamın sürdürülebilirliği için 4 yıldır düzenlediği ve her yıl 3 projenin ödüllendirildiği kongrede DemirDöküm, “Yalın ve Yeşil Değer Yürüyüşü” ve “Bozüyük Fabrikası Transformasyon” projeleri ile 2 ödülün sahibi oldu.

Dünyanın 50 ülkesinde ısı konforu sunan DemirDöküm, çevre ve sürdürülebilirlik konusundaki yaklaşımı ile geliştirdiği projeler Frankfurk’ta düzenlenen Vaillant Group Production System (VPS) Kongresi’nde 2 ödül birden kazandı. Vaillant Group’un üretim, gezegenin sürdürülebilirliği, iş sağlığı ve güvenliği konularında geliştirilen projeleri desteklemek amacıyla ilkini 2015 yılında düzenlenen kongrede bu yıl tüm dünyadan 12 proje yarıştı.

Vaillant Grup’un 6 farklı ülkeden 9 fabrika ve grup koçları ile tesis yöneticileri Vaillant Group Merkezi Üretim Bölümü temsilcilerini bir araya getiren kongre kapsamında yeni nesil üretim yaklaşımı, “Yalın Üretim” kavramının, üretim bölümü çalışma kültürüne nasıl entegre edilebileceği de görüşüldü.

6 DEPARTMAN TEK YÜREK ÇALIŞTI

VPS Kongresi’nde DemirDöküm’e ilk ödülü getiren “Yalın ve Yeşil Değer Yürüyüşü” projesi için 6 farklı departmandan 34 DemirDöküm çalışanı sürdürülebilirlik, iş sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra Bozüyük tesislerindeki atıkların önlenmesi için 173 iyileştirme konusu tespit etti. 2017 yılında 22 başlıkta yürüttüğü çalışmalarla 142 konuda iyileştirmeye imza atan “Yalın ve Yeşil Değer Yürüyüşü” proje ekibi, tek yürek halinde yürüttüğü çalışma ile bağlılık, motivasyon, verimlilik artışı, hatasız üretim ve izlenebilirliğin sağlanması açısından da etkin bir işe imza attı.

Üretim süreçlerinde topyekûn mükemmellik felsefesini benimseyerek, iş süreçlerini ulusal ve uluslararası standartlara göre en üst seviyede tedbirlerle yöneten DemirDöküm’ün, üretim süreçlerinde var olan kayıpları tespit ederek iyileştirmeye yapılan konu başlıkları ise şöyle;

Yalın Üretim: Düzeltme işçilikleri, fazla üretim, hareket, taşıma, bekleme, stok yönetimi, fazla işlem

Çevre: Enerji, su, malzeme, atık, gürültü kirliliği, emisyon, çevre kirliliği

ISG: Mekanik riskler, elektriksel riskler, kimyasal riskler, ısı ve iklimsel riskler, gürültü ve titreşim, fiziksel güçlükler, psikolojik ve mental riskler.

YENİ DÖNEM İÇİN DEV YATIRIM

DemirDöküm, VPS Kongresi’nde ikinci ödülü “Transformasyon Projesi” ile kazandı. Çevre, insan, gezegenin sürdürülebilirliği, kaynak kullanımı için ErP, Low NOx gibi yasal düzenlemeler ile Endüstri 4.0 teknik gereksinimleri için Bozüyük fabrikasında hayata geçirilen “Transformasyon Projesi” kapsamında birçok dönüşüm çalışması aynı anda yürütüldü. Yeni yoğuşmalı kombi montaj hattı, üretim destek prosesi, fabrika içi ve dışı lojistik faaliyetleri, verimlilik, üretim ergonomisi, çevre ve çalışan motivasyonu, ürün ve üretim kalitesinin artırılması, yeni projeler için rezerve üretim alanlarının oluşturulmasını kapsayan proje için 1 milyon 700 bin Euro yatırım gerçekleştirildi. Proje sayesinde DemirDöküm Bozüyük tesisleri görsel, üretim verimliliği, süreç yönetimi açısından Vaillant Group üretim tesisleri içerisinde referans alınabilecek örnek tesis konumuna ulaştı.

VERİMLİLİĞİ ARTIRIP KARBON AYAKİZİNİ AZALTTI

Transformasyon projesi kapsamında kombi montaj hattına yapılan ilave hat yatırımı ile üretimde yüzde 141 kapasite artışı sağlayan DemirDöküm, montaj işçiliğinde yüzde 11 oranında iyileştirme sağladı. Üretim alanında 305 metrekare tasarruf elde eden DemirDöküm, çalışmalar kapsamında çevresel sürdürülebilirliğe de katkı sağlayarak karbon ayak izini azalttı. ‘Tren Uygulaması’ ile fabrika içi lojistiklerde yıllık yaklaşık 4 bin kilometre iyileştirme sağlayan proje “Parça Üretim” ve “Kombi” fabrikası arasındaki lojistik aktivitelerde de yüzde 40 iyileşme sağladı.

Bütünsel ve özgün projelerle birçok alanda öncülüğü göğüsleyen DemirDöküm’ün elde edilen iki ödülle ilgili mutluluğunu dile getiren DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi ve Üretim Direktörü Gürhan Çoban; “DemirDöküm olarak önceliğimiz tüm üretim süreçlerinde çevrenin korunması, insan sağlığına zarar vermeyen, üstün teknolojiye sahip, aile ve ülke ekonomisine değer katan ürünler geliştirmek. 2017 başında farklı birimleri tek vücutta buluşturan projeler, kurum içi sinerjiyi, enerjiyi farklı bir noktaya ulaştırdı. Birimlerimiz tek yürek halinde, faaliyet verimliliği ve çalışma ergonomisini iyileştirmek için var gücüyle çalışıyor. Projelere dahil olan arkadaşlarımızın verdiği emeklerle kalite sisteminden malzeme girişine, yan sanayi değerlendirmeden üretim, sevkiyat, iş sağlığı ve güvenliğine kadar birçok alanda kazanım sağladık. VPS Kongresi’nden aldığımız ödüller, sinerjimizin en büyük göstergesi. Çalışanlarımızın desteği ile 64 yıldır olduğu gibi gelecekte de ürünlerimiz, üretim kalitemiz, Ar-Ge kabiliyetimiz ve projelerimiz ile öncülüğümüzü yeni alanlar ekleyerek sürdürmek” açıklamasını yaptı.

 

İlgili Haberler

DemirDöküm Akademi Eğitimleri Başlıyor

DemirDöküm Akademi Eğitimleri Başlıyor

DemirDöküm, saha organizasyonunu geliştirmek, tüketicilerine sunduğu satış ve hizmet deneyimini artırmak amacıyla başlattığı DemirDöküm Akademi ile…
DemirDöküm ve İş Bankası’ndan Yeni Kampanya

DemirDöküm ve İş Bankası’ndan Yeni Kampanya

DemirDöküm, ısıtma ve soğutma ürün grubundaki geniş ürün yelpazesi için düzenlediği kampanyalara yenisini ekledi. İş Bankası…
DemirDöküm, Türkiye İMSAD Toplantısında Yeşil Enerjinin Yeni Kahramanı Isı Pompalarını Anlattı

DemirDöküm, Türkiye İMSAD Toplantısında Yeşil Enerjinin Yeni Kahramanı Isı Pompalarını Anlattı

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından organize edilen “Binalarda…